Pil ömrü nasıl uzatılır?

Böyle diyorsanız bu haber sizin için. Cepte, dizüstünde ve şarjlı pillerde ömür nasıl uzatılır?

  • Ali Güngör

Şarj edilebilir pillerinizin, cep telefonu bataryanızın ve dizüstü bataryanızın ömrünün kısalığından şikayetçiyseniz bu yazıda bahsettiğimiz şartlara biraz dikkat ve özen göstererek pilinizi çok daha uzun süre ilk günkü performansıyla kullanabilirsiniz.

Herhangi bir pilin ve bataryanın ömrünü uzatmak için doğru şarj seviyelerini ve ısıları tutturmak gerekiyor. Lityum-iyon bir pili tam şarjda 25 derecede tutmak kapasiteyi, ilk yılın sonunda yüzde 20 azaltıyor. Bu ısı düşük gibi görünse de lityum-iyon pil için sıcak kalıyor.

Pil çeşitleri ve detaylar çok zengin, ancak ideal koşulları sağlamak çok zor. İşte bu yüzden uygulayamayacağınız detaylara girmeden, pil ömrünüzü uzatmak için dikkat etmeniz gereken temel kuralları aşağıda sıraladık.

-Sıcaktan kaçının
-Uzun süre sabit güce bağlı çalışırken pili çıkartın
-Kullanmadığınız zaman yüzde 40 dolu olarak buzdolabında tutun. Ancak dondurucuya -koymayın ve nem almayacağından emin olun. Yoksa bozabilirsiniz, kaza ve yaralanmalara sebep olabilirsiniz.
-Çok satış yapan, bu yüzden stoklarını hızla yenileyen bir yerden alışveriş yapın. Böylece depoda bayatlamış pil değil, taze ve uzun ömürlü pil satın alırsınız.
-30 şarjdan sonra pili bir kez tamamen boşaltmak, pili yeniden ayarlamaya yarar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bilmiyorum doğru mu yapıyorum ama ben elektronik araçlarımın hepsini pili tamamen bitmeden şarj etmiyorum ve pil tamamen dolduğu anda şarjdan çekiyorum. batarya dolu iken de şarjda bekletmiyorum

-Uzun süre sabit güce bağlı çalışırken pili çıkartın.?

Bu nasıl konu ya. Hocaya üfletsek ömrü uzarmı pilin :D

-Uzun süre sabit güce bağlı çalışırken pili çıkartın.?

--------------------------

Laptop ve netbook'lar için söylenilmiştir.

Bilgisayarınızı sebeke elektriğine bağlı adaptörden kullandığınız zamanlarda bataryayı(pili) çıkarmanız pilin ömrünü etkiler.

p.s : Bazı laptop üreticileri bu duruma çözüm getirmişlerdir(bkz.toshiba) Adaptörden yani şebeke elektriğinden kullanırken pili tamamen devre dışı bırakır(pil baoş veya yarı dolu ise tam şarj ettikten sonra devre dışı bırakır. )

Yanımızda regüleli özel devreye sahip küçük bir akü bulundursak olmazmı?(Akünün ağırlığı fazla ama depoladığı enerjiye bakmak lazım) Buda bir fikir :)

makale doğru.
laptopta batarya sürekli takılı olduğunda ve adaptörden kullanırken şarj tam dolduğunda batarya fazla şarj yapılmaz ve şarj yapmayı kesip direk adaptör üzerinden beslenir fakatttttttt batarya kendi kendine üzerindeki devrenin etkisiyle de yavaş yavaş dejar olur ve şarjı bir miktar azalınca sistem yeniden şarj eder bu böyle kısır döngü olarak devam eder ve bataryanızın ömründen yer :)

sürekli adaptör takılı kullanıyorsanız bataryanızı çıkarıp hava ve nem almayan bir poşete koyup buzdolabında saklayın

ısınmış bataryayı şarj etmeyin.
-10 derecenin altında ve 50 derecenin üstündeki ortam sıcaklığında bataryanızı kullanmayın ve şarj etmeyin. (normalde -20 dir bu değer)

adaptörünüzün sağlam olduğundan ve fişlerin doğru ve sağlam takıldığından emin olun

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play