Periyodik Tablo'ya dört yeni element daha!

4 yeni elementin eklenmesiyle bitlikte, Periyodik Tablo'nun yedinci satırı tamamlanmış oldu!

  • Onur Seven
Periyodik Tablo'ya dört yeni element eklendi

Fen bilgisi öğretmenleri, yakında öğrencilerinden yeni ders kitapları satın almalarını ya da sahip oldukları Periyodik Tablo'ya dört yeni element eklemelerini isteyecek. 113, 115, 117 ve 118 olarak bilinen kimyasal maddeler Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) ve Kuramsal ve Uygulamalı Fizik Uluslararası Birliği (IUPAP) üyelerinden oluşturulmuş özel bir grup tarafından 30 Aralık tarihinde resmen kabul edildi.

Yeni elementler geçici olarak ununtrium (113), ununpentium (115), ununseptium (117) ve ununoctium (118) olarak adlandırılırken, dört adet insan yapımı elementin resmen önümüzdeki aylarda isimlendirileceği ifade edildi. Son eklemelerle birlikte Periyodik Tablo'nun yedinci satırı da tamamlanmış oldu.

Yeni elementler doğada bulunmayan "süper ağır elementler" sınıfına giriyor. Element 113 Japonya'daki RIKEN Enstitüsünden bir ekip tarafından bulunurken, element 115, 117, ve 118 Dubna Nükleer Araştırma Enstitüsü, Rusya ve Kaliforniya'daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından keşfedildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Uyu sen Türkiye uyu millet aya çıktı argo tabirle biz hala saray yapalım başkanlık sistemi diyelim utanın rte

@06 Ocak 2016 22:09 kendi içindeki sorunları halletmeden nasıl daha büyük şeyler başarmayı düşünebilirsin ki? Neden hep böyle şeyleri başkalarından bekliyorsun şu memur zihniyetinden kurtulun artık!

@06 Ocak 2016 22:09 ne ilgisi var, her bilimsel gelişmede siyasal mesaj vermeseniz olmaz sanki. Birilerini eleştirmek yerine, biraz da çalışmayı öğrensek, daha iyilerini yaparız. Zaten başaranlarımız var.

@06 Ocak 2016 22:09 mal mal konuşuyorsun ne alakası var şimdi asıl bu düşmanlığı yaparak senin gibiler birazda bilime odaklansaydiniz neler yapardık

@06 Ocak 2016 22:09 İşte senin gibi devlete camur atmayı marifet sanıp hayatını kahvelerde ve futbol maçlarında geçiren dinsiz nesil yüzünden bu haldeyiz

Bir Elemente de ''Türkium'' yada ''Atamturkium'' 'Anatolium'' denmeden PSE tamamlandı ya ona yanarım. Bizdeki o köklü Kimya Ünileri hiç mi bu konuda kafa yormadı, analitik, bilimsel araştırmaya açık konulara değer verilmedi mi aklım almıyor. Onun bunun bulduğunu ders diye, uygulamalı uygulamasız ezberlet ver eline diplomayı sal mı yaptılar haksızlıkta etmek istemiyorum ama kızgınım sitemkarım..

@07 Ocak 2016 12:00 ODTU terör yuvasına dönmüş, pkk çeteleri cirit atıyor, oradan icat çıkmasını mı bekliyorsun?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost