PCI-E 3.0: Yeni standardın gelişi erteleniyor

Ekran kartları için büyük önemi olan PCI Express arabiriminin yeni sürümü ne zamak çıkacak?

PCI-E 3.0: Yeni standardın gelişi erteleniyor
Ekran kartları: PCI-E 3.0'dan en çok onlar faydalanacak.

PCI-Express standardı genellikle ekran kartlarında kullanılıyor. Güncel 2.0 standardının uzun süredir piyasada bulunmasından sonra PCI Special Interest Group (PCI-SIG), azimli bir şekilde PCI-E 3.0 üzerinde çalışıyor.

PCI-E 3.0'ın teorik olarak selefinden iki kat daha fazla bellek bant genişliği sunacağı ve enerji tüketimini düşüreceği belirtiliyor. Aslında yeni standardın bu senenin içinde tamamlanması ve ilk cihazların 2010'da piyasaya sürülmesi planlanıyordu. PCI-SIG'nin başkanı Al Yanes'e göre bu plan gerçekleşemeyecek.

Yanes olası yeni çıkış tarihi olarak 2010'un ikinci çeyreğini gösteriyor; ilk cihazların ise yaklaşık bir sene sonra çıkması planlanıyor. PCI-E 3.0 için yapılan geliştirme çalışmaları aslında başarıyla tamamlandı; fakat eski standartlarla uyum konusunda hala problemler var.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

keşke PCI-E 3.0 gibi devamlı ilerlyen teknoloji olmasa o çıksa onu bekliyoruz bu böyle gitmez en iyisi bize son teknolojiyi sunsunlar sanki son teknolojiyi bize sunamazlar sunarlar tabiki strateji uyguluyorlar tüketici mecbur bekliyor ve o kadar para veriyor yazık PCI-E 4.0,
PCI-E 5.0 bu böyle gitcek bizde inşallah diyip bekliyip alacağız bu böyle olmaz sanki son teknoloji neyse onu sunamıyorlar işte buna gülmek lazım

ati yatırım yapsın o zaman bu teknolojiye nvida daha çok sıkışır.....

ati yatırım yapsın o zaman bu teknolojiye nvida daha çok sıkışır.....

çimdi 1.0 75w salrken 2.0 150w salıyabilyordu anakart üzerinden, 3.0 den tahminen bir detay yok 225w verse 3s 3.0 pcie 675w 8 çekirdek cpu gelir ozamana 200w onade hdd siydi ms fanı cartı curtu sıvı soğutması derken 1500-2000 w psu buluruz boştayken çoaz harcıyacaktır 300-400w gibi tamyyükte faturayı kim ödeyecek binanın arkasına santralmı kuralım güneş panelinden elektirik üreten sistemmi kuralım sizce.

pci ex 1.1 4gb/s pciex. 2.0 8gb/s ise pci ex. 3.0 16gb saniyede oalcaktır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir