PC'ler Gözden Düşmeye Devam Ediyor

PC'ler, yavaş ama istikrarlı bir şekilde gözden düşmeye devam ediyor. Bunu biz değil; işin uzmanı söylüyor!

  • Ercan Uğurlu
PC'ler gözden düşmeye devam ediyor

PC, derken yalnızca masaüstü bilgisayarları kastetmiyoruz. Buna masaüstü bilgisayarların yanı sıra dizüstü bilgisayarlar ve hatta tablet bilgisayarlar da dahil. IDC verilerine göre bilgisayar piyasası son yıllardaki düşük grafiğini bu yıl da sergiliyor ve görünen o ki, satışlar dünya genelinde yüzde 3.3 oranında daha düşecek. En azından IDC verileri bunu söylüyor.

IDC'nin açıklamasına göre, bilgisayar cihazları piyasası, 2023 yılında 372.6 milyon sevkiyat seviyesine kadar gerileyecek. Ancak buna karşın ayrılabilir bilgisayar, notebook ve mobil iş istasyonları önümüzdeki 5 yıl içinde pazar payını arttıracak.

IDC raporlarını yorumlayan araştırma direktörü Linn Huang ise, bu cihazların geleceğinden ümitli. Huang'a göre PC pazarı sürekli bir düşüş gösterse de, özelliikle 5G mobil internetin de gücüyle beraber, mobiliteyi gözeten cihazların satışarında artış sağlanacak; çift ekranlı ve katlanabilir cihazlarla, tüketiciler ve profesyonel kesim kullanıcılar daha fazla buluşacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bu saatten sonra kimsenin desktop ile işi olmaz. Desktop ekosisteminin işi zor ki desktop ekosistemi gerçekten de büyük bir ekosistem...

2012'den bu yana istikrarlı olarak "PC sektörü ölüyor" diye haber yapıyorsunuz. Gelenek bu yılda bozulmadı. Satışlarıng erilemesi basit, son yıllarda donanımları oldukça gelişti, haliyle "takviye " yapılıp yola devam ediliyor. Dizüstü bilgisayarlara artık harici grafik kartı bağlanabiliyor. Masaüstünde de donanım güncellemesi yapılıyor sürekli. Tabletler zaten "ölü" doğmuştu şimdi telefonlarda o açığı fazlasıyla kapattı. ee insanlar nedne yeni bilgisayar alsınki.

Eğer ARM işlemciler, şuanki X86 (32 bit) ve AMD64 (64 bit) gibi güçlenip, Windows da ARM işlemcilerde 32 bit ve 64 bit programları ve uygulamaları çalıştırabilirse, bu geçiş daha da hızlı olabilir.

Tablet ve desktop PC ler belki de notebookların öleceğini sanmam

telefonlar tabletler istedikleri kadar eğlenceli ve gelişmiş olsun dünyada bir gerçek var ''oda gamer ve game''gerçeği o yüzden dizüstü veya masaüstü asla ölmez yıllardır aynı terane pcler ölmez kardeşim ölmesi için oyuncular'da ölmeli buda olmayacağına göre şahsen endişem yok.

birileri çok meraklı anlaşılan öldürmeye ve o aptal aletlere bizi alıştırmaya.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play