Pil Sorunu Neden Çözülemiyor?

Cep telefonlarımız her geçen gün biraz daha güçlenip hızlanırken, içlerindeki piller neden hala yetersiz kalıyor?

Pil ömrü sorunu neden çözülmüyor?

Cep telefonlarımızda kullanılan teknolojiler, telefonların güçleri yüksek bir ivmeyle gelişiyor olsa da pilleri hala çabucak bitiyor. Cep telefonları, her geçen ay yeni ve daha hızlı işlemciler, daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve kameralar, daha yeni ve güçlü yazılımlar ile güncelleniyor. Telefonlarımızın NASA'nın Ay'a insan göndermekte kullanılan bilgisayarlardan bile çok daha güçlü olduğu biliniyor. Peki neden hiç bir üretici, uzun süre dayanan bir pil geliştiremiyor?

Piller neden gelişmiyor?

PandoDaily'den Farhad Manjoo, pillerdeki sorunun bilgisayar gücünün her iki senede bir ikiye katlanacağını tahmin eden Moore Kanunu'na uymaması olduğunu söylüyor. Bunun nedeni ise pillerin çok eski, ancak sürekli olarak optimize edilen bir kimyasal teknolojiye dayanması. Pil ömründeki geliştirmeler, pil teknolojisinin kendisi yenilenmediğinden, sınırlı kalıyor.

Kullanıcılar bu durumdan çok mu şikayetçi?

Kullanıcılar, kısa pil ömründen oldukça şikayetçiler. Araştırma firması J.D. Power And Associates tarafından 7.080 akıllı cep kullanıcısı arasında geçtiğimiz yıllarda yapılan bir ankette katılımcıların telefonun kendisinden memnun oldukları, ancak pil ömrünü "geçtiğimiz senelerde büyük ölçüde düşüş gösteren özelliklerden biri" olarak değerlendirdikleri ortaya çıktı.

Daha da kötüsü, yeni cihazlarda durum kötüye gidiyor olması. Zira ekranlar büyüdükçe ve çözünürlükleri arttıkça, işlemciler güçlendikçe hep daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyorlar ve mevcut pil teknolojisi bu ihtiyacı zar zor karşılıyor.

Peki çözüm nedir?

Bunun cevabını bilen pek kimse yok. Manjoo'ya göre pil sorununu ilk çözen, "müthiş kazançlar" sağlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Ne oldu? 3 ayda bir "şöyle pil geliyor", "böyle dolacak", "şu kadar zaman şarj etmenize gerek kalmayacak", "bilmem nerelerde, bilmem kaç yaşındaki bebe böyle pil geliştirdi" tarzı haberler artık yerini umutsuzluğa bırakmış gibi gözüküyor.

Çok boş bir makale olmuş.

10 yıl önce yaptığınız "hücre tipi pil gelecek, bitince yenisini takacağız günlerce gidecek" haber aklıma geldi. Neden çözülemiyor, yada çözülmek mi istenmiyor anlamıyorum. Yav az kalın olsun ama en azından 5.000 mah olsun şu bataryalar. adamlar soc 821 koymuş 2.900 mah bataryası var , güler misin ağlar mısın..

Aslında ilk cümlede özetlemiş ama kimsenin işine gelmeyen bir cevap, yani demek istiyor ki piller aslında gelişiyor, fakat biz diğer bilgisayar teknoljisi gibi 18 ayda bir 2 katını beklediğimiz için işlemcinlerin hızıyla paralel gelişmiyor. aslında işlemci teknolojisi dışında bugün hiç bir teknoloji 18 ayda 2 katına çıkmıyor. yani pillerin gelişimi de gayet normal..

insan denen bu ırk için "buluş yapıp" kendini heba etmenin anlamı var mı? orası da ayrı ... örnek mi: tesla, atomu parçalamayı başaran Otto Hahn & Fritz Straßmann[insanlığın başına bela ettiler-milyonlarca insan öldü]... hâla da tehditler bitmedi... bunun gibi onlarca örmek var! buluş yapıp yoksulluk içinde açlıktan ölen... şimdikiler ise bunların adını dahi anmaktan yoksun... cefayı çeken bilim insanları- sefayı süren gereksiz hiç bir şeyi hak etmeyen topluluk

pil yapımı için Afrika ki Kobalt madenlerinde Etiyopya da daha 6- 7 yaşındaki çocukları sadece o gün bir öğün yiyecek kadar ücrete zalimce çalıştıran (ertesi gün çalışmazsa aç) pil üreticileri sana 7 gün sürekli dayanan pil yapar mı ? merhametten yoksun zalimce acliktan göz yaşlarına boğuluyorlar o sabiler. çünkü içinde acı ve göz yaşı var.

başka bir enerji çevrimi yöntemi kullanılmadıkça durum değişmeyecek; bu ilkel yöntem hiçbir işe yaramayacaktır.

Sen de yorum yaz