PC’ler Artık Cep Boyutunda

Günümüzde taşınabilir bilgisayarlara yönelik talepler her geçen gün artıyor. Makinaların boyutları küçülürken, performansları da artıyor. Diz üstü bilgisayarları büyük bulanlar, notlarını ajanda ve portföy bilgilerini PDA’larda, yani Personel Digital Assitant’larda (Kişisel Dijital Asistanlar) değer

Bundan birkaç yıl önce Macintosh üreticisi Apple ilk avuç içi bilgisayarı olan Newton’u tanıttığında, bilg isayar dünyasında mırıldanmalar başlamıştı. Gerçi bu makina ile büyük satış başarıları elde edilememişti. Alıcı için donamımı pahalı ve yazılımlı da fazla karmaşıktı.Ne var ki cebe sığan taşınabilir bilgisayar konsepti hemen terk edilmedi. Bir çok firma gizli gizli yeni çözümler ve sistemler için çalışmalar yapıyor. Şimdi de bu çalışmaların ilk meyvelerini vermeye başladı. Şu sıralar PDA’lar büyük ilgi görüyor. Özellikle Palm ve Handspring firmaları Palm ve Visor cihazlarıyla büyük başarılar elde edince ve Psion çok sayıda avuç içi bilgisayarı satınca,H ewlett-Packard, Sony,Casio ve Sharp gibi büyük firmalar da PDA sektörüne girme kararını aldı. Gün be gün yeni cihazlar tanıtılıyor. Artan talep fiyatların düşmesi gibi olumlu etkiler yaratıyor. Yeni başlayanlar için geliştirilen cihazların fiyatları 100 ila 150 Dolar rasındayken,gelişmiş renkli avuç içi bilgisayarlar için 250 ile 500 Dolar arasında ödemek gerekiyor.

Sistem Sorunu: Palm-OS, Psion EPOC ya da Windows CE?
PDA’larda üç farklı işletim sistemi kullanılıyor. El bilgisayarlarının büyük bir çoğunluğunda Palm-OS tercih ediliyor. Şu sıralar genelde 3.5 sürümü kullanılıyor. Ancak gelişmiş 4.0 sürümü de hazır. Küçük olan Palm-OS,PD A’nın kaynaklarını da oldukça ekonomik kullanıyor. Ancak bu nedenle neredeyse bütün Multimedia işlevlerinden vaz geçmek gerekiyor. Cihazdan birkaç bip sesinden fazlasını çıkartmak mümkün değil. Buna karşılık işletim sistemi,ajanda yönetimini içeren önemli uygulamalarla donatılmıştır ve gerektiğinde Shareware programları ve ticari uygulamalar yardımıyla kapsamlı bir şekilde genişletilebilir. Palm-OS’a rakip olarak Windows CE 3.0 gösterilebilir. Windows’un sadeleştirilmiş ve uyarlanmış bir türü olan CE ile donatılan el bilgisayarlarını,c ep PC’leri olarak nitelendirmek mümkün. Mp3 programı ve PDA için Internet Exlporer gibi araçları içeren çok renkli işletim sistemi, menü ve ikonlardan oluşan tipik bir Windows ortamı sunuyor. Ancak buna karşılık sistem kaynaklarını cömertçe kullanan Windows CE,güçlü bir işlemciyi şart koşuyor. Bu sistemlerin sonuncusu da özellikle Psion el bilgisayarlarında kullanın EPOC işletim sistemidir. Oldukça kararlı bir yapıya sahip olan işletim sistemi tıpkı Palm-OS gibi fazla yer kaplamıyor. Kelime işlemcisi gibi önemli uygulamalar sisteme dahil edilmiş. Şaşmamak gerekir: Dahili klavyesiyle Psion el bilgisayarları özellikle metin yazmak için çok uygunlar. Bunun ötesinde PDA’larda Linux sistemleri gibi farklı işletim sistemleri bulmak da mümkün. Ne var ki bu tür sistemlerin pazarda büyük bir önemi yok. İlginç olan gerçek giderek daha çok sayıda uyarlanmış sistemlerin pazara sürülmesi. Özellikle cep telefonları alanı sistem programcılarının ilgisini çekmeye başladı. Çıkan haberlere göre bir PDA işletim sistemini kullanan,bu sayede de PDA pazarında yer alan yazılım yelpazesini kullanabilen ilk cep telefonları satışa sunulacak.

Klavye ya da kalem: Daha rahat nasıl yazılır?
Klavyeyle mi yoksa klavyesiz yazmak mı? Bu tartışma PDA kullanıcıları arasında görüş ayrılığına neden oluyor. Çoğu PDA’lar klavyeye ihtiyaç duymuyor. Buna karşılık ele avuca sığan bu cihazlar, büyük bir dokunma ekranı ile donatılmış. Stylus adı verilen özel kalemiyle ekrandaki butonlara tıklamak ve menü konutlarını çalıştırmak mümkün. Sanal bir klavye yardımıyla metinler harf harf oluşturuluyor. Bu işlemi çok zahmetli bulanlara metinleri doğrudan ekrana yazabilmeleri için,ezberlemek üzere özel bir alfabe geliştirilmiş. Program yazılan metini daha sonradan harflere önüştürüyor. Bunun dışında avuç içi bilgisayarına her zaman için bir klavye bağlamak mümkün. Klavyeli PDA’ların boyutu kalemlilere oranlara belirgin ölçülerde daha büyüktür. Ekran ve klavyenin az yer kaplamasını sağlamak için cihaz,tıpkı diz üstü bilgisayarlar gibi katlanabilir tasarlanmış. Bu nedenle de kalemli PDA cihazları gibi ekranları kare değil dikdörtgendir. Bunun sonucu olarak da Windows CE sistemleri k için tasarlanış bazı Shareware programları birinde çalışırken diğerinde çalışmayabiliyor.

PDA Trendi: Mini PC’leri durdurmak mümkün değil
Şirketlerin yaptığı açıklamalar bize önümüzdeki yıl içinde yaşanacak bazı gelişmeler hakkında bilgi veriyor. Gelecekte PDA’ların cep telefonları ile kaynaşmaları bekleniyor. Bunun nedeni bu iki cihazın işlevlerini birbirleri ile kombine edebilmektir. Yazılım ve donanım üreticileri PDA’larla elde ettikleri tecrübeleri,başka alanlarda da kullanmayı planlıyorlar. Sanayide bilgisayar kontrollü küçük sistemlere yönelik büyük bir talep var. Önümüzdeki yıllarda bir PDA işletim sistemini kullanan ekranlı müzik setleri,m utfak gereçleri ya da otomobillerin piyasaya sürülmesine şaşırmamak gerekir.

Yeni PDA’lar: Herkes için mini PC’ler
Son aylarda PDA pazarında patlama yaşandı. Sony,H awlett-Packard ya da Compaq gibi firmalar cebe sığan mini bilgisayarları piyasaya sürdüler. Revaçta olan modelleri tanıtarak el bilgisayarları dünyasındaki yolculuğumuza devam ediyoruz. Bir PDA’nın fiyatı genelde boyutu ile ters orantılıdır. Buna rağmen bu ufak cihazlar peynir ekmek gibi satılıyor. Sebep belli. Her zaman için çantada
taşınan ağır bir diz üstü bilgisayarından çok,k olayca cebe girebilen bir PDA tercih edilir.Kişisel Diijat Asistanlar,r andevu ya da adres bilgilerini not etmede kullanılan çoğu kağıt ajandalardan bile daha hafif ve daha pratiktir. Bir diğer avantaj: PDA’ları kullanmak için,diz üstü bilgisayarlarında olduğu gibi çalıştırılıp işletim sisteminin açılmasını beklemek gerekmiyor. Tek bir düğme ile PDA işletim sistemi göreve hazır. ªu sıralar üç işletim sistemi PDA kullanıcıların gözünde bir numara olmak için yarışıyor. El bilgisayarlarının dörtte üçünde Palm-OS kullanılıyor. Renk ve multimedia özellikleri sayesinde Windwos CE’de ilgi görüyor. Daha önceleri yalnızca Psion el bilgisayarlarında kullanılan Psion EPOC sistemi de yarışta geride kalmış değil. Sistem ajanda işlevli cep telefonları olan Smartphone cihazlarında kullanmak üzere uyarlanıyor. PDA’ların fiyatını hafıza,ekr an çözünürlüğü,hafifliği ve tasarımı gibi birçok vasıf etkiliyor. Çok sayıda firmanın PDA sektörüne girmesi nedeniyle geçen yıla oranla satış oranları önemli ölçülerde düşüyor. PDA sektörüne çok sayıda firmanın el atması sonucu Pazar daha karmaşık bir hal aldı. Eski firmaların satış rakamlarında geçen kalyıllara oranla büyük ölçülerde düşüş görüldü. Artan rekabet nedeniyle bütün firmalar fiyatlarını aşağı çekiyorlar. Müşteri için sevindirici bir haber. Bu nedenle yazıda verilen fiyatlarda da önümüzdeki aylarda değişmeler olacaktır.

Palm-OS Tabanlı PDA'lar

Palm m105
8 MByte hafızası olan cihaz,P alm m100 modelinin yerini aldı. Yeni başlayanlar için tasarlanan bu avuç içi bilgisayarı Palm-OS 3.5 işletim sistemi ile donatılmış. İşletim sistemine ajanda ve not defteri gibi sürekli ihtiyaç duyulan önemli uygulamalar dahil edilmiş. Bir kızılötesi arabirimi sayesinde bilgiler bir PDA’dan diğerine kolayca aktarılabilir. Bütün Palm cihazları birbirine benzer şekillerde tasarlanmıştır. Bütün programlar ve içerikler kare şeklindeki bir ekrana aktarılıyor. Kullanıcı Stylus adı verilen özel bir kalemle ekrana dokunarak menüleri açabilir,u ygulamaları çalıştırabilir ve hatta metinler oluşturabilir. Metinler ya ekran üzerinde gösterilen bir klavye ile ya da özel bir alfabe yardımıyla Graffity alanına doğrudan yazılıyor. Programlanabilir dört donanım düğmesi ile işletim sisteminin ana programları çalıştırılabilir. Ayrıca sayfaları çevirmek için cihazda iki yön düğmesi bulunuyor. Palm m105 modelinin yeni geliştirilen koruma kapağında şeffaf bir alan bulunuyor. Cihazın sol alt köşesinde bulunan tarih/saat düğmesine basıldığında, bu şeffaf alanda saat gösteriliyor. Yeni Hotspot yardımıyla Palm kullanıcısı Graffity alanında,y eni alarm sesleri ve Snooz işlevi ile geliştirilen saati çalışma sırasında da görüntüleyebiliyor.

FİYAT: 237.62$
BİLGİ İÇİN: www.biltur.com.tr

PC’ler Artık Cep BoyutundaPalm Vx
Alüminyum gövde ile geliştirilen Palm Vx oldukça hafif ve yüksek performanslıdır. Lityum iyon bataryası sayesinde pillerle boğuşmaya bir son verilmiş. Bir masaüstü bilgisayarına veri aktarımı sırasında özel arabirimine yerleştirilen cihaz işlem sırasında şarj olabiliyor. Palm PDA cihazlarında standart olarak kullanılan 8 MByte’lık çalışma hafızası kullanıcılara not ve ajanda bilgilerini kaydetmek için yeterli alan sağlıyor. Hatta çoğu durumda,başka Shareware Palm programlarını çalıştırmak için yeterli yer dahi kalabiliyor. Eski m100 modellerinden farklı olarak Vx’de bulunan Flash-ROM sayesinde işletim sistemini değiştirmek mümkündür. Böylece önceden kurulmuş olan Palm-OS 3.5 sistemi kalyıllara dırılıp,4.0 sürümü kurulabilir. Arka plan aydınlatmalı yüksek çözünürlüklü LC ekran sayesinde metinler rahat okunabiliyor.

FİYAT 399$
BİLGİ İÇİN www.biltur.com.tr

PC’ler Artık Cep BoyutundaPalm IIIc
Palm-OS işletim sistemini kullanan Palm IIIc düşük fiyata renk desteği sağladığı için PDA’lar arasında çokça tercih ediliyor. Kullanıcılar 265 renk seçeneği ile yetinmek zorunda kalıyorlar. Ancak piyasada bulunan birçok program zaten daha fazla renk seçeneğini desteklemiyor. Üstelik oyunların dışında renk seçeneklerini kullanan Palm-OS programları hemen hemen hiç bulunmuyor. Boyutu küçük,kul lanımı kolay,aküsü uzun süre dayanıklı ve üstelik renk desteği sağlayan Palm IIIc düşük fiyatına rağmen üstün özellikleri ile dikkat çekiyor. Bundan başka cihazda 8 MByte’lık hafıza ile donatılmıştır.

FİYAT 390,11$
BİLGİ İÇİN www.biltur.com.tr

Palm m500/m505
PC’ler Artık Cep BoyutundaPalm firması ürün yelpazesinde yer alan IIIc modelini uzun bir süre üst düzey kategorisinde tanıttı. Ancak kısa zaman once m500 ve m505 modelleri ile çıtayı biraz daha yükseltti. Bu cihazlarla birlikte ilk defa bir Palm PDA’da SecureDigitalSlot kullanıldı. Bu arabirim sayesinde cihaz,pul büyüklüğündeki genişletme kartları ile genişletilebiliyor. Kartlarla geliştirilen el bilgisayarlarını farklı amaçlar için kullanmak mümkün. Genişletme kartları ile cihazın hafızası yükseltilebilir,bilg iler yedeklenebilir, har ita ya da oyunlar gibi değişik uygulamalar çalıştırılabilir. Değişik firmalar SD-girişi için MP3 oynatıcıları,Bluet ooth modülleri,GPS ve radyo alıcısı,kamera ve modemler üretmeyi planlıyorlar. Gelecekte üretilen bütün Palm el bilgisayarlarında bir SecureDigitalSlot bulunacak. Bunun dışında avuç içi bilgisayarına yeni bir evrensel bağlantı yerleştirilmiş. Aynı şekilde bu bağlantı birimi de yeni üretilen bütün Palm el bilgisayarlarında bulunacak. Bu arabirime uygun USBHotSync-Cradle bağlantısı ile veriler masaüstü bilgisayara daha hızlı bir şekilde aktarılabilir. Cihazlarda bulunan sesiz alarm işlevi, oldukça başarılı bir yenilik olarak çıkıyor karşımıza. Palm m505/m500 modellerinde sesli alarmın yanı sıra ışıklı optic alarm ve titreşimli alarm seçenekleri de bulunuyor. Palm m100’den bildiğimiz saat ve sanal karalama kağıdı işlevleri m500/505 modellerine aynen aktarılmış. m505 ve m500 modelleri Palm-OS 4.0 işletim sistemini kullanan ilk PDA’lardır. Flash-ROM sayesinde cihazlara her zaman için yeni bir işletim sistemini kurmak mümkündür. Palm’ın diğer modellerine oranla yeni cihazlara daha çok yazılım sunuluyor. İki model birbirinden renk desteği özellikleri ile ayrılıyor. Palm m500 modelinde tek renkli ekran bulunurken, P alm m505 modelinin ekranı 16 bit renk çözünürlüğü sağlayabiliyor. Bundan önce aynı renk derinliğini sağlayan tek PDA Visor Prism’di. Palm m505’in Graffity yazı alanında, zayıf ışık koşulları altında da rahatça yazabilmek için arka plan aydınlatması bulunuyor.

FİYAT 499$ (m500) / 599$ (m505)
BİLGİ İÇİN www.biltur.com

Handspring Visor Deluxe
Handspring firmasının Palm işletim sistemi ile sıkı bağları bulunuyor. Buna şaşmamak gerekir. Ne de olsa Handspring Palm çekirdeğinin mucidi tarafından kuruldu. Palm-OS işletim sistemini lisanslı
olarak kullanan firma teknik tecrübelerini ince ve zarif cihazlar tasarlamakta kullanıyor. Visor Deluxe yeni başlayanları için düşünülmüş. Ancak tüm Visor modellerinde olduğu gibi Visor Deluxe’de de
önemli bir özellik bulunuyor. Yalnızca Handspring cihazlarına mahsus Springboard genişletme yuvası. Özel Springboard modülleri yardımıyla PDA bir dijital kameraya,MP3 oynatıcısına ya da cep telefonuna dönüşebiliyor. Masaüstü bilgisayarlarından farklı olarak takılan kartların sürücülerini yüklemek gerekmiyor. Modülün takılmasından sonra yeni işlevleri hemen kullanmak mümkün.
Visor ürün ailesinin temel donanımına masaüstü bilgisayarlarla senkronizasyonu sağlayan USB arabirimi,v e bir bağlantı istasyonu da dahildir.Visor’un Windows temelli PC’ler ya da Macintosh bilgisayarları ile bilgi alışverişini sağlayan Desktop yazılımı da standart paketle birlikte veriliyor. Palm-OS sistemi Visor cihazları için küçük ölçülerde farklılaştırılmış. Visor el bilgisayarlarında kullanılan sürümde takvim iyileştirilmiş,hesap makinası geliştirilmiş ve dünya saati eklenmiş. Yine de sistem tümüyle Palm-OS uyumlu. Bu nedenle Palm için sunulan sayısız Shareware programlar Handspring PDA’larında da problemsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Visor Deluxe avuç içi bilgisayarında bulunan 8 MByte’lık hafıza 12000 adres, on ajanda yılı,6000 görev,6000 not ve 400 e-posta alabiliyor. Cihaz şeffaf, grafit, mavi,y eşil ve portakal rengi olmak üzere beş farklı renk seçeneği ile sunuluyor. Çarpıcı bir platin renginde olan Platinum modeli %50 oranında daha hızlı ama daha pahalı.

FİYAT 250$
BİLGİ İÇİN www.handspringturk.com

PC’ler Artık Cep BoyutundaHandspring Visor Prism
Visor Prism 65000 rengi destekleyen ilk renkli ekranlı avuç içi bilgisayarı. Palm, 256 rengi destekleyebilen IIIc modelinden sonra aynı derinliğini sağlayan Palm m505 modelini çıkararak Visor Prism’ın bu özelliğini elinden almış oldu. Arka plan aydınlatmalı aktif matrix ekran hem renklerin parlak çıkmasını hem de metinlerin kolay okunmasını sağlıyor. Bir avuç içi bilgisayarın renk özellikleri ekranda fotoğraf görüntülerken,har itaları okurken ya da piyasada bulunan sayısız oyunlardan birisini oynarken gerekli oluyor.Handspring Prism’in sunduğu yüksek renk özelliklerini az sayıda program destekliyor. Palm ya da HandEra gibi şirketlerin yüksek renk derinliği sağlayan cihazları üretmeleri durumunda piyasaya daha çok sayıda “renkli” program sürülecektir. Handspring Prism 8 MByte hafıza ve şarj edilebilir batarya ile donatılmış. Bunun ötesinde performans değerleri Visor ürün ailesinin diğer fertlerinden farklı değil.

FİYAT 499$
BİLGİ İÇİN www.handspringturk.com

PC’ler Artık Cep BoyutundaVisor Pro ve Neo
Visor Pro ve Visor Neo modelleri Handspring’in en son piyasaya çıkan ve Palm OS 3.5.2H3 işletim sistemi üzerinde çalışan iki yeni ürünü.Handspring Visor Pro modeli iki katı hafıza ihtiyacı olan profesyoneller ve çalışanlar için ideal,çünkü diğerlerinden farklı olarak tam 16 MB dahili hafızaya sahip. Şu ana kadar piyasaya sürülen Palm PDA’lar arasında gümüş renkli bu model yüksek kapasitesiyle gerçekten profesyonelliği hak ettiğini ispatlıyor. Her iki modelde de 16 gri ton görüntüleyen renksiz ekran bulunuyor. Visor Neo ise smoke,r ed,blue olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle ekonominin yanında canlılık da sunan Handspring’in en son ürünü.Handspring her iki model ile de yine Springboard eklentileriyle geliştirilebilirliğin ve hızın (33 MHz Motorola Dragonball VZ ) en ekonomik ve en yeni ürünlerini sunuyor. Çok yeni olan bu ürünler önümüzdeki günlerde Türkiye’de de piyasaya sürülecek.

FİYAT 299$ / 199$
BİLGİ İÇİN www.handspring.com

PC’ler Artık Cep BoyutundaHandEra 330
Daha önceleri TRG Products olarak bilinen HandEra,P alm-OS işletim sistemini kullanan HandEra 330 avuç içi bilgisayarını piyasaya sürdü. Cihaz birkaç ilgin özelliği ile dikkat çekiyor. 2 MByte Flash-ROM ve 8 MByte RAM ile donatılan avuç içi bilgisayarında hem bir Compact-Flash-Slot bağlantısı hem de,P alm m500 ve m505 modellerinde bulunan SecureDigital-Slot bağlantısı bulunuyor. Böylece cihaz,bar kod tarayıcısı, modem ya da ethernet gibi genişletme kartları kullanmak isteyenler için Palm’e karşı bir alternatif oluşturuyor. HandEra şarj edilebilir batarya yerine dört adet kalem pille çalışıyor. Bu sayede bir önceki model olan TRG Pro avuç içi bilgisayarından dört kat daha uzun çalışma süresi sağlanıyor. 16 kademeli gri ekranda bulunan Graffity alanı,dokunma ya duyarlı kısımdan ayrılmamış. Graffity alanı yazılım tarafından simule ediliyor. Bu işlevin büyük avantajları var. Graffity alanının kullanılmadığı durumlarda alan ekrana doğrudan dahil ediliyor. Böylece Palm cihazlarında olduğu gibi 160x160 piksel olan erkan çözünürlüğü, 240x320 piksele çıkıyor. Özel bir işlevle ekranı yatay tutmak mümkün. Böylece kullanıcı tablo ve metinleri,ekr anı yatay tutarak daha geniş bir açıyla görebilir. Palm tabanlı PDA pazarında ayakta kalabilmek için HandEra başka yenilikler de sunuyor. Bu yenilerden birisi de ses kaydetme özelliğidir. Kaydedilen sesli notlar daha sonra genişletme yuvasına takılan özel kayıt kartlarına aktarılabilir. Mikrofon ve hoparlör PDA cihazının içine yerleştirilmiş. Metin okunabilirliğini arttırmak için HandEra farklı renkte arka plan
aydınlatması sunuyor. Cihazın yan tarafına yerleştirilen çevirmeli düğme ile ekranda görülen menü ve içerikleri daha hızlı bir şekilde taramak mümkün. Bu şekilde uygunsuz durumlarda cihaz tek elle de idare edilebilir. HandEra 330 paketine Quickword,Quicksheet ve Quickchart programlarını içeren Quickoffice yazılımı da dahil edilmiş.

FİYAT 350$
BİLGİ İÇİN www.handera.com

HP Jornada 545
Bütün el bilgisayarları için Windows CE 3.0 çok renkli ve Multitasking özellikli işletim sistemi olarak çıkıyor karşımıza. Ancak Palm PDA’larına oranla daha çok hafıza ve performans talep eden sistem, cihazların daha ağır ve daha pahalı olmalarına neden oluyor. Buna karşılık Windows CE 3.0,her kesçe tanınan ve el bilgisayarları için uyarlanan Word,Ex el,I nternet Explorer ya da Windows Media Player gibi programları içeriyor. Sekiz farklı renkli metal kapakla renk değiştiren HP Jornada 545,zar if tasarımı ile dikkat çekiyor. 16 bit renk desteği ve 240x320 piksel çözünürlük sağlayan arka plan aydınlatmalı ekran iyi sonuçlar veriyor. Bütün el bilgisayarlarında olduğu gibi gibi ekran,emirler in kalemle verildiği bir Touchscreen görevi görüyor. Özel bir yazı tanıma yazılımı,zaman içinde kullanıcının el yazısını anlayabiliyor. Ekranın alt kısmında bulunan programlanabilir dört düğme sık kullanılan uygulamalara hızlı ulaşmayı sağlıyor. Sekiz saat güç sağlayan lityum iyon
batarya ve 32 MByte RAM,Word programıyla çalışırken ya da MP3 dinlerken gücün zamansız tükenmesini önlüyor. Kullanıcı Jornada’da biriktirdiği bilgileri bir USB bağlantısı yardımıyla masaüstü bilgisayarına aktarabilir. Aktarma işlemi sırasında 133 MHz hızındaki avuç içi bilgisayarın bataryası da şarj olur. Windows CE programının dışında Jornada avuç içi bilgisayarına Yahoo Mesenger,I nso Quick View Plus ve ZIOGolf gibi çok sayıda program yüklemek mümkün.

FİYAT 420
BİLGİ İÇİN www.hp.com.tr/products/
mobile/Jornadalar.htm

PC’ler Artık Cep BoyutundaCassiopeia E-125G
Casio firmasının ürettiği ve Cassiopeia adıyla piyasaya sürdüğü el bilgisayarları sürekli geliştiriliyor. E-125G modeli modern metal gövdesiyle tasarım konusunda yeni kapılar açıyor. Ekran ölçüsü çaprazlama on santimetre olan 150 MHz hızındaki avuç içi bilgisayarında 32 MByte RAM ve renkli dokunmatik ekran bulunuyor. Ses kayıt özelliği olan Cassiopeia gerektiğinde ses kayıt cihazı olarak da kullanılabilir. Kayıtları daha sonra kulaklıkla ya da yapıya dahil edilmiş hoparlörle dinlemek mümkün. İki genişletme yuvasına takılan kartlarla cihaz farklı kullanımlar için geliştirilebilir.
Hafızayı genişletmek için bir yuvaya I ve II tipi CompactFlash takılıyor. IBM Microdrive Flash kartı 340 MByte ek hafıza sağlıyor. İkinci genişletme yuvasına dijital kamera ya da modem takmak mümkün. Bütün el bilgisayarları gibi Cassiopeia’da masaüstü bilgisayarı ile bilgi alışverişi için ActiveSync 3.1 yazılımını kullanıyor. Bağlantı işlemi ya bir bağlantı istasyonu ile ya da kızılötesi ışınları kullanan bir arabirim üzerinden gerçekleşiyor.

FİYAT 400$
BİLGİ İÇİN world.casio.com/euro/ce/

PC’ler Artık Cep BoyutundaCompaq iPAQ 3600
Compaq iPAQ 3600 metalik gövdesi ve alt kısmı yuvarlatılmış tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Yüksek fiyatlı cihazın ilk göze çarpan özelliği 4096 adet rengi destekleyen ve aydınlık ortamlarda dahi okunaklığını koruyan “High Reflective” ekranı. Compaq firmasının sunduğu bir diğer yenilik de cep tasarısı. Bu tasarıda çeşitli genişletme kartlarının takıldığı yuvalar “ceplere” saklanmış. Avuç içi bilgisayarın 206 MHz gücündeki işlemcisi yüksek performans sağlıyor. Performansın eksiksiz olarak kullanılabilmesi için iPAQ,16 MByte ROM ve 64 MByte RAM ile donatılmış. Gücünü şarj edilebilir bir bataryadan alan cihaz,batar yanın boşaldığı durumlarda bilgilerin kaybolmaması için gerekli enerjiyi yedekleme pilinden sağlıyor. Veri aktarımı için ActiveSytnc programı kullanılıyor. Bir USB bağlantı istasyonu üzerinden metinler,tablolar ve resimler oldukça hızlı bir şekilde aktarılıyor. Avuç içi bilgisayarının ağırlığı yaklaşık olarak 170 gram. Bir Palm PDA için ağır,ancak Windows CE tabanlı bir avuç içi bilgisayarı için hafif.

FİYAT 499$
BİLGİ İÇİN www.compaq.com/
showroom/handhelds.html

Psion revo Plus
Psion PDA cihazlarını ilk bakışta tanımak mümkün. Dikdörtgen ekran ve bir klavyeden oluşan cihazla gerektiğinde metinler de oluşturulabilir. Her ne kadar klavye yüzünden cihazın boyutları büyüse
de,çok yazanlar ve işi metinlerle olanlar için sağladığı rahatlık tartışılmaz. 200 gram ağırlığında olan Revo Plus, Psion firmasının ürettiği en küçük cihaz. Bütün Psion’lar gibi revo Plus’da da işletim
sistemi olarak EPOC 32 kullanılmış. Sistemle birlikte kelime işlemcisi,ajanda takipçisi,W eb tarayıcısı gibi bütün önemli programlar da yüklenmiş durumda. Sabit klavyesi olan revo Plus’a ek
olarak özel kalemiyle idare edilen dokunmatik ekran yerleştirilmiş. 16 MByte hafıza ile donatılan avuç içi bilgisayarı,I nternet uygulamaları için yeterli performansa sahip. Gri renginin 16 ton kademesi 480x160 piksellik ekrana yansıtılan resimlerin oldukça net çıkmasını sağlıyor. Gücünü dahili bataryadan avuç içi bilgisayarı opsiyonel olan bağlantı istasyonuyla bir masaüstü bilgisayarına bağlantı kuruyor. Cihazın yapısına standart olarak kızılötesi bağlantı arabirimi yerleştirilmiş.

FİYAT 399$
BİLGİ İÇİN www.psionusa.com

PC’ler Artık Cep BoyutundaPsion 5 mx Pro Serisi
Gücünü dahili bir batarya yerine iki kalem pilden alan 5 mx Pro serisi avuç içi bilgisayarları,bu pillerle ortalama bir kullanımda bir ay kadar idare edebiliyor. Cihazda bulunan 32 MByte hafıza çalışmalar için yeterli alan sağlıyor. Bu kadarıyla yetinmek istemeyenler cihazın sağ kenarında bulunan genişletme yuvasını kullanarak artırıma gidebilir. Piyasada bu yuvaya uygun olarak 16 MByte kapasitesinde genişletme kartları bulunuyor. Kızılötesi bağlantı birimi üzerinden, veri alışverişi yapabilen cep telefonları ile bağlantı kurulabilir. Bu sayede kullanıcı kolayca Internete ulaşıp e-posta’larını alabilir hatta istediği web sitesine göz atabilir. PsiWin yazılımı yardımıyla PC bağlantı birimi üzerinden bir masaüstü bilgisayarı ile bağlantı oluşturulabilir. 350 gram ağırlığındaki cihaza gerekli tüm araçlar dahil edilmiş. Hoparlörler sayesinde alarm işlevi kullanılabilir ya da kaydedilen notlar dinlenebilir. Gövdenin sağ kenarında yer alan özel tuşlarla ses kayıt ve dinleme işlemlerini rahatça kontrol etmek mümkün. Arka plan aydınlatmalı dokunmatik ekran üzerinde düğme sembolleri bulunuyor. Cihazın özel kalemiyle bu sembollere dokunarak EPOC uygulamaları kolayca başlatılabiliyor. Avuç içi bilgisayarının 640x240 piksel çözünürlük özelliğini destekleyen ekranı görüntüleri gri renginin 16 tonunu kullanarak oluşturuyor. Psion 5 mx modelinden farklı olarak hafızası iki kat daha geniş olan Psion 5 mx Pro modelinde WAP ve Opera Internet tarayıcısı da bulunuyor.

FİYAT 599$
BİLGİ İÇİN www.psionusa.com

Psion netBook
Psion netBook neredeyse bir diz üstü bilgisayar olarak algılanabilir. Boyutu cebe sığmayacak kadar büyük olan cihaz hala oldukça zarif bir görünüme sahip. netBook’un 640x480 piksel çözünürlükteki renkli ekranı 7,7 inç boyutunda. Arka plan aydınlatmalı STN-LCD panel temiz bir görüntü sağlıyor. Büyük klavye alanı ve standart VGA ekran cihazın daha ağır olmasına neden oluyor. Psion netBook’un ağırlığı bir kilodan fazla. EPOC sisteminin programlarını en verimli şekilde kullanabilmek için cihaza 32 MByte RAM yerleştirilmiş. Gerekli durumlarda hafıza 64 MByte’a kadar yükseltilebilir. Cihazı I/II-Compact-Flash-Card yuvaları yardımıyla farklı uygulamalar için genişletmek mümkün. netBook multimedia aracı olarak da kullanılabilir. Kullanıcı bir dahili mikrofonla sözlü notları kaydedip yine dahili bir hoparlör yardımıyla dinleyebilir. Psion 2,5 saat içinde şarj olabilen ve 10 saat kesintisiz güç sağlayan batarya ile çalışıyor.

FİYAT 1300$
BİLGİ İÇİN www.psionusa.com

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play