Fotoğraflarınızı Profesyonelleştirin

Vereceğimiz bazı ipuçlarıyla resimlerinizi daha da güzelleştirebilirsiniz

Fotoğraftan Pop-art Yapma

Bu dördüncü çalışma yaprağımızda ise sizlere fotoğraflarınıza sanatsal bir değer vermenizi sağlayacak bir yöntemi anlatacağız. Popart tekniği ile resimleriniz artık Roy Lichtenstein'ın fırçasından çıkmış gibi görünecek.

İhtiyacınız olan açık renk tonlu fona sahip olan bir portre resmi. Şimdi gelelim bu resime sanatsal bir değer katmaya. Orijinali siyah beyaz olan bir resim seçin. Eğer seçtiğiniz fotoğraf renkli ise ilk iş olarak Photoshop üzerinde resmi siyah beyaz yapıp TIFF formatında farklı kaydetmek. Daha sonra Image / Adjustment menüsünden Threshold'a çevirip farklı bir isimle kaydediyoruz. Threshold değerini resminizin tonlarına göre kendiniz belirleyin. Unutmamanız gereken resimleri mutlaka "Gray scale" modunda ve "TIFF" formatında kaydediyorsunuz. Tire fotoğrafı pencerenize çağırdıktan sonra, tool paletinden Trace Tool üzerine çift tıklayın. Daha sonra Trace Tool aracıyla bütün tire fotoğrafı kaplayacak şekilde seçin. İşlem sonunda tire fotoğrafınız artık bir vektörel çizim. Sonuçtan memnun kalmazsanız işleme tire fotoğraf ile devam edebilirsiniz. Daire aracıyla alttaki gibi araları eşit noktaları eğer üstteki boyutta ise 50, 60 cm uzunluğunda olacak kadar çoğaltın. Tek bir doğrultudaki noktaları gruplayıp bu kez eşit aralıkta aşağıya doğru çoğaltın. Yeteri kadar olduktan sonra hepsini gruplayın. Tüm bunları Freehand kullanarak da oldukça başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.
Sonuç olarak sanki Roy Lichtenstein'in elinden çıkmış gibi bir resmimiz var. Bunu yapabilmek için noktaları içine gömebileceğiniz görünmeyen yani renk ve dolgu alanı "none" olan iki alan oluşturuyorsunuz. Birisi ten rengi olan alan, diğeri ise bir arka plan.
Hazırladığınız noktaları bu alanların içine yerleştiriyorsunuz. Göz akı, dudak rengi ve bir iki parlama gibi bazı yerleri isteğinize göre yapıyorsunuz.Tabi bir de yine isteğe bağlı olarak konuşma balonu ekliyorsunuz.

Cenk Yapıcı

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

biraz daha basit anlatılabilirdi.ufaktan da olsa fotoşop bilgisi olanlar düzeyinde anlatılmmış,ya hiç bilmeyenler nolcek?

yazıyı çok beğendim tşk.
Bu site süper oldu hergün girmezsem eksiklik hissediyorum

çok teşekkürler birşey daha öğerendim

hic ne anlamadim

sadece yazı ile çok karmaşık olmuş hiç beyenmedim daha çok resimle görsel bir anlatım olsaydı daha güsel olurdu :/

biraz daha basit anlatılabilirdi.ufaktan da olsa fotoşop bilgisi olanlar düzeyinde anlatılmmış,ya hiç bilmeyenler nolcek?

Bune Yaws Tmm Emeğine Sağlık Ama Hiç Bişey anlaşılmıyor kusura bakma kardeş.

çok güzel anlatılmış çok sağolun yaşasın chip

benim photoshop um ingilizce nasil anliycam bunu ben?? :) turkche photoshop a gore anlatmayin lutfen

ok aslında bazı konular hakkında böyle çerez gibi değilde kurs babında bir çalışma yapılması iyi(mi) olurdu

arkadaşlar trace tool nirde ya,bi yardımcı olsanız...

trace tool nerde ya

adobe firması türlçe photoshop mu çıkardı. Alla alaa. Şunları orijinal photoshopa göre anlatsanız da işe yarasa :)

nolur anlayan,benim gibi anlamayanlara anlatsın

Resimlerle anlatılsa daha iyi olurdu. Çok tek düze olmuş. Anlatılanları anlayıp yapmak için baya uğraşmak zorunda kalıyorsun.

merhab abenim photoshopum türkçe nasıl yapacağım bunu daha baştan kaldım ikiye katlamak seçeneği hangisi fotonun üzerine sağ tıklayacınca hiç bişey yazmıyooo.bilen arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim ..teşekkür ederim...

cok basıtt acaippp süper oLdu bnmm:D:D

photoshop programı linkiyle bide pop art linki olsa daa şahane olckmş :D

tire fotorafını pencereden nassi çağırıyoruz. trace tool nerde ?_???? biri bana açıklasın lütfen =)

nasıl indircezz bu programı

trace tool u gören yok mu yav

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir