Pencereleri üstte tutmanın 5 kolay yolu!

Windows'da çok sayıda pencere ile çalışırken bunların arasında kaybolmak istemeyenlere 5 basit çözüm

  • Zeynel A. Öztürk

Bilgisayarlarımızın ana işlevlerinden bir tanesi, birçok görevi aynı anda çalıştırabilmeleri. Windows içerisinde birçok pencere açıkken, bu pencereler arasında geçiş yapabiliyoruz. Bazen ise bir pencereyi her zaman gözümüzün önünde tutmak isteyebiliyoruz. Ancak Windows, şaşırtıcı bir şekilde böyle bir işlevi doğal olarak sunmuyor.

Bu yazımızda Windows'daki bu eksikliği dolduracak, seçtiğiniz pencerenin üstte kalmasını sağlayacak 5 basit aracı sizlere tanıtacağız.

OnTopReplica: Windows Vista ve Windows 7'de çalışan araç, programızı için her zaman üstte kalan küçük bir önizleme resmi oluşturuyor. OnTopReplica'yı çalıştırdığınızda ekrana gri, boş bir pencere geliyor. Bu pencereye sağ tıklayıp kopyalamak istediğiniz pencereyi seçmeniz gerekiyor. Ardından yine pencereye sağ tıklayarak "Select region"u seçmeli ve ekranınızın kopyalamak istediğiniz bölümünü seçmelisiniz.

OnTopReplica: Öncelikle üstte kalmasını istediğiniz pencereyi seçin

4t Tray Minimizer ve PowerMenu

4t Tray Minimizer: Araç, pencerelerinizin başlık çubuğuna birkaç ek düğme ekliyor. Bu düğmeler arasında yer alan sabitleme düğmesine tıklayarak bir pencereyi diğerlerinin üzerinde görüntüleyebiliyorsunuz. 4t Tray Minimizer, pencereleri yönetmeniz için farklı birçok işlev de sunuyor.

4t Tray Minimizer ve PowerMenu
PowerMenu: Araç, tüm üst seviye sistem menülerine ek bir menü ekliyor. Bu sayede bir pencerenin her zaman üstte görünmesini sağlamak bir yana, sistem çubuğuna da küçültebiliyor ve saydamlığını ayarlayabiliyorsunuz.

DeskPins ve AquaSnap

DeskPins: Sistem çubuğunuzda çalışan DeskPins, tıklandığında fare işaretçisini kırmızı bir iğneye dönüştürüyor ve bu iğneyle hangi pencereye tıklarsanız, o pencere artık tüm pencerelerin üstünde görünüyor. Pencerenin başlık çubuğundaki iğne simgesine tıkladığınızda ise onu eski haline getirmiş oluyorsunuz.

DeskPins ve AquaSnap
AquaSnap: AquaSnap da bu yazımızda tanıttığımız diğer araçlar gibi birçok işleve sahip. Bu işlevlerden bir tanesi de, bir pencereyi salladığınızda her zaman üstte görünecek hale gelmesi. Üstte olan pencerenin saydamlığını ve sallama hassasiyetini ayarlamanız mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

5 demişsiniz ama 1 tane yol göstermişsiniz :))) Cidden Word sayfasında cidden yok böyle bir fonksiyon.

CHIP Online Notu: Diğer sayfalarımızı da gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

4t Tray Minimizer programını indirip kurdum gayet iyi çalışıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play