PC yavaşlamasına "Evrensel" çözüm!

Microsoft, Windows'lu PC'lerin zamanla yavaşlamasını engelleyecek çözümü buldu!

  • Cenk Atlı
PC yavaşlamasına "Evrensel" çözüm!

Favori uygulamalarınızın Microsoft'un Evrensel Windows Platformu formatında yeniden kodlanmasının size nasıl bir faydası olacak? Konuyla ilgili Microsoft yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre bu sorunun cevabı kullanıcıları memnun edecek türden. Zira bu yeni düzenlemeye göre söz konusu uygulamalar PC'nizin çok daha etkin bir biçimde çalışmasına yardımcı olacak.

Bir PC'yi uzun süre kullananların "bit rot" ("bit çürümesi") olarak adlandırdıkları şey; PC'ler yaşlandıkça cihazda genel bir yavaşlama meydan gelmesi anlamında kullanılıyor.

Bilgisayarlar ilk başlarda çok daha hızlı bir performans sergilerken zaman içerisinde biraz yavaşlamaya başlıyor. Microsoft yetkilisi bu yavaşlamanın özellike cihaz açılışlarda fark edildiğini belirtiyor. Bunun temel nedeni de her defasında geleneksel bir Win32.EXE uygulaması yüklendiğinde bu açılış dosyasının PC içerisinde giderek büyümesi.

Microsoft bu sorunla ilgili atacağı yeni bir adımla Evrensel Windows Platformu'nun temel PC kullanımında da önemli geliştirmeler yapmayı hedefliyor. "Centennial" adı verilen bir dönüştürücü ya da köprüyle mevcut Win 32 uygulamaları ve Evrensel Windows Platformu uygulamalarının yeni .APPX formatı arasında işlevsel bir köprü oluşturulacak. Bu yavaşlama sorununu da ortadan kaldıracağı öngörülen Evrensel Windows Platformu uygulamalarının Windows 10'un geleceğinde çok önemli bir işlevi olacağını söylemek mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Microsoft ancak söylüyor zaten. Bilmem ne kadar zaman sonra ancak kullanıma sunar.

win7 kurdum hiç yavaşlamıyor ms

@04 Nisan 2016 12:15 hata değil ki öngörülen bir durumdu.

Hatayı kabul ettiklerine göre çözüm de yakın. I love Ms

2016 4. aydayız, neredeyse 2016`nın ortası Microsoft sorunu daha yeni mi anlamış? bu kadar basit sorunu 30 senede anca anlayabildiler! "Bir PC'yi uzun süre kullananların "bit rot" ("bit çürümesi") olarak adlandırdıkları şey" uzun süre kullanılan bilgisayardan kasıt 1 sene. 2 kere denedim hatta ikincisinde kayıt defterine hiç dokunmadım windows 1 sene kullanımda gene çöküyor gene çöküyor! (Windows 7`ydi). eski donanımda olsa format sonrası windows ilk günki gibi hızlı çalışıyor, sorun sebebi wind

Vay be Microsoft sorunu bu kadar çabuk fark etmiş! Sorunun kullanıcılardan fark edilip Microsoft`a bildirildiği gün doğanlar bugün 30 yaşında. Microsoft`un tekel olma olayını Al Capone`a anlatsaydık; Al Capone bile küfür üstüne küfür ederdi. Açıkçası Microsoft`un tekel olabilmesi hakkında; karşılaşmada doping kullanarak zafer elde eden sporcu öneğini dahi veremiyorum. rakibinin kızını kaçırıp "eğer rakibine yenilmezsen ....." tehdit sayesinde yalandan zafer elde eden sporcu örneğini verebilirim

Google yakında microsoftu çöpe gönderecek herhalde bunun farkına vardılar :)

İllaki microsofta çamur atan çıkıyor haketmemesine rağmen.Adamlar emek veriyor,sürekli üstünde çalışıyorlar.Her kullanıcı için uygun bir işletim sistemi yaratıyorlar.Ama işte...

Bu dünyada 1. kansere çare bulunmaz 2. yavaşlayan windows'a yoksa hepsi aç kalır

Windows 10 pro kullanıyorum şirkette hepsinde donma sorunu yaşıyorum ayrısa masa üstünde sağ tıklayınca hemen ekranda ne varsa kapatıp ana ekrana dönüyor. çözümünü bulan varmı ?

windows 10 kullanan kullanıcılar hep donuyor ve ayrıca masa üstünde sağ tıklayınca açık programları simge durumunda küçültüp ana ekrana atıyor. sebebini bilen varmı?

bilgisayarların giderek yavaşlamasındaki yazılımsal temel neden, kullanılan ve kullanılmayan clusterlar arasındaki oran ve ardışık bilgi içermekten uzaklaşan clusterların sayısındaki artış, bileşenleri ve fonksiyonları giderek büyüdüğü için kaynak tüketimi artan kodlardır. donanımsal neden de, yaşlanan fiziksel ve kimyasal sistem elemanlarıının bozulan tolerans değerleridir.

hadi bakalım artık formatta atmayacağız.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost