PDA'nızı Seçin

“Özel dijital asistanınız” ya da kısaca PDA... bir süredir adres, randevu ve not defterinizin elektronik alternatifi olmaktan daha fazlasını sunuyor.

PDA'nızı Seçin (Sayfa 2)

»Seçim sancısı: Hangi PDA sizin tipiniz?

Palm ya da Pocket PC tabanlı bir PDA. Özel dijital sekreterler çok farklı özelliklere sahipler. Böyle olması da iyi, çünkü herkes PDA’sından farklı şeyler bekliyor.

Pragmatik
Takvim, adres defteri, notlar, görev yöneticisi, hesap makinası ve posta yardımcısı... PDA’nızı mobil büro olarak kullanıyorsanız, Palm ve Handspring’in modelleri size uygun olanlar. PalmOS işletim sistemi ofis çözümleri ile geliyor ve internetten de bu PDA’lar için yüklenebilecek binlerce yazılım mevcut. Ayrıca fiyat olarak da en cazip modeller Palm ve Handspring’inkiler.

İletişimci
E-posta, faks gönderme ve internet, mutlaka içinde olmalı mı? Bu durumda büyük bir ekran, bir klavye gerekli. Psion Serie 5 veya HP’nin küçük Jornada’sı doğru model. Hatta Nokia Communicator 9210 bile doğru bir seçim olabilir. 800 euro’luk bir bedel ile hem PDA hem cep telefonuna sahip olabilirsiniz. Mükemmel bir renkli ekranda her şeyi de takip edebilirsiniz.

Her şeyi isteyen
Word veya Excel ile çalışmak istiyorsunuz; hem de bunu kabul edilebilir boyutlarda bir ekrana bakarak yapmak istiyorsunuz... Hewlett-Packard’ın Jornada’sına ne dersiniz? Mini PC Windows CE işletim sistemini de arkasına alarak, gerçekleştirmediği hayal bırakmıyor. Tabii bu arada HP Jornada 710’un bir notebook kadar fiyata sahip olduğunu da söyleyelim.

Fun-atik
Renkli oyunlar, videolar, internet ve Mp3’ler? Microsoft’un Pocket PC işletim sistemini kullanan PDA’lar, bunları rahatlıkla sunuyorlar. Örneğin Cassiopeia E-200 ya da Compaq iPAQ H3760 ve tabii HP Jornada 568. Pocket PC 2002 eğlencenin yanında Word ve Excel gibi uygulamalarla çalışma imkanını da sunuyor. Entegre Outlook, PC’nizdeki ile tam senkronize çalışıyor.


SATIN ALMA DANIŞMANI II
»PDA alırken dikkat etmeniz gerekenler

Her duruma uygun PDA yok. Bu yüzden satın almadan önce, iyi bir ihtiyaç analizi yapmanız gerekiyor. Bazı çekici ama pahalı fonksiyonlar gerçekten gerekli mi? Aşağıdaki liste size yardımcı olmak amacıyla hazırlandı...

Bellek miktarı: Cihazlar, üzerlerinde 1 veya 2 megabayt bellek ile geliyorlar. Bu en önemli fonksiyonlar için yeterli, ama 8 megabayt en iyisi.

Bağlantı noktaları: İnternet ve e-posta kullanımı için kızılötesi bağlantı noktası art. Masaüstü bilgisayarınız ile senkronizasyon kablo ya da beşikle gerçekleşiyor. Senkronizasyonun hızlı olmasını istiyorsanız, beşik PC’nize USB bağlantı noktası üzerinden erişmeli. Genişletme yuvaları ile PDA’lar, bellek mucizeleri haline dönüşebiliyorlar. 64 megabayt’a kadar genişletme mümkün.

Ekran: Windows CE’de renk gereksiz sayılabilir. Siyah-beyaz ekranlar daha okunaklı. Renkli ekranlar hem daha pahalı hem daha ağır hem de daha fazla elektrik harcıyor. Önemli olan ekranın yansıtmaması ve karanlıkta da görülebilir olması.

Klavye: Klavye isteyenlerin gideceği adres Psion. Ama Palm ve benzerlerinin de katlanabilir klavye ile geldiğini unutmamak gerek.

İşletim sistemi: İş kullanıcıları için Palm-OS kolay bir kullanım ve binlerce program sunuyor. Windows CE ile müzik dinlenebilir, resimlere bakılabilir ve oyunlar oynanabilir. Psion-PDA’lar büyük ekranları, klavyeleri ve yekpare tasarımları ile tam bir iş makinası görünümündeler.

SATIN ALMA DANIŞMANI III
»PDA için eklentiler

Hemen hemen tüm donanım üreticileri, PDA’lar için eklentiler sunuyorlar. Birçok firma da cihaza özel çözümler sunuyor.

Bellek genişletme ile daha çok veri için yer yaratılıyor. Palm’lerde SD-Card, Sony’lerde Memory-Stick yuvaları var. Bunların Handspring karşılığı Springboard; Cassiopeia E 125 G’de ve Jornada 525’te ise flash bellek ya da mini disk sürücüler için slot bulunuyor. Kamera modülü PDA’nın ekranını görüntü ön izleme amaçlı kullanıyor. Senkronizasyon ile fotoğraflar masaüstü PC’ye aktarılabiliyor. Dijital kameralar ile bu modüller pek kıyaslanamaz ama...

MP3 çalar haline gelen bir PDA’ya MP3 dosyalarınızı yükleyip walkman olarak kullanabilirsiniz. PalmOS kullanıcları için bu müzik servisi bir eklenti. Windows CE’de ise zaten entegre geliyor.

GPS-modülü ile PDA’nızı uydu alıcısı olarak kullanabiliyorsunuz. Tam olarak pozisyonunuzu veriyor ve rotanızı çizmenizi sağlıyor. Doğa yürüyüşü sevenler ve tur liderleri için çok iyi bir çözüm. Oyun ve e-kitaplar, yazılım olarak flashcard’lar ve başka depolama birimleri üzerinde bulunuyor. İnternet üzerinden shareware ve freeware yüklemeler de yapmak mümkün, ama bunlar çoğu zaman donanım üzerinde gelenlerle rekabet edemeyecek kadar zayıflar. GSM-modülü PDA’nızı cep telefonu haline getirirken, ayrıca web tarayıcı ve wap işlemlerini yapabilme imkanını da beraberinde getiriyor.

İŞLETİM SİSTEMLERİ
»Palm, Windows CE ya da Psion EPOC?

Bir PDA almaya karar verdiğinizde işletim sistemine de karar vermiş oluyorsunuz. Palm, Windows CE ve EPOC 32, tasarımlarında birbirlerinden o kadar farklılar ki, karar vermek o kadar da zor olmuyor. Palm-OS klasik PDA fonksiyonları için iyi bir kullanıcı arayüzü sunuyor ve birçok freeware ve shareware yazılımlarla destekleniyor. Artık güven kazanmış olan Windows platformunu ve uygulama çevresini benimseyenler, Windows CE’yi ya da yeni Pocket PC 2002’yi tercih etmeliler. Psion’un EPOC’u standart yazılımı Psi-Win ile Microosft’un PC programlarıyla
senkronizasyonu destekliyor. EPOC’un Windows CE’den farkı daha kullanışlı bir arayüz sunması. En önemli simgeler ve fonksiyonlar ekranın kenarına sabit olarak yerleştiriliyorlar.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
PDA'nızı Seçin (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir