PC'lerden kovulan Blu-ray'lere yeni ev!

Blu-ray sürücüler bilgisayarları çoktan terk etti... Ama bu, onların öldüğü anlamına da gelmiyor!

  • Cenk Atlı
PC'lerden kovulan Blu-ray'lerin yeni bir evi var!

Blu-ray ve DVD sürücüleri artık PC'lerde görmek mümkün olmamaya başlasa da, veri merkezleri bu teknolojilere yeni bir hayat vadediyor. Söz konusu depolama olanakları 100 yıla kadar bir veri saklama olanağı sunduğu için bu sürücüler veri merkezleri için son derece ideal bir çözüm haline geliyor.

Sony'nin geliştirdiği Everspan adlı yeni bir devasa sistem 181 petabyte'a kadar veri depolayan optik sürücülerin bir toplamından oluşuyor. Fiziksel uzunluğu yaklaşık 16.7 metreye kadar ulaşan bu dev sistem bünyesinde yüzlerce Blu-ray benzeri sürücü barındırıyor.

Sö konusu sistemde sıklıkla düzenlenme gereği duymuyan verilerin ya da firmaların belirli nedenlerle saklamaya ihtiyaç duyduğu bilgilerin uzun süreli olarak depolanabileceği belirtiliyor. İlk olarak geçtiğimiz hafta ABD'de gerçekleşen Open Compute Project'te (OCP) görücüye çıkartılan Everspan verileri Archival Discs adı verilen bir medya üzerinde depolayacak. Archival Discs ilk aşamada 300 GB'lık bir kapasiteye sahip olacak. Bu kapasite sonraki beş yıl boyunca 1 TB'a kadar genişleyecek.

Söz konusu sistem de böylece günümüzde Blu-ray disklerden önemli bir avantaj elde edebilecek. Halihazırda bir Blu-ray diskin maksimum kapasitesi 100 GB. Tarihsel bir karşılaştırma yapmak gerekecek olursa; 1982'de piyasaya sürülen ilk CD'lerin kapasitesi 650 MB ve 1996'da gelen DVD'lerin kapasitesi ise 4.7 GB idi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Hitachi 2007 senesinde Hologram disk`i satışa sunmaya hazırlanıyordu, kapasitesi 6 TB. 2007 senesinden beridir Sony köşede bekletiyor. o tapındığınız Sony. ki Playstation 3`ün gücü yetmediği için PC platformunun oyunlarının mahvedilerek piyasaya sürülmesini sağlamasını ve ayrıca diğer skandallar ve rezaletlerini saymıyorum bile. 1979 senesinde VHS ile rekabette öne çıkabilmek için; mühendisler tarafından testleri tamamlanmadan Betamax`i yarım yamalak haliyle piyasaya süren bir firmadır Sony.

Millet için Blueray'in devri geçti, biz daha yüzünü göremedik arkadaş. :)

bluray pc leri terk etmezdi aslında bluray yazıcılar ucuza yaygınlaşsaydı bide bluray diskler ucuzlasaydı kullanırdık ne güzel

@15 Mart 2016 13:06 bd yazıcı 50 usd 25gb medyalarda 1.2-1.8tl daha ne olsun medyalar gb başına DVD den ucuz.

PC'den kovulmasının 2 sebebi olabilir: Biri fiyatı, ikincisi alternatiflerinin artmış olması. Artık DVD'ler de pek kullanılmıyor.

Blu-ray yazıcıların fiyatı düşmezse kimse almaz,maliyet hesabı yapıyor tüketici,100 GB Blu-ray diskin fiyatı 5-10 lira,Blu-ray yazıcının fiyatı 50-75 lira olsun,bak nasıl alınıyor tüketiciler. Firmaların kasten Blu-ray yazıcı ve disklerin önünü kestiğini düşünüyorum.

Bluray ucuzlasın artık da arşiv amaçlı kullanalım. Sony, bluray patentine sahip firma, bilerek isteyerek ucuzlatmıyor, çünkü bluray korsanın yaygınlaşmasını istemiyor. Biz de, tamam Sony diyoruz ve torrent indirmeye devam ediyoruz.

Blu-ray ölü doğdu, alternatifleri(flash bellek, USB HDD, NAS)çok olduktan sonra kimse bu optik sürücülerle uğraşmaz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost