PlaceRaider kameranızdan sizi izleyebiliyor

Cebinizin kamerası sizi izliyor, mikrofonu sizi dinliyor olabilir! İşte yeni tehlike!

  • Zeynel A. Öztürk
PlaceRaider kameranızdan sizi izleyebiliyor

Güvenlik araştırmacıları, Android'li ceplerin kamerası, mikrofonu ve hareket sensörleri kullanılarak "sanal hırsızlığın" nasıl gerçekleştirilebileceğini gösterdiler.

Araştırmacıların geliştirdiği PlaceRaider adındaki uygulama, telefonun kamerasını ve diğer sensörlerini kullanarak kötü niyetli kişilerin indirebileceği üç boyutlu bir sanal ortam meydana getiriyor. Bu sanal ortamda size ait finansal belgeler, ekranınızda görünen bilgiler ve kişisel bilgiler yer alıyor. Uygulama, sizin haberiniz olmadan fotoğraf çekerken telefondan ses çıkmaması için sesi bile kısıyor.

Araştırmacılar, PlaceRaider'ın yanında geliştirdikleri Soundminer adındaki bir yazılımla telefon görüşmelerini dinleyebiliyorlar ve örneğin bankanızı aradığınızda söylemiş olabileceğiniz kart numaranızı ve şifrenizi konuşmanızdan ayıklamaya çalışıyorlar. Uygulama, tuşlara basıldığında çıkan tonları da algılayarak tanımaya çalışıyor.

Peki tüm bunlar, endişelenmemizi gerektiriyor mu? Hayır, çünkü bahsi geçen araştırmacılar bu işi para için yapıyorlar ve ellerinde bol miktarda kaynağa sahipler. Ortalama bir hacker ise bunların altından kalkacak kaynaklara sahip değil. Bir hacker, bu tür verilere erişim sağlasa bile anlamlı bir bilgi çıkarabilmek için yığınlarca veri arasında boğuşması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Sonuçta zengin hacker ele geçirebilir. Yani tehlike var demektir. Yok demek maalesef çok absürd kaçar.

nokia symbian 3 candır...

iyi tamam hoş güzelde dünyadaki tek android cihaz s3 mü ki s3 resmi kullanıp s3 üü kötüler gibi apple fanboyu oldugunuz zaten yaptıgınız haberlerden bellide s3 niye taş atıyorsunuz

bu is ocin Google'in ses tanima ozelligini kullanabilir ve boylece telefon gorusmelerini yaziya cevirir. Daha sonra basit algoritmalarla isterse milyonlarca veri olsun ortalama bir bilgisayarla en gec 8 gunde gerekli bilgileri ayirmis olacaktir, ki ortalama bir hackerin kendi sunuculari olur ve bu isi hizlandirir. Yani bence evet risk var

inşallah ms wp yi sağlam yaparda düzgün bi işletim sistemi görürüz. böle giderse android zararlı yuvasına dönücek. nerde çokluk orda ...

iphone pişmanlıktır :)

" Hayır, çünkü bahsi geçen araştırmacılar bu işi para için yapıyorlar ve ellerinde bol miktarda kaynağa sahipler." hiç de inandırıcı değil.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play