PC'niz Neden Çöker, Nasıl Düzelir?

Windows PC'nizin neden çöktüğünü ve ne yapmanız gerektiğini bütün detaylarıyla ele aldık!

2.3 Daha detaylı sorun gidermeler

2.3 Daha detaylı sorun gidermeler

Bütün bunların ardından sorunlar devam ediyorsa biraz daha detaylı çözümler aramak gerekiyor.

2.3.1 Donanım sorunlarını analiz etmek

Bu bağlamda yapmanız gerekenler arasında aşırı ısınma karşısında gerekli önlemleri almak da yer alıyor. Bu doğrultuda HWMonitor gibi bir yazılımdan faydalanabilirsiniz. GPU stres testi ise GPU'nuzun PC çökmesinin ardında yatan neden olup olmadığını görmek için ideal, bu test için Furmark ya da Unigine: Valley gibi programlardan yararlanabilirsiniz. Benzer testleri CPU ve RAM için de uygulamak mümkün. CPU için Prime95 ya da RealBench, RAM strest testi için de Windows'da yer alan Windows Memory Diagnostic (WMD) aracını öneriyoruz.

Ayrıca sabit disk hata kontrolü de oldukça önemli. Sabit diskler işletim sistemi ve programlarınızın depolandığı yerler. Bu unsurlar zamanla yıpranabilirler ve ayrıca bazı zararlılar da bunlara bulaşabilir. Olası hatalar için bir sabit disk taraması yapmak adına sabit diskinizi konumlandırın. Disk üzerinde sağ tıklayın, Özellikler'i seçin ve Araçlar sekmesine tıklayın, Hata kontrol kategorisinin altındaki Kontrol Et'e tıklayın. Bunun ardından PC'niz yeniden başlatılacak. Bu taramanın sonunda bazı hatalar ortaya çıkarsa, çökmelerin sabit diskten kaynaklandığını düşünebilirsiniz.

2.3.2 Yazılım sorunlarını analiz etmek

İşletim sisteminizdeki sorunları gidermek de oldukça önemli. Bu doğrultuda System File Checker'ı çalıştırmak için başlangıç menüsüne cmd yazın, cmd.exe programının üzerinde sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin. Komut istem penceresinde sfc/scannow yazın ve programın çalışmasını sağlayın.

Eğer PC'niz hiç açılmıyorsa, Windows'u yeniden yüklemek için bir sistem onarma diski oluşturun ya da USB'den yararlanın. Neyse ki Windows yüklemeleri genellikle Windows.old adında bir Windows yedekleme versiyonu yaratıyorlar. Bununla birlikte yapmanız gereken bir diğer şey de sürücüdeki sorunları gidermek. Bu noktada ise Update Driver ve Roll Back Driver adlı programları öneriyoruz.

2.4 Yardım isteyin

Bütün PC çökmelerini tek bir kaynakla çözmek gerçekten imkansız. Dolayısıyla PC sorunlarıyla baş etmek için bir yardım almayı her zaman aklınızda bulundurmalısınız. En iyi sonuçlar için de bir teknik destek forumunda tavsiye isterken takip etmeniz gereken belirli protokolleri doğru bir biçimde takip etmelisiniz.

2.4.1 Doğru log'lar hazırlamak

Bazen donanım ve yazılımınızda neler olup bittiğini detaylandırmak için log'lar yani kayıtlar gerekebilir. Sistem log'ları PC'nizin yazılım ve donanım durumu için teknik hesaplardır. PC teknisyenleri bir sistemdeki hataları ve sorunları ayrıştırmak için kullanır.

Bu doğrultuda yararlanabileceğiniz araç ve programlar arasında System Information Log, DirectX Diagnostic Tool ve HWMonitor Log yer alıyor.

2.4.2 Teknik Destek Forumları

Sorun giderme işlemleri için CHIP Online'ın forum sayfaları dışında İngilizce kaynaklardan da çeşitli çevrimiçi teknik destek forumlarına göz atabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir