Piramitlerin sırrı bu kez çözülebilir!

Mısır Piramitlerinin bir türlü çözemediğimiz gizemi, bu yeni çalışma ile çözülebilir!

  • Levent Öztürk
Piramitlerin sırrı bu kez çözülebilir!

Mısır Piramitlerinin mühendislik ve mimari açıdan gizemleri, yüzyıllardır insanların ilgisini çekiyor. Ancak bu yapıların dış kısımları oldukça ilginç olsa da, iç kısımlarında da bir çok gizem mevcut ve bilim adamları, şimdi bu gizemleri çözmeye çalışıyor. Mısır, Kanada, Fransa ve Japonya üniversitelerinin ortak bir çabası ve Mısır Antika Bakanlığı'nın desteğiyle Mısır piramitlerinin bazılarının - özellikle Bent ve Red piramitleri ile Khufu ve Khafre piramitlerinin - gizli bölümleri, Scan Pyramids ismi verilen bir proje kapsamında incelenecek.

Piramitlerin içerisindeki gizli kalmış ve ulaşılması neredeyse imkansız olan alanlar, X-Ray görüntülemeye benzeyen, termal farklardan yararlanan ancak çok daha derin objeleri algılayabilen bir teknoloji ile gözlemlenecek ve böylelikle yapıların iç kısımlarına girilmeden ve yapılara zarar verilmeden, muhtemel tarihi kalıntı ve eserlerin incelenmeleri mümkün olacak.

4.000 yılın üzerinde yaşa sahip olan bu piramitlerin nasıl inşa edildikleri halen gizemini koruyor ve tahminler, ancak hipotez seviyesinde kalıyor. Scan Pyramids projesi, sadece gizli alanları araştırmakla kalmayacak, muhtemel bulgular sayesinde inşa metodunun da ortaya çıkartmaya çalışacak.

Scan Pyramids projesi geçtiğimiz gün başladı ve 2016 yılının sonuna kadar devam edecek. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

çözülebilir çözülecek gibi kaç senedir ama çözüldü denmiyor hep çözülecek çözülebilir deniyor haber değeri bile yok bence

arkadaş 120.000 peygamberden bahsedilir. Bu 120.000 peygamber eğer dünyaya da geldiyse o zaman bizden çok öncede uygarlıklar vardı e onlarda yerinde saymadığına göre gelişmişlerdir. zaten insanların kafasını karıştıran konu adem ilk insansa ve ne yapması gerektiğini biliyorsa bugün ilk insan diye anlatılanlar nedir? Araştırmalarda 350bin yıllık insanlar buluyorlar. insanlık tarihi birkaç bin yıllık iken sadece bizim gelişmiş olmamız akıl karı değil. Bekli bizden öncekiler kendilerini yok etti...

Çözmek basit birini tepesinden vinç ve kepçeler vasıtasıyla yıkmaya başlayın görün içinde neler olduğunu.

verin piramitleri restore etmek için bize, bakın piramit miramit kalıyor mu ortalıkta, itina ile restore eder bizimkiler :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play