PC'ye giriyor; Android'i vuruyor!

Bu yeni zararlı önce PC'nize giriyor; sonra Android'li cihazınızı vuruyor. Nasıl mı?

PC'ye giriyor; Android'i vuruyor!

Windows'a bulaşan yeni bir zararlı yazılımın aynı zamanda PC'ye bağlanan Android cihazlara da bulaşmaya çalıştığı ortaya çıktı. Yeni Trojan, bulaştığı PC'lerde pusuya yatarak PC'ye bağlanacak olan Android cihazları bekliyor ve bu cihazlara bankacılık işlemlerini takip eden bir zararlı yazılım yüklemeye çalışıyor.

Android ekosisteminde bu tür bir zararlı çok rastlanan bir tür değil. Daha önce alışılan yöntem sosyal mühendisliği kullanarak telefon sahiplerinin cihazlarına zararlı yazılım barındıran uygulamaları yüklemelerini sağlamaktı.

Symantec'ten bir uzman, PC'lerden bulaşan zararlıları daha önce de gördüklerinin altını çizerek eski zararlıların telefonun SD kartına Autorun dosyaları yerleştirme çalıştığını anlattı. Yeni zararlının ise daha orijinal bir yöntem kullanarak PC üzerinde bir DLL dosyası oluşturup bunu bilgisayara bir sistem dosyası gibi kayıt ettirdiğini ve bilgisayar her açıldığında çalışmaya devam ettiğini, virüsün PC üzerindeki yerini sağlamlaştırdıktan sonra internetten bir konfigürasyon dosyası indirip Android cihazlar üzerinde çalışacak bir .APK dosyası oluşturduğunu vurguladı. Bu dosyanın ismi de AV-cdk.apk. Zararlı daha sonra pusuya yatarak bir Android cihazın bağlanması bekliyor ve AV-cdk.apk. dosyasını Android cihazın içine yerleştirip çalıştırıyor. Böylece kullanıcının banka işlemlerini takip eden bir trojan telefonun/tabletin içine yerleşmiş oluyor.

Bu tehlikeden kurtulmak için antivirüs yazılımınızın son güncellemelerini almanız yeterli olacaktır. Elbette benzer ataklara karşı da PC'nizin mobil cihazınız içinde bilinmeyen uygulamalar kurmaya çalışmasından şüphelenmeniz gerekiyor. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Linux'un güvenlik sorunu yok! Cinnamon, KDE, Gnome, Unity. Hepsi harika ama tabii en güzeli Pragma ve Shapes olacak...

Saçma apk dosyasını onay almadan kuramaz durduk yere kurulum başlatan bir uygulamayıda kimse kurmaz. Çok dolanbaçlı bir yol. Bu yollara başvurduklarına göre demekki Google Play artık daha güvenli. Yoksa uygulamayı mağazadan yolla ne uğraşıyon bu kadar?

anti virüsçülerin yaptığı bir yemleme... Apple tarafından yapıldığı kesin...

@grezimonk Hay appleciler kadar başına taş düşsün.Appleci değilim ama nedir bu sendeki bu saplantı adamım ne zaman iphone ile ilgili bir haber varsa hemen altında senin imzan var iphone ile alakası olmasa bile şekilde görüldüğü gibi konuyu oraya bağlıyorsun.Küçükken elmandan kurt çıktıda onu mu yedin naptın nedir bu elma düşmanlığı.Çocukluğuna inmek lazım senin......

@grezimonk Arkadaş nasıl birisin sen ya çözemedim ben seni. "anti virüsçüleri" anladım da Apple ne alaka?

eğer hala android kullanıyorsanız, virüslerle akraba olduğunuz kesindir.

@25 Oca 2014 15:12 virüs programları var kullanmasını bilmiyorsan karalama başkaları en azından java var usb bellek olarak kullanabiliyorsun diğerinde kullanabiliyormusun ?

telefonumun içindeki yüz bin dosyadan "AV-cdk.apk" görürsem tehlikedeyim

apple la alakası yok. android in doğası böyle.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir