PC’ler Artık Cep Boyutunda

Günümüzde taşınabilir bilgisayarlara yönelik talepler her geçen gün artıyor. Makinaların boyutları küçülürken, performansları da artıyor. Diz üstü bilgisayarları büyük bulanlar, notlarını ajanda ve portföy bilgilerini PDA’larda, yani Personel Digital Assitant’larda (Kişisel Dijital Asistanlar) değer

Bundan birkaç yıl önce Macintosh üreticisi Apple ilk avuç içi bilgisayarı olan Newton’u tanıttığında, bilg isayar dünyasında mırıldanmalar başlamıştı. Gerçi bu makina ile büyük satış başarıları elde edilememişti. Alıcı için donamımı pahalı ve yazılımlı da fazla karmaşıktı.Ne var ki cebe sığan taşınabilir bilgisayar konsepti hemen terk edilmedi. Bir çok firma gizli gizli yeni çözümler ve sistemler için çalışmalar yapıyor. Şimdi de bu çalışmaların ilk meyvelerini vermeye başladı. Şu sıralar PDA’lar büyük ilgi görüyor. Özellikle Palm ve Handspring firmaları Palm ve Visor cihazlarıyla büyük başarılar elde edince ve Psion çok sayıda avuç içi bilgisayarı satınca,H ewlett-Packard, Sony,Casio ve Sharp gibi büyük firmalar da PDA sektörüne girme kararını aldı. Gün be gün yeni cihazlar tanıtılıyor. Artan talep fiyatların düşmesi gibi olumlu etkiler yaratıyor. Yeni başlayanlar için geliştirilen cihazların fiyatları 100 ila 150 Dolar rasındayken,gelişmiş renkli avuç içi bilgisayarlar için 250 ile 500 Dolar arasında ödemek gerekiyor.

Sistem Sorunu: Palm-OS, Psion EPOC ya da Windows CE?
PDA’larda üç farklı işletim sistemi kullanılıyor. El bilgisayarlarının büyük bir çoğunluğunda Palm-OS tercih ediliyor. Şu sıralar genelde 3.5 sürümü kullanılıyor. Ancak gelişmiş 4.0 sürümü de hazır. Küçük olan Palm-OS,PD A’nın kaynaklarını da oldukça ekonomik kullanıyor. Ancak bu nedenle neredeyse bütün Multimedia işlevlerinden vaz geçmek gerekiyor. Cihazdan birkaç bip sesinden fazlasını çıkartmak mümkün değil. Buna karşılık işletim sistemi,ajanda yönetimini içeren önemli uygulamalarla donatılmıştır ve gerektiğinde Shareware programları ve ticari uygulamalar yardımıyla kapsamlı bir şekilde genişletilebilir. Palm-OS’a rakip olarak Windows CE 3.0 gösterilebilir. Windows’un sadeleştirilmiş ve uyarlanmış bir türü olan CE ile donatılan el bilgisayarlarını,c ep PC’leri olarak nitelendirmek mümkün. Mp3 programı ve PDA için Internet Exlporer gibi araçları içeren çok renkli işletim sistemi, menü ve ikonlardan oluşan tipik bir Windows ortamı sunuyor. Ancak buna karşılık sistem kaynaklarını cömertçe kullanan Windows CE,güçlü bir işlemciyi şart koşuyor. Bu sistemlerin sonuncusu da özellikle Psion el bilgisayarlarında kullanın EPOC işletim sistemidir. Oldukça kararlı bir yapıya sahip olan işletim sistemi tıpkı Palm-OS gibi fazla yer kaplamıyor. Kelime işlemcisi gibi önemli uygulamalar sisteme dahil edilmiş. Şaşmamak gerekir: Dahili klavyesiyle Psion el bilgisayarları özellikle metin yazmak için çok uygunlar. Bunun ötesinde PDA’larda Linux sistemleri gibi farklı işletim sistemleri bulmak da mümkün. Ne var ki bu tür sistemlerin pazarda büyük bir önemi yok. İlginç olan gerçek giderek daha çok sayıda uyarlanmış sistemlerin pazara sürülmesi. Özellikle cep telefonları alanı sistem programcılarının ilgisini çekmeye başladı. Çıkan haberlere göre bir PDA işletim sistemini kullanan,bu sayede de PDA pazarında yer alan yazılım yelpazesini kullanabilen ilk cep telefonları satışa sunulacak.

Klavye ya da kalem: Daha rahat nasıl yazılır?
Klavyeyle mi yoksa klavyesiz yazmak mı? Bu tartışma PDA kullanıcıları arasında görüş ayrılığına neden oluyor. Çoğu PDA’lar klavyeye ihtiyaç duymuyor. Buna karşılık ele avuca sığan bu cihazlar, büyük bir dokunma ekranı ile donatılmış. Stylus adı verilen özel kalemiyle ekrandaki butonlara tıklamak ve menü konutlarını çalıştırmak mümkün. Sanal bir klavye yardımıyla metinler harf harf oluşturuluyor. Bu işlemi çok zahmetli bulanlara metinleri doğrudan ekrana yazabilmeleri için,ezberlemek üzere özel bir alfabe geliştirilmiş. Program yazılan metini daha sonradan harflere önüştürüyor. Bunun dışında avuç içi bilgisayarına her zaman için bir klavye bağlamak mümkün. Klavyeli PDA’ların boyutu kalemlilere oranlara belirgin ölçülerde daha büyüktür. Ekran ve klavyenin az yer kaplamasını sağlamak için cihaz,tıpkı diz üstü bilgisayarlar gibi katlanabilir tasarlanmış. Bu nedenle de kalemli PDA cihazları gibi ekranları kare değil dikdörtgendir. Bunun sonucu olarak da Windows CE sistemleri k için tasarlanış bazı Shareware programları birinde çalışırken diğerinde çalışmayabiliyor.

PDA Trendi: Mini PC’leri durdurmak mümkün değil
Şirketlerin yaptığı açıklamalar bize önümüzdeki yıl içinde yaşanacak bazı gelişmeler hakkında bilgi veriyor. Gelecekte PDA’ların cep telefonları ile kaynaşmaları bekleniyor. Bunun nedeni bu iki cihazın işlevlerini birbirleri ile kombine edebilmektir. Yazılım ve donanım üreticileri PDA’larla elde ettikleri tecrübeleri,başka alanlarda da kullanmayı planlıyorlar. Sanayide bilgisayar kontrollü küçük sistemlere yönelik büyük bir talep var. Önümüzdeki yıllarda bir PDA işletim sistemini kullanan ekranlı müzik setleri,m utfak gereçleri ya da otomobillerin piyasaya sürülmesine şaşırmamak gerekir.

Yeni PDA’lar: Herkes için mini PC’ler
Son aylarda PDA pazarında patlama yaşandı. Sony,H awlett-Packard ya da Compaq gibi firmalar cebe sığan mini bilgisayarları piyasaya sürdüler. Revaçta olan modelleri tanıtarak el bilgisayarları dünyasındaki yolculuğumuza devam ediyoruz. Bir PDA’nın fiyatı genelde boyutu ile ters orantılıdır. Buna rağmen bu ufak cihazlar peynir ekmek gibi satılıyor. Sebep belli. Her zaman için çantada
taşınan ağır bir diz üstü bilgisayarından çok,k olayca cebe girebilen bir PDA tercih edilir.Kişisel Diijat Asistanlar,r andevu ya da adres bilgilerini not etmede kullanılan çoğu kağıt ajandalardan bile daha hafif ve daha pratiktir. Bir diğer avantaj: PDA’ları kullanmak için,diz üstü bilgisayarlarında olduğu gibi çalıştırılıp işletim sisteminin açılmasını beklemek gerekmiyor. Tek bir düğme ile PDA işletim sistemi göreve hazır. ªu sıralar üç işletim sistemi PDA kullanıcıların gözünde bir numara olmak için yarışıyor. El bilgisayarlarının dörtte üçünde Palm-OS kullanılıyor. Renk ve multimedia özellikleri sayesinde Windwos CE’de ilgi görüyor. Daha önceleri yalnızca Psion el bilgisayarlarında kullanılan Psion EPOC sistemi de yarışta geride kalmış değil. Sistem ajanda işlevli cep telefonları olan Smartphone cihazlarında kullanmak üzere uyarlanıyor. PDA’ların fiyatını hafıza,ekr an çözünürlüğü,hafifliği ve tasarımı gibi birçok vasıf etkiliyor. Çok sayıda firmanın PDA sektörüne girmesi nedeniyle geçen yıla oranla satış oranları önemli ölçülerde düşüyor. PDA sektörüne çok sayıda firmanın el atması sonucu Pazar daha karmaşık bir hal aldı. Eski firmaların satış rakamlarında geçen kalyıllara oranla büyük ölçülerde düşüş görüldü. Artan rekabet nedeniyle bütün firmalar fiyatlarını aşağı çekiyorlar. Müşteri için sevindirici bir haber. Bu nedenle yazıda verilen fiyatlarda da önümüzdeki aylarda değişmeler olacaktır.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir