Pentagon'dan Google'a yasak geldi!

Tehdit olabileceği gerekçesiyle, Pentagon, Google'a yasak koymak durumunda kaldığını açıkladı.

  • Selim Öztürk
Google neden yasaklandı?

Pentagon, kendi çalışmaları üzerine fazla detaylı incelemelerde bulunan Google'a yasak getirdi.

Gerekçe olarak da, potansiyel tehdit unsuru öne sürüldü. Google'nın, bu hareketiyle Pentagon'dan düşman çevrelerce istenmeyen gizli bilgilerin öğrenilmesi durumu ortaya çıktığından bu yasağın getirildiği savunuldu.

Google sözcüsü, Amerikan ordusunun bu yönde görüşlerini açıkladığında, şirket olarak resimlerin zaten kaldırdıklarını söyledi. Bu nedenle şu an Google, bu çalışmalarına artık devam edemeyecek.

Savunma departmanından bir yetkili şunları ifade etti: "Resimler, 360 derece olarak tüm bölgeyi kaplıyor. Bu bölgenin içinde erişim kontol noktaları ve Pentagon tarafından kullanılan araçlar da var. Bu kadar detaylı haritalama, bizim için büyük tehdit olabilir."

Şimdi ne olacak?

Populer haritalama yazılımları bir yana Google'la sokaklara kadar kullanıcı inebiliyordu, bu sayede o kullanıcı, o caddede dolaşıyormuş hissine kapılıyordu. Ancak bu yazılımın basit bir yazılım olmadığı, olayın caddeleri gezmekle sınırlı kalmadığını Pentagon'un bu kararı da gösteriyor.

Google sözcüsü Yu: "Resimleri kaldırmak bu kadar kolay olmamalı, sanırım bu yöndeki politikaları biraz yumuşatmak lazım. Sadece askeriye için değil, tüketiciler için de. Eğer insanlar bu yazılımdan dolayı problem yaşarsa, mutlaka bizle irtibata geçmeliler."
Görüldüğü gibi, Google'ın bu hizmeti de kötü niyetli olarak kullanılabileceği ve Pentagon için tehdit oluşturacağı gerekçesiyle artık Google bu konuda daha temkinli olmak durumunda. Bu sorunu aslında sadece askeriyeye indirmek de doğru değil, zira ileride bu yazılımdan, onu kullanan normal vatandaşlar bile şikayet edebilir belki de.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

E haklılar yani google'a gir pentagonun 360 derecelik resimlerini gör her sektörün güvenlik birimlerini, güvenlik öğelerini tespit et planlı bi şekilde pentagon ele geçirilebilir. Adamlar da buna izin vermez tabi.

eee pentagon un ki can da bizimki patlıcan mı? dünya da bir çok askeri bölge var. ee ne olacak. onlar da demezler mi şimdi? bankalar da var?
soygun planları????
yani demek istediğim. bıcak bir cerrah elinde şifa verirken bir katil elinde can alabilir. ne yapacaz? bıcağı mı yasaklasak ne???

yaa adamlarr para kazanmaya başladıı çekemiyolar gerçek buu

T.C. Harita ile sorumlu devlet kurumumuz konu ile ilgili ne düşünüyor acaba, bilmek isterdim. GoogleMap/GoogleEarth bunlar GPS ve GIS uygulamalarına kaynak oluşturan yararlı şeyler mi yoksa vatan güvenliğimizi ileride sıkıntıya sokacak araçlar mı? Üklemiz hava sahanlığını gözlemleyebilen yabancı uyduları, biz T.C. olarak denetleyebiliyor muyuz? X ülkesine ait o uydulardan birine günün birinde(!) yapay deprem(!) cihazı yerleştirirler(!) ve bizi hedef alırlarsa(!) ruhumuzun bunu hissetmesi mi bekleniyor?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play