Pil sorununa ekran çözümü!

Akıllı telefonların pil sorununa harika bir çözüm geliyor; üstelik çok eski bir teknoloji sayesinde!

  • Ertuğrul Süngü
Pil sorununa ekran çözümü!
İki teknoloji aynı cihazda birleşecek mi?

Günümüzdeki akıllı telefonların inanılmaz özellikleri bulunuyor ama hepsinin ortak bir sorunu var: Pil ömrü...

Birçok akıllı telefon sahip olduğu devasa ve parlak LCD ekran yüzünden çok büyük bir enerji tüketiyor. Ayrıca sahip oldukları bu parlak ekranlar yüzünden ışık altında bir hayli zor okunuyorlar. Diğer taraftan E Ink olarak bilinen ekran yapısına sahip olan cihazlar, harika bir şekilde okunabildikleri gibi, herhangi bir parlama sorunu ile kullanıcısını rahatsız etmiyor. Renksiz ekranları sayesindeyse az güç tükettikleri için günlerce hatta haftalarca kullanılabiliyorlar.

Üretilecek yeni akıllı telefonlarda bu iki teknolojinin bir arada kullanılma ihtimali hakkında çıkan söylentiyse şimdiden birçoklarını etkisi altına almış durumda. Kendi içerisinde E Ink ve normal LCD ekran geçişi yapabilecek cihazlar sayesinde, istediğimiz zaman parlak, harika görüntü kalitesi altında bir şeyler izleyebilecek, iş okuma ve uzun pil ömrü gerektirdiği zamansa E Ink ile rahat ve farklı bir kullanım deneyim edebileceğiz.

E Ink'in kullanıcıya sağlayacağı uzun pil ömrü büyük dikkat çekecektir. Bilindiği kadarı ile dev bir marka böyle bir model üzerinde çalışıyor. Bu markanın hangisi olduğu ve bu ürünle ne zaman karşımıza çıkacağıysa kesin olarak bilinmiyor. Ancak ilk söylentiler, bunun Amazon olduğu yönünde...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sen o kadar teknolojiye sahip ol .ir telefona 2000mAH pil koyma. Bak bakalım pil ömrü sorunuoluyor mu?

bunların hepsi para tuzagı arkadaşlar milleti nasıl kandırırız parasını alırız hesabı hep...

@04 Eyl 2012 20:43 O pil ne kadar büyük bir bilsen...

ne yani bu ekran çıktığında telefonları satıp yeni telefon mu alınacak....bunun pragramını yapsınlar satsınlar daha iyi olur. saçma sapan mantık.geç oraya geç buraya..otomatik ve manuel vites gibi. balık ağaca çıktığında olur.

@04 Eyl 2012 20:53 Teknolojii böyledir arkadaşım, samsung; s3 ü çıkardı, reklamını yaptı yaptı everestin tepesine koydu telefonu reklamla sattı, ardından bir ay bile olmadan çok daha güçlü bir işlemci gücünü geliştirdiğini duyurdu, bir nikon ya da canon; istese 550d ye 18 yerine 50 megapikselde koyar, bu teknoloji ellerinde var, ama işte amaç, yavaş yavaş, yedire yedire şirketi çok daha uzun süre ayakta tutmak kâr ve kâr gütmek, bir nikon, d800e 36 mp geliştirmedi, sadece elinde olanı 'koydu'. Umarım anlatabilmişimdir, bu televizyonlarda da böyle, telefonlarda da bilgisayarlarda da amd le intel bile birbirleriyle ortak çalışıyolar sanki bi o üste çıkıyo bi o ona karşılık veriyo, zaten rakip olmak amaçlı açıldı amd ama neyse işte, önce tft-lcd di, sonra led olu işte sonra super amoled sonra retine sonra e ink miş, bunların hepsi pazarlama amaçlı reklamlar. Geliştirme kısmına gelince, tabi geliştiriyorlar ancak hiç bir zaman 5 kazanıp 4 'bile' vermezler.

@05 Eyl 2012 01:23 Doğru ancak bunun programı yapılamaz. Donanımla yazılımı karıştırmayınız.

İphone da var...

Bu bir çözüm değil sadece kısıtlama teknoloji bu kadar aciz değildir bilim adamları muhakkak pil teknolojisini geliştirecektir.

hybrid ekran yapın bekleme ekranı e-ink olsun... daha iyi olmaz mı?

Sen de yorum yaz