PCASS: mobil yalan makinesi

ABD ordusu düşmanlarını PCASS ismindeki mobil yalan makinesi ile test edecek...

PCASS: mobil yalan makinesi
PCASS: Taşınabilir yalan makinesi.

ABD ordusunun artık savaşta mobil yalan makineleri kullanacağı söyleniyor.

Preliminary Credibility Assessment Screening System (PCASS) ismindeki 94 cihaz bu ay içinde askerlere sunulacak. Detektör başına 7500 Dolar ödeniyor.

Bir tercüman cihazın sensorlarına bağlı bir şüpheliye 20 soru soruyor; mesela "direniş örgütü üyesi misiniz?" diye. Birkaç dakika sonra cihaz üç renkten birini gösteriyor. Kırmızı "yalan söylüyor", yeşil "doğru" sarı ise "emniyetsiz" anlamına geliyor.

ABD savunma bakanlığının bildirdiğine göre PCASS yüzde 82-90 olasılıkla doğru kanıya varıyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ya adam %10-18 lik arasındaysa?gerçi amerika zaten bu şekilde yürütüyo işleri.cihaz ordaki suçsuz halkın işine yarayacak gibi.öldürdükleri insanlar %18 e düşecek...

Yanıltılabilir bir sistem...
Hiç bi yardım alamadan kandıracam derseniz profesyonel olmanız gerekir yani bu işin sırrı aslında relax bir insan olmakta yalan söylerken heyecanlanmayıp kalp atışınızı hızlandırmassanız hiç bir makine bunu algılayamaz .. tabi profesyonel olmayıp bu işlemi dışarıdan yardım la da yapabilirsiniz mesela duygudurumunuzu baskılayan ilaçlarla duygudurumunuzu sabitlerseniz heyecanlanmaz ve dolayısıyla kalp atışlarınız hızlanmaz ;)

cihaz öldürlen insanların suçuydu deyip katillere bahane olmaktan başka bişey değil symbian telefonlardada bu tarz uygulamalar var 7500$ a gerek yok sestende tehşis edilir.Direkt beyen temas edilen bi uygulama daha doğru sonuçlar verebilir.

Yapay zeka soz konusu bence.Guclu olan kazanir derim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir