PC’nizin evini dikkatli seçin

İçine koyduğunuz donanım ne kadar hızlı ve yeni olursa, PC'nizin kasasına da aynı derecede önem göstermek zorundasınız. Kasa alırken cimri davranmamakta fayda var.

PC’nizin evini dikkatli seçin (Sayfa 2)

İşin kötüsü, bazı durumlarda sistemlerinde yaşadıkları problemlerin temelinde güç kaynağı yatmasına rağmen birçok kullanıcının bunu fark edemeyip gereksiz parça değişimi ya da terfi yapmaları. Güç kaynağı sisteminize yeterli güç sağlayamazsa, kilitlenmeler ya da mavi ekranlarla karşılaşabilirsiniz. Buna ek olarak, ilgili donanım size sebebini anlayamayacağınız bir hata mesajı verebilir. Örneğin IDE kanallarındaki bir problem nedeniyle CD yazma işleminin yarıda kaldığını belirten “tuhaf” bir diyalog penceresi sizi şüpheli düşüncelere garkederken, tüm firmware ve sürücü güncellemelerini yapmanıza rağmen sorunu çözememiş olmak gittikçe sinirlerinizi bozmaya başlamıştır bile. Peki ama yeterli güç ne kadar olmalı? Modern PC’lerde kullanılması öngörülen güç kaynakları en az 250-300W sağlayabilmelidir. Tabii bu bahsettiğimiz rakamların giriş seviyesi olduğunu hatırlatmaya gerek yok. Zira CPU, fanlar, ekran kartı, anakart ve diğer PCI kartlar ve I/O bileşenleri, toplamda 200W, hatta daha fazla güç çekebiliyor. Öte yandan eğer yeni ve güçlü bir sisteminiz varsa bu güç talebi daha da fazla olacaktır. PC’nizde kullandığınız donanım sayısı ve niteliği burada anahtar rol oynar. Bir diğer nokta da güç kaynağı üreticisinin ne kadar dürüst olduğu. 300W diye satın aldığınız bir güç kaynağı size 175W’lık bir performans verebilir. Peki 300W güç sağlayabileceğini iddia eden bir güç kaynağının gerçekten bunu yapabileceğini nasıl anlayabiliriz? Bu konuda ölçüm yapmak çok kolay olmasa da, belli başlı bazı kriterler yok değil.

Güç kaynağı ne kadar ağırsa o kadar iyi (mi)?

Ağırlık her ne kadar bu konularda bir yargıya varmak için bilimsel bir kriter olarak görünmüyorsa da, hafif bir güç kaynağının kaliteli olduğu pek görülmemiştir. Özellikle bazı ucuz kasaların içindeki güç kaynakları neredeyse güç kaynağı kutusunun içinin boş olduğu hissini verebilmekte.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir