Piramitlerin önemli bir sırrı çözüldü!

Bilim dünyası, piramitlerin önemli bir sırrını çözmeyi başardı! Ama geride daha çok soru var!

  • Levent Öztürk
Piramitlerin önemli bir sırrı çözüldü!

İnsanlar tarih boyunca piramitlere bakıp düşüncelere dalmışlardır. Yapımda kullanılan o devasa taşlar nereden geldi, nasıl taşındı ve daha önemlisi nasıl üst üste yığıldı? Bu konuda uzaylılardan, çok gelişmiş kadim bir uygarlığa kadar pek çok teori ortaya atılmış olsa da, Amsterdam Üniversitesi fizikçileri, en azından taşıma aşaması için daha akla yatkın bir cevap bulduklarını düşünüyorlar.

Denklemin ilk kısmını, tonlarca ağırlıktaki  taşların, kızakların üstüne oturtularak kum üzerinde kaydırılması oluşturuyor. Eğer sahilde çıplak ayakla yürüdüyseniz hissi bilirsiniz. Kuru kum üzerinde ilerlemek daha zor ve yavaşken, ıslak kumda yürüyüş çok daha rahattır. Fizikçilerin söylediğine göre, kumun doğru oranda "sulu" olması, ihtiyaç olan çekme kuvvetini yarıya kadar düşürebiliyor.

Bu teoriyi test etmek içinse fizikçiler, laboratuvar ortamında küçük bir çöl ve kullanıldığı düşünülen kızaklar ile yükün kopyalarını yaratmışlar. Daha sonra da bu kızakların çeşitli ıslaklık durumlarında, çekilmeleri için ihtiyaçları olan kuvvetler ölçülmüş.

Raporda söylenene göre, doğru oranda su kullanıldığında su damlaları, kum tanelerini birleştirerek sertleşmelerine sebep oluyor. Öyle ki; bu sertleşme oranı kuru kuma göre iki kat olabiliyor. Kızak da, daha sert olan kum üzerinde çok daha rahat bir şekilde kayabiliyor.

Tabii ki bu teori, taşların nasıl 140 metre yukarıya kadar çıkartıldığını açıklamıyor. Her şeyi düşünen fizikçilerin, bu sorulara da cevabı olacaktır diye bekliyoruz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Basit aslında bunların hepsini 1 kişi düşündü tasarladı bizde de mesela mimar sinan var adam herseyi en ayrıntısına kadar hesapliyor camileri yaparken piramitleri yapanda muhtemelen mimar sinan gibi bu işlerden çok iyi anlayan birisi

fizikçilerde akılsız çıktı

uzaylılar yaptı piramitleri.

@06 May 2014 21:28 yav he he.....

Her şeyi düşünmüyorlar, her şeyi düşünüyor olsalardı cevapları olurdu. Ayrıca teori de pratikte bir nevi bilimsel düşünce sayılabilir.

Kimseyi tatmin etmez bu ..

Peki pramitlerin önündeki fiskiye yi kim kırdı?

ağaoğlu yapmıştır kesin

Tabi Tabi biz de yedik, o çöl sıcağında o boyda piramit yapacam diye kumu ıslatacan, kum sıcaktan hemen buhar olmayacak ya da daha alttaki kum tarafından emilmeyecek, ne kadar mantıklı.

Cevap çok basit, binlerce kişi kullanıldı. O kadar güçle herşey yapılır. Boşa düşünüyorlar. O kayaları da koyarsın sarkaç gibi bişey, çeker 200 kişi bak nasıl çıkıyor yukarı. Verilen cevaplar herzaman tahmin olarak kalacaklar...

BİZE NE YAW KİM YAPTIYSA YAPTI

dünya üzerinde her şeyin mantıklı bir açıklaması vardır. o yüzden boşa hayal kurmayın....

Hemen yav he he demeyin uzaylılar belki vardır hemde kumu ıslatsan da hava çok sıcak

Adamlar sorulara cevab arıyor bizim ülkemiz ne yapiyor? :)

Sen de yorum yaz