Pekin Olimpiyatları'na damga vuran mayo

Yüzmede ardı ardına gelen rekorlara gölge düştü. Speedo'nun tekno-mayosu tartışmaların merkezinde...

Pekin Olimpiyatları'na damga vuran mayo
Olimpiyata damga vuran soru: Rekorları tetikleyen Speedo'nun Fastskin LRZ Racer'ı mı?

Devam eden 2008 Pekin Olimpiyatları'nda yüzmede şimdiden çok sayıda rekor kırıldı. Rekorların çoğunda büyük farklar söz konusu. Örneğin erkekler 100 metre rekoru 4 saniye ile kırıldı. Geçtiğimiz Nisan ayında Manchester'da yapılan dünya şampiyonasında da sekiz rekor kırılmıştı.

Bu beklenmedik rekorları kıran yüzücülerin ortak bir özelliği var: Hepsi de Speedo'nun yeni mayosu Fastskin LZR Racer'ı kullanıyor.

LZR Racer ileri teknoloji kullanan bir mayo. Speedo'nun Nasa'dan aldığı yardımlarla tasarladığı mayo, 100 farklı kumaş ve dünya çapındaki yüzücüler üzerinde yapılan denemeler sonucunda üretilmiş. Çok ince bir materyalden üretilen mayo suyu itiyor, kas titremelerini azaltıyor ve hidrodinamik çekimi %10 azaltıyor. Normalde birbirine dikilen mayonun parçaları kaynak yapılmış. Speedo mayonun oksijen verimliliğini artırdığını da iddia ediyor. Mayoyu giymek yaklaşık yarım saat sürse de, bir kere içine girdikten sonra rekor kırmaya hazır oluyorsunuz.

Rekorları tetikleyen Speedo'nun mayosu mu?

Speedo'nun yeni mayosu bir teknoloji harikası olarak değerlendirilse de, kullanımı tartışma yaratıyor. Mayonun kullanılmasını istemeyenlerin iddialarına göre mayo yüzücünün su üzerinde kalmasını kolaylaştırıyor -ki bu yarış kurallarına aykırı olarak değerlendirilebilir. Ayrıca 500 dolarlık mayolar çok pahalı oldukları ve 10 kullanımda bir değiştirildikleri için de eleştiriliyor.

Bunun yanı sıra birçok yüzücü kontratları gereği LZR Racer mayosunu giyemiyor. Rakip bir markanın mayolarını kullanan İtalyan takımının koçu Alberto Castagnetti, mayoyu teknolojik bir doping olarak değerlendiriyor. Avusturalya koçu Forbes Carlise ise mayonun yasaklanması için bir açık mektup yazdı.

Speedo'dan Stuart Isaac, teknoloji sayesinde yeni rekorlar kırılmasını doğal bir süreç olarak değerlendiriyor. Isaac'a göre sporda kullanılan araçların performansı artırması normal.

LZR Racer giyerek bayanlar sırt üstü 100 metre yarışında dünya rekorunu kıran Zimbabwe'li Kirsty Coventry, yeni mayodan çok memnun olduğunu, yüzme sporunun teknoloji kullanarak ilerlemesi gerektiğini söylüyor.

2008 Olimpiyatları bitene kadar bu konuda bir karar verilmeyecek. Bu sene boyunca köpek balığı rengindeki teknolojik mayoyu podyumlarda görmeye alışmamız gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

eee bunun doping yapmaktan farkı ne ?
oyuncular eşit mayoyla yarışsalar anlıyacağım.

ama teknolojik açıdan bakacak olursak kırdırdığı rekorlar ne kadar başaralı olduklarını gösteriyor.
teknolojiye kazandırdığı için artı puan ,ama sporda haksızlık oluşturduğu (gerçeği bunu sözleşmeler engelliyormuş :S )
için eksi puan.

sporda haksızlık oluşturuyor diye bu mayonun üretimi durdurulursa ne olacak?
kesinlikle engellenmemeli ki baska firmalar daha iyilerini yapmak için uğraşsın rekabet ortamı oluşsun.

kardeşim yarış olcaksa eşit şartlar olmak olmaz ole mayo felan filan

Hiç dikkat etmedinizmi, sadece rekor kıran yüzücüde değil nerdeyse tamamında bu mayo mevcut. Hepsi eşit şansa sahip, değil mayo yüzündeki sakal dahi saniyeler kaybettirirken neden avantaj için traş oluyorlar. Kaybetmeyi sindiremeyenler mutlaka karalamalarda bulunuyor. O zaman biri de çıksın motosiklet yarışlarındaki kasktan şikayetçi olsun, neden kare biçiminde yapmıyorlar diye. Kasklar da hem kolaylık hem hız hemde emniyet sağlıyor.

mayoyla ne alakası var bunun adam hakkıyla kazanmış ve bu 6. altın madalyası. bu işler mayoyla olsaydı bizim simitçi süleyman da dünya şampiyonu olurdu.

Bu mayoya karşı çıkmak saçma, aynı mantıkla gidersek son model kramponlar yerine lastik pabuçla futbol oynamak ve koşuları sandaletlerle yapmak gerekir. Sporcu kendi gücüyle mücadele veriyorsa tabii ki en iy iekipmanı kullanabilir.

ABD li sporcu Michael Phelps' te bu mayodan kullanıyor. Gazete de okumuştum. Bu mayo performansı %2 arttıyormuş. Adam şimdiden 5 altın madalya aldı bile hemde hepsinde Olimpiyat rekoru kırdı. 8 altını alıcak gibi. Baktığınızda ABD ' nin madalyalarının yarısı ediyor. Bırakın 500 doları 500 bin dolar olsun isterse her yarıştan sora çöpe atsın ABD kaz gelcek yerden tavuk esirgemez. Bence herkes eşit olmalı %2 performans artışı az değil. Atletizmde kırılan kaç tane rekor biliyorum sadece arkadan rüzgar esiyor diye geçerli sayılmadı. Hiç değilse rüzgar doğal bir şey ama bu tamamen suni insan ürünü.

sporda teknoloji kullanınca sporu kim yapacak futbolcularda robot bacak kullansın o zaman ne anlamı var efor sarf etmeyince sporun

saçmalığın daniskası böyle bir saçmalık olurmu yahu mayo şartlara uygun değilmiş...

yok ya öyle saçmalıkmı olur yarışın kuralları belli. harkes mayosunu giyer ve yüzer. mayoda ben su motoru, ne bileyim su yüzeyine iten mantarla v.b. hiç bir ekstra eklenti göremedim. onlarda kumaştan yapmışlar diğer firmalarda. ki speedo zaten mayo dalında dünyada 1. sırada buda onun emeklerinin karşılığı...

şimdi bu konuyu şöyle düşünün. bir basketbol turnuvasında takımlar aynı materyallere sahip değiller. ama kurallar ve formaların nasıl olacağı belirtilmiş zaten. ynai isteyen istediği salon ayakkabısını giyer ve sahaya çıkar oynar.salon ayakkabıları kendi aralarında ne kadar çok değişiklik gösteriyor. kendi içindeki sistemleri, ağırlıkları,bilegi tutuşu v.s. bu olaydada aynen bu örneği verebilirsiniz...

zamanında adidas olimpiyat oyunları için speed isimli kros ayakkabısını geliştirdi. o ayakkabıyı giyen bütün atletler kesin başarılı bir sonuca ulaşmışlardı.

zamanında üretilen gerçek anlamda koşu ayakkabısı idi. çivili spor ayakkabıdır. olimpiyatlarda test edildi ve başarısı tartışılmaz.

şimdi nike ürettiği bir t shörtü olimpiyatlarda deniyecek oda sporcuyu soğut tutmaya yönelik bir kumaş kullanıyor onuda yasaklayın.

veyahut bakıyorumda nike dri-fit teknolojisini kullanan kumaşlarla sporcu lar için giyim ürünleri üretiyor ve bu ürünler kumaş dokuması sayesinde terlemeyi önlüyor ve oluşan teri dışarı atarak cildi kuru tutuyor. ter dışarı atıldığında ise dış katmanda eşit dağıtılarak çok çabuk kuruması sağlanıyor.

adidasta clima cool teknolojisi ile aynı şeyi yapıyor. peki bunların kullanımı diğer atletizm dallarında serbest iken bu mayo neden yasaklansın?

zıplayama yüzde 10 + etki eden ayakkabıları ile adidas olimpiyatlara katılıyor. hadi o ayakkabıyıda engellesinler...

sporcular yarışacakları ekipmanlarını seçmekte özgürdür tabikide kurallar dahilinde. bu yarışlar insan gücüne dayalıdır. motor sporları değilki motorun cc hacmine silindirine bakılsın bi klasmana koyulsun. ekipmanlar eşitlensin. bu yarışlar insanların gücü ile yapılıyor ve ekipmanları isa standartlar üzerine seçilerek giyiliyor....

yorum yaparken biraz daha düşünün ve öyle yapınız lütfen.... kaybeden takımların oyuna şike sokma , oyuna fesat karıştırma çabalarıdır. aldanmayın...

saygılarımla...

MBA

külliyen yalan. ben şort mayoyla slip mayodan daha hızlı yüzüyorum. mayo hikâye, kaybedenler suçu mayoya atıyor.

Michael Phelps rekorun birini kırarken mayonun sadece alt kısmını giymişti denekki keramaet sadece mayoda değil. Ve yarışmalrının bir kısmını seyretmiştim adama helal olsun diğerleri 1 kulaç atarken adam nerdeyse 2 kulaç atıyodu. Mayo falan hikaye tamam yüzüşünü daha rahat yapabiliyo olabilir ama hakkınıda vermek lazım. bide o mayoyu orda sadece o kullanmıyo ama diğerleri aynı başarıyı göstermiyo nedense.

ya adam rekoru kırdı ya çekemiyorlar :)

bnce kazananları kıskanıyorlar bu spor güç sporu kardeşim bu konudaki düşüncem bu doping falan yok =)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir