PC’niz sizi görebiliyor mu?

Küçük bir web kamerası ile görüntülü sohbet dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Ancak bu cihazların tek görevi sohbetlerinizi farklı bir boyuta taşımak değil.

PC’niz sizi görebiliyor mu? (Sayfa 3)

Firewire ise, USB’nin alternatifi olarak geliştirilen ve daha çok görüntüleme cihazları için kullanılan farklı bir arabirim. Saniyede 400 Mbit veri akışını destekleyen Firewire, USB 2.0’ın gördüğü büyük ilgiyi henüz yakalamış değil. Ancak bu arabirimi destekleyen anakartların giderek yaygınlaşması, yakın gelecekte Firewire arabirimini kullanan web kameralarına ve diğer cihazlara daha sık rastlayacağımızı açıkça ortaya koyuyor.

Web kamerası ile görüntülü sohbet keyfi
Web kamerası dendiğinde hemen herkesin aklına internet üzerinde görüntülü sohbet gelecektir. Zaten bu tip cihazlara web kamerası denmesinin altında yatan ana neden de bu. Bilgisayarınıza bağlayacağınız küçük bir kamera yardımıyla görüntünüzü karşı tarafa göndermeniz mümkün. Aynı şekilde sohbet ettiğiniz arkadaşınız web kamerasına sahipse, onun görüntüsünü kendi monitörünüzde izleyebilirsiniz. Peki ama kulağa oldukça hoş gelen bu işlem nasıl gerçekleşiyor?

Görüntünün kamera tarafından algılanması ve bilgisayara aktarılmasından yukarıda bahsetmiştik. Bu görüntünün internet üzerinden başka bir bilgisayara gönderilmesi ise tamamen bağlantının kalitesine ve küçük bir codec’e bağlı. Diyelim ki karşınızda sizinle sohbet etmek isteyen bir arkadaşınız var. Öncelikle kameranın yakaladığı görüntüler arabirim yardımıyla bilgisayara ulaşır ve özel bir video codec’i tarafından kodlanır. Bu codec’e genel olarak H.3xx adı veriliyor. Kodlanan veriler internet üzerinden karşıdaki bilgisayara ulaştırılır ve bu bilgisayar da aynı codec’i kullanarak kodlamayı çözer. Bunun sonucunda da görüntünüz arkadaşınızın monitörüne yansımış olur.

Görüntülü sohbet için iki farklı yöntem kullanmanız mümkün. Bunlardan ilki, standart sohbet yazılımlarında olduğu gibi belli bir sunucuya bağlanmak. Örneğin ünlü Mirc yazılımını ele alalım. Mirc’de sohbet edebilmek için önce bir sunucuya, daha sonra da bu sunucu üzerindeki sohbet odalarından birisine bağlanmanız şart. Görüntülü sohbet için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Öncelikle görüntülü sohbet hizmeti veren bir sunucu bulmalı ve bu sunucu ile bağlantı kurmalısınız. Bağlantı tamamlandığında karşınızda o sunucuya bağlı olan diğer kullanıcıların listesi çıkacak. Siz de bu listeden istediğiniz birini seçip onunla sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Bu tip sunucuların son zamanlarda sohbet etme amacından iyice uzaklaşmaları, doğrudan bağlantının (P2P – point to point) daha çok tercih edilmesini de beraberinde getiriyor. P2P bağlantısı, bir kullanıcının direkt olarak diğer bir bilgisayara bağlanması anlamını taşıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir