PC'niz BIOS mu, UEFI mi kullanıyor?

Bilgisayarınız BIOS yoluyla mı, UEFI yoluyla mı önyükleme yapıyor? İşte öğrenmenin yolu!

  • Zeynel A. Öztürk
PC'niz BIOS mu, UEFI mi kullanıyor?

Bilgisayarınızın hangi tür BIOS kullandığını Windows'ta nasıl keşfedebilirsiniz? Bunun iki kolay yolu var.

Windows'unuz yeni UEFI ön-yükleme ortamını kullanarak mı açılıyor, yoksa eski BIOS ortamını mı kullanıyor? Bunu öğrenmek için Windows Gezgini'ni açın ve adres kutusuna C:\Windows\Panther\setupact.log yazıp Enter'a basın. Açılan dosyada şu satırları bulun:

Callback_BootEnvironmentDetect: Detected boot environment:

Bu satırın sonunda, iki nokta üst üste işaretinden sonra BIOS mu, yoksa UEFI mi kullandığınızı göreceksiniz. setupact.log dosyası sisteminizde bulunmuyorsa ve Windows 8, 8.1 veya 10 kullanıyorsanız, Win+R tuşlarına basarak Çalıştır kutusunu açın ve msinfo32 yazın.

Sistem Bilgisi aracı açıldığında "BIOS Modu" satırını bulun. Satırın karşısında "Eski" yazıyorsa, BIOS kullanıyorsunuz demektir. UEFI kullanıyorsanız, gereken bilgiyi burada görebileceksiniz.

Hangi şekilde önyükleme yaptığınız, Parallels gibi yazılımları veya bazı işletim sistemlerini yüklerken önem kazanabilir. Bu iki yoldan birini kullanarak hangi tür ön-yükleme firmware'ini kullandığınızı bulabilir, sisteminizin gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını öğrenebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

benim bilgisayarda setupact.log yok hacı nasıl edecez bu işi ?

@28 Nisan 2016 16:40 kardesim win 8 yada win 10 sa pc acilisinda ekranda windows logosu varsa bios pc nin logosu varsa uefi dir

@28 Nisan 2016 16:40 yazıyor ya

@28 Nisan 2016 16:40 Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Yönetimsel Araçlar\sistem bilgisi ilede aynı menüye ulaşırsın

simit hala 1,5. (kısaca, bize faydası nedir?)

@Serkan Sarp kardeşim2.5 oldu haberin olsun

BIOS olan bir bilgisayara bir şekilde UEFI kazandırılabilir mi donanımsal bir şey mi yongasının mı desteklemesi gerekiyor?

Sistemin UEFİ önümden çekil. UEFİ sistemin daha hızlı açılmasını istediğiniz kadar disk bölümü oluşturmanızı sağlar buna internetten bakabilirsiniz.

Benim bilgisyarda o dosyanın sonunda tam olarak EFI yazıyor başında U yok benim bilgisayarım UEFI mi yoksa eski BİOS mu ?

Sen de yorum yaz