Pili şarj etme sorununa kesin çözüm!

Ne şarj aletleri, ne de şarjım bitti derdi... Bu yeni buluş, mobil cihazlar için devrim olacak!

  • Ertuğrul Süngü
Kendi kendini dolduran cihazlar yolda
Pillerini doldurmak için kalp atışımız yetecek...

Günümüzün mobil cihazlarının çok büyük bir sorunu yok. Fakat biraz daha detaya girdiğimizde karşımıza çıkan yegane sorun enerji ve pil süreleridir.

Georgia Institute of Technology bölümünde bir araştırma ekibiyle uzun zamandır çalışan Dr. Zhong Lin Wang ise bütün bu enerji sorununa bir cevap vermek üzere kolları sıvadı. Cevap aradığı soruların başındaysa; "Peki, ya bütün bu enerji sorununa tek bir cevabımız olabilseydi?" vardı. Yaptığı araştırmalarda bolca "nanogenerator" kullanan ve bu sistemin üzerinde yoğunlaşan Wang, ufak hareketlerin nanogenerator'leri fazlasıyla enerjiye dönüştürebildiğini keşfetti.

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir kimya konferansında konuşan Wang; "Bu buluş özellikle teknoloji dünyası için bir mihenk taşı niteliğinde. Yakın bir gelecekte insanlar herhangi bir enerji kaynağı kullanmadan telefonlarını şarj edebilecekler." diyerek buluşunun ne derecede büyük ve önemli olduğuna değindi.

Yürüme, kalp atışı, rüzgar gibi hareketlere tepki veren nanogenerator'lerin yakın zamanda gelişeceğine değinen Wang, aynı zamanda da bu sistemle çalışan cihazların beş yıl içerisinde raflardaki yerini alacağını da sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

şu lanet 5 yıllar gelmedi gitti artık. isyan isyann.

kdvyi de eklersek 5*1,18=6 yıl minimum :)

telefou duvara fırlatınca devreye giren şarj makinası sayesinde sadece birkaç saniye içinde telefon tamamen şarj olabilecekmişşşş

Samsung i8910'da da vücuttaki elektronların telefonu şarj etmesi denenmişti ancak doğal olarak prototip olarak kaldı, şimdilik.

vay be, bunu yaparlarsa ne nükleer santrallere ne de diğer elektirik üretim araçlarına gerek kalmaz be.

zaten saatler var onlar çalışıyo ama daha verimli nasıl olur bilmiyorum mp3 player lar için düşünülebilir... bu arada nükleer enerjiye gerek yok diyenler olmuş tabi evde dünya kupasını izlerken de bi yandan hamster gibi koşalım ya da heyecandan zaten kalp atışı malum o kadar enerji açığa çıkar tv ve decoderi açar bi de anneme çamaşır makinasını açtırırım :))

Bıktım böyle çözümlerden ve yıllardır cepte ve laptopta görülmemelerinden!:)

şarj etmek sorun değil ki önemli olan pil kapasitelerinin gelişmemesi

bu sistem saatlerde var neden hala telefonalra veya baska cıhazlara konmuyor bunun nedenı bence şarj sektorudur belkı para kazanan avrdır bunalrdan yada adamlar ugrasmıyor zaten alıyorlar dıyıp

matrix gerçekleşmeye başladı :D

sene hata payı vardır + türkiye ye ulaşması da 5 sene diye düşünürsek 15 seneye türkiyeye girecek ama cep yaktığı için halen uzaktan göz ucuyla inceleyecez...20 seneye herkezin cebinde :)

sen onu kulahima anlat. bunu benim torunlarim gormez

@Ziyaretçi 03 Nis 2011 19:55

Saatlerdeki sistemin ürettiği enerji ancak o saatin kadranını döndürmeye yeter, acaba o enerjinin 3G ile görüntülü görüşme yapmanıza izin vermesini gerçekten umuyor musunuz?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play