Piller sadece birkaç dakikada şarj olabilir!

Saatler süren şarj sürelerine son! Çok yakında "anında" şarj olan pillerle tanışabiliriz...

  • Zeynel A. Öztürk
Piller sadece birkaç dakikada şarj olabilir!
Nanotüp yapıları

Nanoteknolojideki son gelişmeler, pillerin şarj olma süresini birkaç dakikaya düşürebilir.

ABD Enerji Bakanlığı'nın Argonne Ulusal Laboratuvarı'ndaki bir takım tarafından geliştirilen yeni teknoloji, pilin yarı kapasitesine 30 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Titanyum dioksit nanotüplerin kullanılması ise pilin kapasitesinin zamanla artmasına neden oluyor.

Grup, titanyum dioksit nantüplerin "pil devrettikçe farklı evrelere geçebildiğini" farketmiş. Bunun anlamı, yapıların enerji akışını güçlendirecek şekilde hizalamaları.

Argonne kimyageri Jeff Chamberlain, bu davranışın bir madde için hiç alışılmadık bir şey olduğunu söylüyor ve şunları ekliyor: "Bilimsel açıdan çok ilginç olan nano düzeyde evre geçişleri görüyoruz. Bu ise, bu maddeleri daha derin bir düzeyde anladığımızda elektrikli enerji depolama sistemlerinde kullanılan maddelerin sırlarını açığa çıkaracağımız anlamına geliyor."

Argonne'da titanyum dioksit nanotüpler ve lityum iyon pillerle yapılan testlerde nantüplerin sadece pilin şarj olma süresini geliştirmediği, pillerin güvenilirliğini ve sağlamlığını da artırdığı gözlenmiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Habire pillerin gelişimi konusunda çeşitli haberler var amma ve lakin laf var icraat yok misali ortada bişey yok.

bu şuna benziyor benzin 1 tl olacak :) yada yaptım olazak :))

Yau söyletmeyin şarj süresiymiş, nano tüpmüş, titanyummuş şuymuş buymuş. Arkadaş şu yılda hala el kadar aletleri en fazla bir gün, işe yarar 15 inç laptoplarımızı en fazla 3 saat kullanabiliyoruz. Neyin cakasını yapıyorsunuz?

Geliştirin artık şu pil teknolojisini yahu. Telefonları en az 3 ay, laptopları en az 2 hafta kullanabilmeliyiz artık. Bakın insaflı bile davrandım bu rakamlarda, rica ediyorum.

Bu sadece elektronik ürünler yani cep telefonu, dizüstüler için değil elektrikle şarj olan araçlar için büyük bir buluş. Araçlar kısa mesafe yaptığı için ve uzun süren şarj sorunlarını büyük ölçüde aşmış olurlar. Tabii araçlar için uzun süre şarjı giden pilde bulurlarsa çok iyi olur!!

Ah bunlar gerçek olsa...

bunlar yavaş yavaş basit nükleer' e doğru gidiyorlar... yakında herşey nükleer enerjiyle çalışır hale gelecek ve herşeyden bomba yapmak kolaylaşacak... böylece kimse artık bomba yapmak için nükleer geliştirme laboratuarları açmayacak...

saygılarrr.r.r.rrr

Yau söyletmeyin şarj süresiymiş, nano tüpmüş, titanyummuş şuymuş buymuş. Arkadaş şu yılda hala el kadar aletleri en fazla bir gün, işe yarar 15 inç laptoplarımızı en fazla 3 saat kullanabiliyoruz. Neyin cakasını yapıyorsunuz?

Yoruma begenmedim diye basan zihniyet acaba hangi fikri yapisina sahip ?
islemci, ram, cpu hepsi gelisim icinde tek gelisme gösterilemiyen alan sarj ve piller malesef aci ama gercek.
Bazi seyler birbirine seri sekilde hareket eder bu noktadada calismalarin yetersiz yada agir gittigi asikar yukarda saydigim seylerdeki gelismeye bakin ve 5 6 sene önceki bataryalar ve simdiki bataryalar arasinda ne fark var onu düsünün bizde dogru konusmakta suc olmus ?

yıllardır bu tür haberler çıkıyor ama ciddi bir gelişme göremiyoruz. Ne pil ömrü uzuyor ne de şarj süresi kısalıyorr..

Arkadaşlar pil konusu diğer teknolojilere benzemiyor, pil denilen şey kutupları oluşturan iki maddenin yükseltgenme indirgenme potansiyelleri arasındaki farktan oluşuyor (En yüksek yükseltgenme potansiyeli Lityum'un o da 3 Volt civarı ), dünyadaki mevcut elementler belli bu yüzden bazı arkadaşların da belirttiği gibi yıllardır fazla yol katedilemeyen bir alan.. Bir gün birisi bu alanda reel bir yenilik yaparsa çok zengin olacağı aşikar..

Bu buluşlar belki gerçekten yapılıyordur.Ama maalesef bunların son kullanıcıya ulaşması en az 10-20-30 yılları buluyor.Bir şeyler bilim dergilerinde yazıyor.Yıllar sonra kullanılabilir oluyor.Belki yaşlandığımızda görürüz,gelecek nesiller kullanır belki...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play