Pil ömrünü uzatmanın "uzman" yolları

"Usta" Android kullanıcılarından iseniz, bu pil ömrünü uzatma ipuçları sizin için!

Pil ömrünü uzatmanın "uzman" yolları

Kısa pil ömrü, Android kullanıcılarının en sık şikayeti olduğu konular arasında. Peki telefon deneyiminizi etkilemeden pil ömrünü uzatmanın bir yolu yok mu? Elbette var, ancak bunlar biraz uzmanlık ve telefonunuzun root'lu olmasını gerektiriyor.

İşte Android'li telefonunuzun veya tabletinizin pil ömrünü uzatmanın uzman yolları.

Yeni bir kernel yüklemek

Kernel (çekirdek), donanım ve işletim sistemi arasındaki tüm etkileşimi yöneten yazılımdır. Ekrana dokunmak, düğmelere basmak gibi tüm işlemler, kernel'e dayanır.

Cihazınızla birlikte gelen, üreticiniz tarafından cihazınıza dahil edilen kernel, genellikle performans, kararlılık ve pil ömrü konusunda denge kurmayı amaçlar. Özel kernel'ler ise farklı biçimde optimize edilir. Örneğin bazı kernel'ler, pil ömrünüzü uzatabilir.

Özel bir kernel yüklerken, kendi cihazınıza özel geliştirilmiş bir kernel bulmanız şarttır. Başlamak için ElementalX ve franco.Kernel'e göz atabilirsiniz. Özel kernel'i yükledikten sonra onu Play Store'daki Kernel Adiutor veya ücretli EX Kernel Manager gibi bir uygulama kullanarak yapılandırabilirsiniz.

Kernel'i değiştirip ayarlarını biraz kurcaladıktan sonra hız, akıcılık ve pil ömründeki farkı hemen hissedeceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Kullanmadığınız herşeyi kapalı tutmak ve diğer ayarları da kısmak pil süresini artırır ama en önemlisi smartphone'unuzu şarja takmaktan üşenmemek ve heryerde şarj edebilecek şekilde donanımlı olmaktır. Arabanızda, bilgisayarınızın yanında, evde telefonunuz öylece durmasın! Örneğin bilgisayar kullanırken USB'ye veya prize bağlayın, araba kullanırken çakmağa, USB'ye veya powerbank'a bağlayın, uyurken, yemek yerken, banyodayken mutlaka prize bağlayın! Bu alışkanlığı kazanmalısınız...

Bir samsung kullanıcısı olarak , eğer müzik dinlemiyorsam , Ultra güç tasarrufu moduna alıyorum. Bir şarj bana 7 gün gidiyor. Daha ne olsun.

Alıntı: "Bir şarj bana 7 gün gidiyor. " Oha abartının da böylesi O_o

@16 Mart 2016 12:56 UPSM ile daha bile fazla gidiyor

@16 Mart 2016 12:56 %100 şarj 13.1 gün gidiyor. Günde 1 saatten fazla müzik ya da başka bir programı kullanmadığım için çok rahat yetiyor.

Bunlarla uğraşamayanlar Facebook'u kaldırsa yeter

Ya da Windows 10 Mobile işletim sistemi çalıştıran bir telefon alsınlar. Şarj konusunda sorun yaşamazlar... :)

Grenify i öneririm. Bende pi ömrünü çok fazla artırdı. (sürekli telefonu kullansam da 2-3 gün yetiyor.)

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Pil ömrünü uzatmanın "uzman" yolları
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir