PDF dosyalarınız ışık hızında açılsın!

PDF dosyalarınızın yavaş açılmasından mı şikayetçisiniz? İşte en hızlı PDF okuyucu alternatifleri...

PDF dosyalarınız ışık hızında açılsın!
PDF dosyalarınızın yavaş açılmasından mı şikayetçisiniz? İşte en hızlı PDF okuyucu alternatifleri...

Portable Document Format yani bilinen kısa adıyla PDF, kullanıcıların herhangi bir kelime işlem yazılımına ihtiyaç duymaksızın belgelerini kolayca diğer kişilerle paylaşabilmesini sağlayan yaygın bir dosya formatıdır.

PDF dosyalarıyla çalışmak isteyen kullanıcıların en çok tercih ettiği yazılım ise tahmin edebileceğiniz gibi Adobe Reader yazılımıdır. Ancak eski sürümlerinin aksine, her geçen gün PDF dosyalarını biraz daha yavaş açan ve sistem kaynaklarını daha fazla kullanan Adobe Reader, bunun dışında 2MB'lık eski sürümlerinin aksine bugün 9. sürümüyle 32MB'lık dosya boyutunu da geride bırakmış durumda. Adobe Reader, sisteme kurulduğunda ise 133 MB boyutunu aşabiliyor.

Oysa Adobe Reader'in tüm bu dezavantajlarından kolayca kurtulabilmeniz aslında mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise Adobe Reader'in kullanışlı alternatiflerini kullanmak.

Ama merak etmeyin; bu alernatif PDF programlarını aramanıza artık gerek yok. Bu makalemizde birbirinden kullanışlı sistem kaynaklarını olabildiğince az kullanan PDF alternatiflerini bir araya getirdik.

İşte o PDF programları...

FoxIt Reader

Adobe Reader'in arayüzüne oldukça benzer bir tasarıma sahip olan FoxIt Reader, işlevsellik bakımından da Adobe Reader'dan hiç geri kalır yanı yok. FoxIt Reader ile PDF dosyalarınıza kendi özel notlarınızı ekleyebileceğiniz gibi, zoom yani yakınlaştırma ya da uzaklaştırma, metin aama veya PDF'leri resimsiz görüntüleme gibi seçenekleri kolayca kullanabilirsiniz.

Ve çok daha önemlisi, Adobe Reader'in aksine FoxIt Reader'in açılması için çok uzun süreler beklemenize gerek yok.

Son olarak FoxIt Reader'in yayınlandığı günden bu yana toplamda 50 milyon kez internet üzerinden indirilmiş olduğunu da hatırlatmadan geçmeyelim.

Kurulum dosyasının boyutu: 3.56 MB
Sisteme kurulduktan sonra: 7.14 MB

Download: FoxIt Reader

PDF-Xchange Viewer

PDF-Xchange Viewer isimli bu programı açtığınızda, aslında bu yazılımın sadece bir PDF okuyucu olmadığını farkediyorsunuz. FoxIt'te bulunan pek çok fonksiyona sahip olan yazılım, ayrıca güncelleştirme işlemi için sizden kayıt yaptırmanızı istemiyor veya eBay toolbar'ını tarayıcınıza kurmanız konusunda sizi zorlamıyor.

Kurulum dosyasının boyutu: 17.9 MB
Sisteme kurulduktan sonra: 25.5 MB

Download: PDF-Xchange Viewer

Perfect PDF Reader

Kullanıcı arabirimi itibariyle tamamen Office 2007'ye benzeyen ve kullanıcılara kullanım kolaylığı sunan Perfect PDF Reader, Office 2007'nin yeni kullanıcı arabirimine bir türlü ısınamayanlar için pek kullanışlı olmayabilir.

Her ne kadar adında lanse edildiği gibi mükemmel bir PDF okuyucu olmasa da, Adobe Reader dışında farklı bir PDF alternatifi denemek isteyen kullanıcılar, bu yazılıma şans tanıyabilir.

Kurulum dosyasının boyutu: 22.4 MB
Sisteme kurulduktan sonra: 14.6 MB

Download: Perfect PDF Reader

Cool PDF Reader

PDF okuyucu sınıfında olan ve dosya boyutu bir hayli küçük olan Cool PDF Reader ile Adobe Reader'da bulunan zoom in/out (yakınlaştırma/uzaklaştırma) ve daha birçok fonksiyonu kullanabilmeniz mümkün.

USB üzerinden de kolayca çalıştırılabilen ve sadece 632KB'lık bir dosya boyutuna sahip olan yazılım, kullanışlı bir PDF okuyucudan beklediğiniz her şeye fazlasıyla sahip bir yazılım.

Download: Cool PDF Reader

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

FoxIt Reader'la tanıştığımdan beri Adobe'nin yüzüne bakmaz oldum ,türkçe desteği de var . Şiddetle tavsiye ederim .

bende her zaman adobe kullanayim, daha iyidir diye dusunuyordum ama foxit'ten sonra dobe hikaye, adobe cok sistem kaynagini bir hic ugruna tuketiyor diye dusunuyorum

Adobe reader bir lite versiyon çıkarmalı

Foxit kullanıyorum, memnunum

Linux daki Okular gelmis gecmis butun pdf reader larindan daha iyi bence.
Sirf pdf degil, butun resim, eps, djvu... lari okuyabiliyor.

"KDE 4 for Windows" ile deneyebilirsiniz

FoxIt Reader ve pro versiyonu tavsiye ederim.

foxit 10 numara adobeye gerek yok artık bi pdf için 200 mb yer kaplayan programa grek yok

evet hızlı bi program ama pdf dosyalarından metin kopyalayıp yapıştıramıyorum

Sumatra PDF
A PDF Viewer for Windows
sadece 1.19 Mb

http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/index.html

pdf de foxit iyidir adobe de yazdıramıyorsun bile foxit sülalesini ağlatıyo nerdeyse pdf nin:D

foxit derim başka bişey demem

foxit adobe ye 10 çeker

Foxit sadece hızda değil çeşitlilik ve kullanışlık bakımından da 10 kat üstün.

Pdf programları oldukça fazla bana soracak olursanız
PDFxViewer programı daha gelişmiş olmakla beraber kullanışlıda

foxit foxit foxit ... hızlı,küçük ve stabil...

foxit çok iyi gerçekten

4 yıldır foxit kullanıyorum. adobe kullananlara da acıyorum :)

linux kullanıcılarını yabana atmayın.bir de okular var bunuda hesaba katın.

Okular a ilaveten KDE, bilhassa KDE 4 plasma özelliği ile başlı başına mükemmel bir sistem zaten.

Eğer jet hızı istiyorsanız sumatra pdfyi kullanabilirsiniz.

http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/index.html

arkadaslar foxit manyak bisiy ya kendi pdfnizi yapin herhangi bir pdf den silmek istediginiz bilgileri silin yada ekleyin kapak hazirlayin kisacasi tek kelimeyle mukemmell bisiy bosu bosuna adobe readerin SIZI KULLANMASINA iizn vermeyin siz programi kullanin foxit muthiss

PDF-Xchange i öneririm foxit e göre özelleşirmeleri daha çok,bunların yanında adobe reader tam bir işgence aleti

Verdiğiniz bu bilgi ve program için çok teşekkür ederim. Müthiş işimi kolaylaştırdınız sağolun.

Kullandıklarım pdf okuyucular arasında size 2 adet tavsiyem var: 1-Sumatra PDF: Bu pdf okuyucu çok hızlı.Ayrıca Epub dosya formatını da destekliyor.Ancak bu sumatra yanlızca okuyor.Pdf üzerine not bırakamıyorsunuz.Benim için önemi yok bana sadece pdf yi okusun yeter diyorsanız Sumatra tam size göre.Ama özellik bakımından oldukça fakirdir. 2-Pdf Xchange Viewer: Bana sadece görüntülemek yetmez üzerine not da bırakıcam derseniz pdf xchange tam size göre.Pro versiyonlarındaki özellikleri çok.Pdf leri bölebiliyorsunuz,resim dosyasını pdf dökümanı olarak kullanabiliyorsunuz,sayfaları kırpabiliyorsunuz.Şahsen ben pdf xchange ile soru bankası indirip çok test çözdüm kpss için.Foxit ise hem pdf xchange kadar kullanışlı değil hem de devamlı çöküyor arkadaşlar o yüzden tavsiye etmiyorum.Keşke birde Sumatra kadar hızlı olabilseydi keşke ama bu kadar özellik ister istemez programı yavaşlatıyor.Ayrıca Sumatra birde kendi boyutununda çok az olmasından dolayı aşırı hızlı.Unutmayın ki aynı dosya türlerinde boyut ne kadar büyürse işlemler de o kadar yavaş olur.Özellik ne kadar artarsa boyut da ona oranla büyür.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir