PC’ler Artık Cep Boyutunda

Günümüzde taşınabilir bilgisayarlara yönelik talepler her geçen gün artıyor. Makinaların boyutları küçülürken, performansları da artıyor. Diz üstü bilgisayarları büyük bulanlar, notlarını ajanda ve portföy bilgilerini PDA’larda, yani Personel Digital Assitant’larda (Kişisel Dijital Asistanlar) değer

PC’ler Artık Cep Boyutunda (Sayfa 2)

Palm-OS Tabanlı PDA'lar

Palm m105
8 MByte hafızası olan cihaz,P alm m100 modelinin yerini aldı. Yeni başlayanlar için tasarlanan bu avuç içi bilgisayarı Palm-OS 3.5 işletim sistemi ile donatılmış. İşletim sistemine ajanda ve not defteri gibi sürekli ihtiyaç duyulan önemli uygulamalar dahil edilmiş. Bir kızılötesi arabirimi sayesinde bilgiler bir PDA’dan diğerine kolayca aktarılabilir. Bütün Palm cihazları birbirine benzer şekillerde tasarlanmıştır. Bütün programlar ve içerikler kare şeklindeki bir ekrana aktarılıyor. Kullanıcı Stylus adı verilen özel bir kalemle ekrana dokunarak menüleri açabilir,u ygulamaları çalıştırabilir ve hatta metinler oluşturabilir. Metinler ya ekran üzerinde gösterilen bir klavye ile ya da özel bir alfabe yardımıyla Graffity alanına doğrudan yazılıyor. Programlanabilir dört donanım düğmesi ile işletim sisteminin ana programları çalıştırılabilir. Ayrıca sayfaları çevirmek için cihazda iki yön düğmesi bulunuyor. Palm m105 modelinin yeni geliştirilen koruma kapağında şeffaf bir alan bulunuyor. Cihazın sol alt köşesinde bulunan tarih/saat düğmesine basıldığında, bu şeffaf alanda saat gösteriliyor. Yeni Hotspot yardımıyla Palm kullanıcısı Graffity alanında,y eni alarm sesleri ve Snooz işlevi ile geliştirilen saati çalışma sırasında da görüntüleyebiliyor.

FİYAT: 237.62$
BİLGİ İÇİN: www.biltur.com.tr

PC’ler Artık Cep BoyutundaPalm Vx
Alüminyum gövde ile geliştirilen Palm Vx oldukça hafif ve yüksek performanslıdır. Lityum iyon bataryası sayesinde pillerle boğuşmaya bir son verilmiş. Bir masaüstü bilgisayarına veri aktarımı sırasında özel arabirimine yerleştirilen cihaz işlem sırasında şarj olabiliyor. Palm PDA cihazlarında standart olarak kullanılan 8 MByte’lık çalışma hafızası kullanıcılara not ve ajanda bilgilerini kaydetmek için yeterli alan sağlıyor. Hatta çoğu durumda,başka Shareware Palm programlarını çalıştırmak için yeterli yer dahi kalabiliyor. Eski m100 modellerinden farklı olarak Vx’de bulunan Flash-ROM sayesinde işletim sistemini değiştirmek mümkündür. Böylece önceden kurulmuş olan Palm-OS 3.5 sistemi kalyıllara dırılıp,4.0 sürümü kurulabilir. Arka plan aydınlatmalı yüksek çözünürlüklü LC ekran sayesinde metinler rahat okunabiliyor.

FİYAT 399$
BİLGİ İÇİN www.biltur.com.tr

PC’ler Artık Cep BoyutundaPalm IIIc
Palm-OS işletim sistemini kullanan Palm IIIc düşük fiyata renk desteği sağladığı için PDA’lar arasında çokça tercih ediliyor. Kullanıcılar 265 renk seçeneği ile yetinmek zorunda kalıyorlar. Ancak piyasada bulunan birçok program zaten daha fazla renk seçeneğini desteklemiyor. Üstelik oyunların dışında renk seçeneklerini kullanan Palm-OS programları hemen hemen hiç bulunmuyor. Boyutu küçük,kul lanımı kolay,aküsü uzun süre dayanıklı ve üstelik renk desteği sağlayan Palm IIIc düşük fiyatına rağmen üstün özellikleri ile dikkat çekiyor. Bundan başka cihazda 8 MByte’lık hafıza ile donatılmıştır.

FİYAT 390,11$
BİLGİ İÇİN www.biltur.com.tr

Palm m500/m505
PC’ler Artık Cep BoyutundaPalm firması ürün yelpazesinde yer alan IIIc modelini uzun bir süre üst düzey kategorisinde tanıttı. Ancak kısa zaman once m500 ve m505 modelleri ile çıtayı biraz daha yükseltti. Bu cihazlarla birlikte ilk defa bir Palm PDA’da SecureDigitalSlot kullanıldı. Bu arabirim sayesinde cihaz,pul büyüklüğündeki genişletme kartları ile genişletilebiliyor. Kartlarla geliştirilen el bilgisayarlarını farklı amaçlar için kullanmak mümkün. Genişletme kartları ile cihazın hafızası yükseltilebilir,bilg iler yedeklenebilir, har ita ya da oyunlar gibi değişik uygulamalar çalıştırılabilir. Değişik firmalar SD-girişi için MP3 oynatıcıları,Bluet ooth modülleri,GPS ve radyo alıcısı,kamera ve modemler üretmeyi planlıyorlar. Gelecekte üretilen bütün Palm el bilgisayarlarında bir SecureDigitalSlot bulunacak. Bunun dışında avuç içi bilgisayarına yeni bir evrensel bağlantı yerleştirilmiş. Aynı şekilde bu bağlantı birimi de yeni üretilen bütün Palm el bilgisayarlarında bulunacak. Bu arabirime uygun USBHotSync-Cradle bağlantısı ile veriler masaüstü bilgisayara daha hızlı bir şekilde aktarılabilir. Cihazlarda bulunan sesiz alarm işlevi, oldukça başarılı bir yenilik olarak çıkıyor karşımıza. Palm m505/m500 modellerinde sesli alarmın yanı sıra ışıklı optic alarm ve titreşimli alarm seçenekleri de bulunuyor. Palm m100’den bildiğimiz saat ve sanal karalama kağıdı işlevleri m500/505 modellerine aynen aktarılmış. m505 ve m500 modelleri Palm-OS 4.0 işletim sistemini kullanan ilk PDA’lardır. Flash-ROM sayesinde cihazlara her zaman için yeni bir işletim sistemini kurmak mümkündür. Palm’ın diğer modellerine oranla yeni cihazlara daha çok yazılım sunuluyor. İki model birbirinden renk desteği özellikleri ile ayrılıyor. Palm m500 modelinde tek renkli ekran bulunurken, P alm m505 modelinin ekranı 16 bit renk çözünürlüğü sağlayabiliyor. Bundan önce aynı renk derinliğini sağlayan tek PDA Visor Prism’di. Palm m505’in Graffity yazı alanında, zayıf ışık koşulları altında da rahatça yazabilmek için arka plan aydınlatması bulunuyor.

FİYAT 499$ (m500) / 599$ (m505)
BİLGİ İÇİN www.biltur.com

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir