Piller için yeni umut!

Akıllı telefonlarımızın 1 günü zor çıkartan pilleri için yeni bir umut ışığı daha göründü!

Piller için yeni umut!

Akıllı telefon kullanıcılarının geliştirilmesini en çok bekledikleri unsur, herhalde cihazların batarya ömrü. Son yıllarda diğer birçok alanda önemli yeniliklere sahne olan akıllı telefonların gelişmiş özelliklere sahip ekranları ve işlemciler doğal olarak daha fazla enerji talep ediyor. Bu da çoğu cihazın, her gün şarj ihtiyacı duymasına neden oluyor.

Nature'da yayınlanan yeni bir çalışma, akıllı telefonların bataryalarının da artık tatmin edici bir noktaya gelebileceğine işaret ediyor. Yeni bir teknoloji sayesinde bataryaların bugün kullandığımız lityum-ion ünitelerin sağladığından beş kat daha fazla enerji sunma potansiyele olduğu belirtiliyor.

Söz konusu teknolojinin cihazlardaki kullanımı lityum-oksijen bataryaların geliştirilmesiyle mümkün olacak. Bu tür bataryaların üretiminin önceden son derece zor olduğu biliniyordu. Zira bu bataryalar tarafından kullanılan lityum süperoksit termodinamik açıdan dengesiz bir yapıya sahip. Fakat kristal lityum süperoksitin uygun bir grafen bazlı katot kullanılarak bir bataryada dengede tutulabileceği keşfedildi.

Çalışma yeni bir batarya türünün geliştirilmesinin önünü açsa da daha alınması gereken uzun bir yol olduğu ortada.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

On yildir beklenen sey. Hiz artti, kapasiteler artti, yepyeni ozellikler geldi ama kullanim suresi hala bir gun. En azindan 3 gun olsa yolsa kalacagim korkusundan kurtulsak.

Pillerin gelişmesi sadece telefon alanında değil Arabalar Railgun Silahları Lazer Silahları Yine Askeri Elektrikli Araçların ortaya çıkmasına neden olacaktır.Ben inanıyorum ki Piller 2020 Li yıllarda teknoloji açısından Milenyum etkisi yaratacaktır.

Şimdiye kadar bir sürü proje sunuldu ama hiçbiri hayata geçmedi.

Ya artık bu haberleri okuyorum, sonra da gülüp geçiyorum. Bekleyen derviş beklemekten gebermiş. 2007'de Apple ilk smartphone'u çıkardı, çıkardıktan sonra her yıl bu tür 10 tane haber okur olduk. Yok bilmem ne maddesi bulunmuş da, yok şu üretim ucuzlamış da. Her sene şunu söylüyorlar : 10 sene sonra bu batarya teknolojisi yaygınlaşacak, süper pillere sahip olacağız. 2017'ye az kaldı, takke düşecek - kel görünecek. Bakalım 10 yıldır milletin cebinden kaymak yiyip yan gelip yattınız mı?

Galaxy S4 kullaniyorum. Gunde 3 defa batarya degistiriyorum. GUNDE 3!

Tabi işlemci, wifi, hüvresel, çözünürlük falan filan uçtukça, pillerdeki gelişme gözükmüyor ama orda en çok gelişen şey pil ömrü.

artık haber klasikleşti. 1- Yeni bir pil teknolojisi bulundu. 2- Bu teknoloji ile artık 5-10 kat daha uzun ömürlü olması sağlandı. 3- Şundan dolayı bundan dolayı, yok bilmem içeriği şu, şu işe yarıyor falan feşmekan. 4- En can alıcı kısım ise yok ortada hiç bir şey yok. Bilmem ne kadar zaman sonra hayata geçecekmişte, şu an için ufukta pek mümkün gözükmüyor da vs vs vs. Hep aynı terane. Yani arkadaşlar bize demek istedikleri prize bağlı yaşayın.

Way arkadaş ne bitmek bilmez icatmış. 10 yıldır aynı zırvalıklar etrafında dönüp duruyoruz. Telefonların arka kapağını güneş piline dönüştürün, siz adam gibi pil bulana kadar biz onunla idare edelim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir