PlayStation 3: Sony'nin yüzü gülmüyor

Sony'nin yeni nesil oyu konsolu PlayStation 3, firmanın yüzünü güldüreceğe benzemiyor.

  • Halil Mollaoğlu
PlayStation 3: Sony'nin yüzü gülmüyor
PS3: Sony her satılan konsol ile zarar ediyor.

Sony sattığı her PlayStation 3 ile zarar ediyor. Eksilen paranın yazılım satışları üzerinden firmaya geri gelmesi bekleniyor. Sony kısa bir süre önce durumu umuma açıkladı.

Blu-ray ve Cell işlemcisi gibi yeni teknolojiler başlangıçta konsolun fiyatın çok yüksek olmasına sebep oldu ve birçok oyuncu bu yüzden cihazı almaktan çekindi. PlayStation 3 Slim'in çıkarılmasıyla cihazların fiyatı 400 Euro'dan 300 Euro'ya düştü.

Sony'nin konsol başına ne kadar zarar ettiği henüz kesinleşmiş değil. Uzmanlar konsol başına 50 Euro civarında bir meblağ ile hesap ediyor. Fakat fiyat düşüşüyle beraber satışların da yüzde 40 ila 60 arasında artması bekleniyor.

Buna ek olarak uzmanlar, ortaya çıkan zararın zaman içinde yapılacak teknik yeniliklerle azalacağını düşünüyor. Sony, PlayStation 3 için 10 senelik bir ömür biçiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

PS3'e bi chip çıksın bak millet nasıl alıyo o zaman satışlarda patlama olur valla 3 tane orjinal oyun alıyon ps3 fiyatına denk geliyo dolayısıyla ev kullanıcıları tercih etmiyo anca cafeler alıyor

Yahu sony konsoldan değil orjinal oyun lisansından kazanıyor.Bütün zararı o karşılıyor.

Fahiş fiyata satıyor.
Yanlış pollitika bedelini elbet ödeyecektir.
xbox360la grafiksel farkı çok az hatta bazı oyunlarda nerdeyse yarı fiyatındaki xbox360 önde.
e tabiki bu durumda zarar kaçınılmaz.

PS2 ye görünüşe göre 3 yıl daha destek var ps3 ün kırılması yakındır boş blu-ray disk ler yaygınlaşınca ucuzlayacak zati milletin 50gb veriye ihtiyacı olduğunu sanmıyorum şuan da 4.7 gb lik ler herkese yetiyo yani ticari amaçlı olduğu için ps2 oyun desteğini kesecekler

Sony eninde sonunda istediğini alacak sadece Gow3 ile bile bu açığı kapatabilir çünkü dünyada inanılmaz satacak bu oyun tabi bu oyunu oynamak isteyenlerde mecburen ps3 alacak.Tabi sadece bununla sınırlı değil inanılmaz bi grafik şöleni izleyeceğimiz uncharted 2 yide unutmamak lazım.

GERÇEKTEN Wİİ VE XBOX DAN İYİ BUNU BİLİYORUZ :)

10 yıl ömür az bile :) sony diyoruz :)

Vallahi Sony yi severimde ben hiç oyun makinasında oyun oynamam ki PC daha zevkli geliyor :)

yaw kardeşim benim ozaman buraya yazı yazmamın alemi ne ?
bende bilmiyorum

Allah yardımcın olsun Sony

Turkiyede içler acısı ;
slim 1000 tl den falan satılacak
fat zaten 1300 e kadar çıkıyor
oyunlar zaten fahiş
dışarda fat ve slim 299 dolar ve 299 euro
oyunlarında en pahallısı 50 dolar ( koleksiyoncular için çıkan oyunları saymazsak )
yazık... hem sony e hem bize yazık... kimse aptal yerine konmak istemez

bir cihaz bu kadar pahalı olursa rakipleri yarı yarıya cihaz satarsa zarar eder tabi

Bir PS3 sahibi istediği oyunu istediği zaman ucuz yoldan oynayamadığı sürece PS3 anca cafelerde patlar

xbox360 daha iyi o yüzden olablır

250 TL'ye kadar PS3 oyunu görüyoruz. Kim ne yapsın PS3'ü. O kadar fiyata oyun alınca kum yer, deniz suyu içeriz herhalde...

PS3 ile ne alakası var 250 tl dediğin oyunun sayın mg42 avrupada bu oyunlar xboxla aynı fiyata satılıyor ama orjinalleri tabii ki.euro ya dolara vurursan oyunlar 60-70 liraya tekabül ediyor tl ile.ama Türkiye girdiğinde uygulanan fahiş fiyatlar vergisi gümrüğü derken en fazla 180 tl oluyor ama alacağın yeri bilirsen en fazla vereceğin 90 liradır.

fiyatları ındırsın yuzu guler :)

2010 da sony toparlar çok oyun çıkıcak sony için ama.. ama burdaki vergilere bir çözüm bulsunlar artık. Burda konsol ucuzlasa epey satar, 300 usd yaklaşık 450 tl ye tekbul ediyor işte. Sonrasında oyun yagar alış veriş sitelerine 30-50 tl arası yine pahallı olur ama 180 tl vermekten iyidir. Turkiyede başka sansı yok. Xbox Turkiyeye gelmediği halde ülkemizde konsolda lider. Ben yine de tercihimi PS3 den yapıyorum. Gonul isterki 2 side olsun her oyuncunun evinde

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir