Piramitteki büyük sır ortaya çıkıyor!

Dev piramidin sırrı en sonunda çözülüyor: İşte büyük sırrı çözecek "minik" kahraman...

Keops Piramidi'nin sırrı çözülecek
Robot yollanacak

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Giza Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor. Kraliçenin odasının bulunduğu piramite bugüne kadar hiç kimse ulaşamamıştı; ancak Djedi projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte geliştirilen yeni ve minik bir robot büyük sırrı ortaya çıkarmak için kullanılacak.

İngiltere'de bulunan Leeds Üniversitesi araştırmacıları da dahil olmak üzere Mısır'da bulunan Antik Eserler Yüksek Kurulu'nun işbirliği sonucunda hazırlanan proje dahilinde minik robot, Keops'un oldukça dar olan tünellerine inerek kraliçenin odasında bulunan havalandırma bacalarını kapayan kapıyı bulmakla işe başlayacak ve bir sonraki adımda robot, üzerinde yer alan matkap, ışık, kamera ve ultrasonik cihazla odanın sırrını çözmeye çalışacak.

İlk deneme hüsranla sonuçlanmıştı...

Girdiği tüneli karış karış tarayacak olan robot, önce duvarları kullanarak taşın kalınlığını belirleyecek. Ardından taşın inceliğine göre matkapla kendine yol açacak olan robot, doğru yönde ilerlemesi açısından hassas bir pusula da kullanacak. İçerisindeki yılan kıvrımlı kamera sayesinde ise kavisli bir yapıya sahip olan bacalarla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşılabilecek.

1992 yılında benzer bir proje hayata geçirilmiş, Upuaut 2 ismini taşıyan robot, ilk kapıyı bulabilmek için kullanılmıştı. Ancak tünel boyunca sadece 20 cm ilerlemeyi başaran robot, sırrı ortaya çıkaramamıştı.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bence gene çözemezler :)

Gönderiyolarda çıkabilcekmi geri.100 yıl sonra bizden sonraki nesil mumya diye bulmasın robotu ??

tünel boyunca 20 cm nasıl ilerlemiş

ne piramitmis arkadas ne sirri bitti ne ozelligi firavunlar iyiki yapmis yoksa millete bu kadar malzeme nerden cikacakti.

buda 40 cm gider :)

ben olsam en tepeye yetişecek bi vinç kurar sonra en üstten başlayarak sırayla taşları çıkarırım. bitsin artık bu gizem bitsin bir nesil bunu bekliyor :):))

dah çok tırmalarlar o piramitlerin taşını bile bugünkü teknoloji ile taşımak imkansız ve birde bu kadar büyük yapıları inşa eden canlılar elbette önlemini almıştır bu tip manyakların bir gün içeri girme girişiminde bulunması durumuna karşı. piramit labirentleri hem çok karmaşık hemde içinde doğa üstü durumların yaşandığınıda birçok piramit araştırmacısı biliyor.

bizim aklımız yetmez o piramitlere kim yaptıysa tüm dünya birleşse ancak onun düşencesinin çeyreğini oluşturabilir.

"ben olsam en tepeye yetişecek bi vinç kurar sonra en üstten başlayarak sırayla taşları çıkarırım. bitsin artık bu gizem bitsin bir nesil bunu bekliyor :):))"

Mısır hükümeti de tarihi yapılarının parçalanmasına izin verecek değil mi? Tarih bir mirastır unutmayın.

O piramitleri uzaylıların yaptığına inanıyorum düşünsenize bilmem kaç bin sene önce yapılıyo ve herşey hesap edilmiş elektronik cisimler içeride bi işe yaramıyor bunu çöldeki cahillerin yaptığına mı inanıyosunuz bakın göreceksiniz uzaylıların ışınlandığı yerler piramitlerdir kanımca !!!!!!

belkide altında oalna bakmak lazım içindeki değilde altındakine.. belki bişey gömülü... ? herekez içindekini merak ediyor..

inşallah birdahakine :D :D

Göndersinler beni dalarım içeriye bulurum sırrını da özelliğini de :)

Piramitleri uzaylıların yaptığı falan yok, yanlış hatırlamıyorsam fransız bir mimar tarafından gayet mantıklı ve zamanının teknolojisine uygun bir açıklama getirildi zaten... Ayrıca o büyüklükte muazzam bir yapının içinde elektronik cihazların garip çalışması da inanılmaz değil...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play