PC’niz sizi görebiliyor mu?

Küçük bir web kamerası ile görüntülü sohbet dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Ancak bu cihazların tek görevi sohbetlerinizi farklı bir boyuta taşımak değil.

PC’niz sizi görebiliyor mu? (Sayfa 2)

Tabii tüm bunlar, web kameralarında sadece CMOS algılayıcı kullanıldığı anlamına da gelmemeli. Bazı modellerde CCD algılayıcılar görmeniz de mümkün. Bu sayede görüntü kalitesi, standart bir web kamerasına oranla çok daha yüksek olabiliyor.

Fotonların algılayıcı üzerine düşmesi, mercek yardımıyla gerçekleşiyor. Işık öncelikle mercekten geçiyor ve algılayıcıya düşmesi sağlanıyor.

Sırada, algılayıcı tarafından oluşturulan elektronların dijital veri haline dönüştürülmesi var. Bu işlem için ADC (Analog to Digital Converter) adı verilen küçük bir işlemci devreye giriyor. Daha sonra veriler arabirim yardımıyla sisteme aktarılıyor.

Bilgisayar bağlantısı için kullanılan farklı arabirim alternatifleri

Günümüzde web kameralarının bilgisayara bağlanması, genellikle USB arabirimi yardımıyla gerçekleşse de; öncelikle eski bir teknoloji olsa da seri bağlantıdan bahsetmekte yarar var.

Anakart üzerindeki seri port yardımıyla gerçekleştirilen bilgisayar bağlantısı, bundan birkaç yıl öncesine kadar son derece yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak hem veri aktarım hızının yeterli olmaması, hem de kurulumu zorlaştırması nedeniyle yavaş yavaş geçerliliğini yitirmeye başladı. Üzerinde seri bağlantı noktası bulunmayan anakartların her geçen gün biraz daha arttığını düşünürsek, bu tip bir bağlantıyı kullanan web kameralarının neden yok olduklarını da daha rahat anlayabiliriz. Artık seri bağlantı ile çalışan bir web kamerası satın almak neredeyse imkansız.

Bugün piyasada bulabileceğiniz web kameralarının büyük çoğunluğu USB arabirimini destekliyor. USB arabirimi, hem veri aktarım hızı, hem de sunduğu kullanım kolaylığı ile web kameraları için en uygun alternatif. Ancak bu noktada USB’nin iki farklı şekilde karşımıza çıkabileceğini de unutmamalıyız. USB 1.1 arabirimi saniyede 10 Mbit ile veri transferi yapabiliyor. USB 2.0’da ise bu rakam saniyede 480 Mbit’e kadar çıkmış durumda. Eğer kameranızdan yüksek performans bekliyorsanız, bu durumda USB 2.0 desteği sunan ürünlere yönelmenizde yarar var. Aksi halde 10 Mbit ile sınırlı kalmak zorundasınız.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir