Pirelli, Formula 1'de Interlagos Pisti'ne Çıkıyor

Formula 1 sezonunun sondan bir önceki yarışı Brezilya'nın Interlagos Pisti'nde gerçekleşiyor.

Pirelli, Formula 1'de Interlagos Pisti'ne çıkıyor

Pirelli, Formula 1 sezonunun sondan bir önceki yarışına P Zero Beyaz orta, P Zero Sarı yumuşak ve P Zero Kırmızı süper yumuşak lastiklerini getiriyor. Böylece, orta sertlikteki lastikler 2017'de son kez öneriliyor. Interlagos'ta yılın en kısa ama fiziksel koşullar ve atmosfer açısından en yoğun turlarından biri koşuluyor. Interlagos, arka arkaya yüksek hızlı virajları ve sürekli değişen eğimleri kadar aşırı sıcak ya da sağanak yağmur yaşanabilen yerel hava durumuyla da biliniyor. Brezilya için önerilen lastikler bir kez daha öncekilerden daha yumuşak ve bu sezon en sert hamur, orta oluyor.

MARIO ISOLA - PIRELLI OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI

"Meksika'daki son yarışta olduğu gibi Brezilya'ya da bir kez daha geçen yıldan daha yumuşak lastiklerle geliyoruz. Geçen yılın sert lastiklerinin ardından bu sene orta sertlikteki lastiklere geçtiğimiz için bu hafta sonu Interlagos'ta şimdiye dek en hızlı turların yaşanması kuvvetle muhtemel görünüyor. Kısa turlar, birden fazla pit stop ve pek çok sollama kadar tutkulu Brezilyalı izleyiciler ve aşırı hava koşullarının yaşanma olasılığı düşünüldüğünde bu yarış genellikle çok telaşlı ve çılgın oluyor. Dolayısıyla pit stopların stratejik zamanlaması, trafiğin etkilerini minimize etmeyi denemek açısından önemli olacak. Bu yıl bir kademe daha yumuşak lastikler önermiş olsak da, pilotların hiçbiri bir setten fazla orta lastik seçmedi. Bu da demek oluyor ki bu hafta sonu daha ziyade yumuşak ve süper yumuşak hamurlara odaklanılacak."

YENİLİKLER

  • Süper yumuşak lastik, Pirelli'nin Formula 1'e girmesinden bu yana ilk defa Brezilya'ya geliyor.
  • Force India, pilotu Alfonso Selis ve Sauber, pilotu Charles Leclerc ile Meksika Grand Prix'sinin ardından 2018 için özel bir Pirelli lastik testini tamamladılar.
  • Eski F1 pilotu (ve Pirelli test pilotu) Lucas Di Grassi dahil pek çok önde gelen pilotun gelecek hafta sonu Makau'da düzenlenecek Pirelli ekipmanlı FIA GT World Cup'ta yarışacağı duyuruldu.
  • Pirelli'nin ERC Junior Şampiyonu Chris Ingram, bir süre önce İngiltere'de gerçekleşen Galler rallisinde Pirelli Scorpion çakıl lastikleriyle iki çeker sınıfına damgasını vurdu.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz