PC'niz Neden Çöker, Nasıl Düzelir?

Windows PC'nizin neden çöktüğünü ve ne yapmanız gerektiğini bütün detaylarıyla ele aldık!

1.2 Çökme göstergeleri

1.2 Çökme göstergeleri

Çökme göstergeleri sorun gidermeler için oldukça yaşamsaldır ve dikkatli bir gözlemci bunları hemen fark edecektir. Bu göstregeler, çökme sorunlarınızı gidermeniz için kullanabileceğiniz bilgiler olarak değerlendilir. Çökme belirtileri kendi başlarına belirli bir problemin göstergesi olmasalar da asıl sorunun niteliğini belirlemede yardımcınız olur.

Cihazınızdan çıkan seste bazı teklemelerin olması PC'nizin nihayet çökeceğine ya da yanıt vermeyeceğine dair bir göstergedir. Diğer yandan bu aslında bir audio problemi olabilir ya da diğer bir sorunlu bileşen parçasıyla bağlantılı olabilir.

Mavi Ekran da elbette bir PC çökmesinin en bilindik yansımalarından biri. Aslında bir Mavi Ekran, olabilecek en hayırlı PC çökmelerinden biri anlamına geliyor, zira ekranda beliren hata kodu ya da hata mesajı sizi doğrudan olası çözüme yönlendirecek. Ardından PC yeniden başlatılacak.

Bazen de PC bir çökme esnasında tamamen kapanmayabilir, ekran kapalı gibi dursa da cihaz çalışmaya devam edebilir. Bu ekran kapanması da genellikle bir GPU'yla ilgili bir hatadır.

Bir PC'nin yanıt vermemesi de bir çökmenin ilk belirtilerinden biri olabilir. Kullanıcılar bazen mouse imlecinin yanıt vermediğini görür, bazen de hem ses hem de görüntü açısından bir yanıt vermeme durumu yaşanır.

1.3 PC'lerin en bilindik çökme nedenleri

PC'ler birçok farklı neden yüzünden çöker ve biraz sabır ve bilgiyle bu çökmeleri onarmak aslında oldukça kolaydır.

Aşırı ısınma; en çok karşılaşılan sorundur. Aşırı ısınmalar PC bileşenlerine çok fazla yük bindiğinde gerçekleşir. İşletim sisteminde yaşanan sorunlar da bir diğer belli başlı çökme nedenidir. Bu da OS dosyalarının bir nedenden hasar görmesi ve kaybolmasıyla olur.

Sürücü hatası ise, bir sürücü PC'nizin donanımı ya da diğer yüklü sürücülerle birlikte iyi bir performans sergileyemediğinde gerçekleşir.

2. Sorun Giderme için yapılabilecekler

"Troubleshooting" olarak da bilinen sorun giderme eylemi olayın aciliyetiyle doğrudan bağlantılıdır. Bazı çökmeler kolaylıkla düzeltilebilirken diğerleri saatlerce sürecek bir zaman dilimini gerektirebilir.

2.1 İlk çökme

Eğer bilgisayarınız çöktüyse ve otomatik olarak yeniden başlatılmıyorsa bilgisayarınızı manuel olarak yeniden başlatın. Yapabileceğiniz bir diğer şey ise güç bağlantılarını kontrol etmek, zira bir PC gücü tamamen ya da yeterince almıyorsa kapanacaktır. Giriş kablolarını ve dahili bağlantıları kontrol etmek de son derece önemli. Bu kabloların bir düzen içerisinde çalıştığından emin olun.

2.2 Eğer problem devam ediyorsa

Windows çökmelerinin teşhis edilmesi için oldukça işlevsel bir araç olan WhoCrashed'ı indirebilirsiniz. Fakat WhoCrashed'ın bütün çökmeleri doğru bir biçimde teşhis edemediğini de ekleyelim. Diğer yandan tek bir anti virüs yazılımı çalıştırmak da pek yeterli olmayacaktır. Sıkça yaşanan çökmelerin bir zararlı yüzünden olmadığını şu üç program sayesinde test edebilirsiniz: RKill, Malwarebytes Anti-Malware, Windows Defender. Bu programların ardından CCleaner'ı indirip çalıştırın ve PC'nizin temiz olduğundan emin olun.

Ayrıca ikincil değişkenleri minimize etmek için, gerekli olmayan bütün başlangıç unsurlarını devre dışı bırakmanızı da öneriririz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir