Pioneer'ın kapasite canavarı optik diskleri

16 katmana devasa büyüklükte veriyi sığdıran yeni optik diskler, hayatımızı değiştirebilecek mi?

Pioneer, tam 400 GB veriyi tek bir optik diske sığdırdığını açıkladı. 16 katmandan oluşan ve Blu-ray sürücülere benzer bir teknoloji yardımıyla okunan Pioneer'ın yeni diskleri, bir aksilik olmazsa bu yıl içerisinde raflarda olacak. Ancak bu yıl tanışacağımız yeni diskler salt-okunur modeller olacak. 2010'da ise aynı teknolojinin yazılabilir ve yeniden yazılabilir sürümleri gelecek.

Ancak Pionerr burada da durmayacak ve 2013 yılında 1 TB'lık diskleri piyasaya sürecek. En azından şirket tarafından yapılan açıklama bu şekilde.

Peki ama harici disklerin her geçen gün büyüyüp ucuzladığı, flaş bellek teknolojisinin giderek yaygınlaştığı bir dönemde Pioneer'ın bu hamlesi ne kadar gerçekçi? Konuya son kullanıcı bazında bakacak olursak, yeni disk teknolojisinin çok bir şey ifade edeceğini düşünmüyoruz. Günümüzde Blu-ray diskler nasıl depolama alternatifi olarak kendine yer edinemediyse, Pioneer'ın yeni diski de kolay kolay edinemeyecek.

Ancak konu uzun döneme yayılan bir arşivleme olduğunda, Pioneer'ın şansı da artacaktır. 1 TB kapasiteli bir diskin arşivleme işlemleri için en iyi alternatiflerden biri olacağına hiç şüphe yok. En azından 2009 yılı için durum böyle. 1 TB'lık disklerin pazara sürüleceği 2013 içinse şimdiden konuşmak doğru olmaz; o zaman bakalım Pioneer'ın karşısında hangi teknolojiler duruyor olacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ya anlamadım 500 gb lık veriyi doldurmak için bekleyip duracağız. 3-4 gb bi verim var benim mesela eğer cd gibiyse tamam 500 gb'lık disk gitti :))))) ne kadar komik olur değilmi 500 gb'lık bir adı herneyese içinde 4 gb veri ben arşiv yaptığım halde 4 gb dolduramadım tabi sadece program film yada müzik yok yedeğimin içinde film ve müzik her daim bulunur o yüzden gerek yok.

Pioneer bu diskleri oto cd çalarları için düşünmüş olabilir. Fakat yinede flash bellekler daha kullanışlı diye düşünüyorum.

Yedekleme icin optik diskler en avantajlisi, ne yazik ki, diger teknolojiler kadar hizli yayilamiyorlar. Simdi, blu-ray, dvd'nin yerini alsaydi bolca kullanilirdi. Isin kotu tarafi, yerini aldiginda da, simdi DVD ne kadar yetersiz kaliyorsa, Blu-ray de oyle kalabilir.

Daha çift katman dvd kullanmışlığım yoktur. Bunu ne zman görürüz kimbilir. Fakat buda ölü doğmuş bir teknolojiye benziyor bana kalırsa, kimbilebilir...

bir zamanlar dvd yazıcılar 100 doların üstünde fiyata satılıyordu ilk dvdlerden bu yana onca zaman geçti ve şimdi yazcılar 30 ytl civarında satılıyor ve hemen herkeste bir tane var.. aynı şey blueray için de olacak birkaç sene daha geçsin gittikçe yazıcıları ve boş medyaları daha da ucuzlayacak, ucuzladıkça daha çok satılacak ve daha da ucuzlayacak.. bu böyle gider...
günün birinde de herkes o 400 gb lık diskleri birkaç hd film atarak doldurmaya başlayacak bugün dvdlere divx atarak yaptığımız gibi....

herkesin aksine ileride bu kadar büyük depolama alanlarına ihtiyaç duymayacağımızı, aslında duymamamız gerektiğini düşünüyorum.. şöyleki, yıllar geçtikte artan işlemci gücü ve gelişen rip teknolojisi ile şu anda izlediğimiz filmlerin boyutunun daha da küçüleceğini umut ediyorum.. ama illaki kapasitelerin artması iyidir, artan kapasiteler aynı zaman ucuzluğun ve son kullanıcıdaki mutluluğun habercisidir..

çift katmanlı dvd'lerin yaygınlaşmamasının sebebi fiyatlarının makul seviyelere düşmemesiydi. bu disklerin fiyatı ne kadar olur kim bilir...

400 gb lık tek disk, üzerine sağlam tek çizik, elveda veriler. kim böyle bir riske girerki

Sen de yorum yaz