PlayStation 4 nasıl olacak?

PlayStation 4 hakındaki ipuçlarını birleştirdik; bakın ortaya nasıl bir konsol çıktı...

  • Melik Arslan

Oyun dünyası, artık çok geniş ve sürekli büyüyen bir kitleye hitap ediyor. Haliyle bu büyüme, oyun dünyasının daha da gelişmesine sebep oluyor. Bu gelişmeleri karşılamak amacıyla da oyun platformu geliştiricileri, sürekli bir yenilik içerisinde olmak zorunda...

Yeni Xbox'ın geleceği söylentilerinin ardından, yeni Playstation söylentileri de gün yüzüne çıktı. Fakat PS4 söylentileri, biraz daha yavaş geliyor. Hatta Kaz Hirai, "şu anda bir PS4 ya da siz nasıl diyorsunuz bilmiyorum ama herhangi bir yeni nesil makine üzerinde çalışmıyoruz" şeklinde bir demeç vermişti.

Yaşanan son gelişmelerden de anlaşılabileceği üzere, Sony, taşınabilir platformlar üzerinde daha yoğun bir çalışma sergiliyor. Bu da demek oluyor ki Sony, PS3'ü şimdilik yeterli görüyor, fakat yeni duyurulan NGP ve Sony Ericsson Xperia Play ile mobil platformları daha fazla geliştirmek istiyor.

Peki, PS4 çıkacağı zaman ondan neler bekleyebiliriz? Haberimizin ikinci sayfasında...

Teknik özellikler, çıkış tarihi ve fazlası...

PS4, Cell işlemcileri bırakıp, x86 işlemcilere geçiş yapabilir. Çünkü bu sayede uyum sorunları ortadan kalkar. Ayrıca 2015'e kadar (ya da PS4 ne zaman çıkarsa) geliştiriciler Cell hakkında daha fazla deneyime sahip olacaklar, bu da x86 işlemcilerle daha da fazla uyumlu oyunlar geliştirilebileceği anlamına geliyor. Bu teoriyi destekleyen bir diğer madde ise, Toshiba'nın Nagasaki'deki Cell fabrikasını Sony'ye 646 milyon 320 bin dolardan geri satması oluyor. Sony büyük ihtimalle Cell işlemcileri üretmeyi durdurup, bu yongayı hurdaya bırakacak.

PS4'ün teknik özellikleri şu şekilde olabilir:
16 sanal çekirdekli, 32 nm'lik işlemci barındırması, PS4info tarafından düşleniyor. Bir başka söylenti de BluRay okuyucunun kalkacağı şeklinde. PS4 kontrollerinin yeniden gözden geçirileceği de Sony'nin Özel Proje Müdürleri'nden Dr. Richard Marks'ın "oyuncuların, kendini oyunlara daha fazla kaptırmasını, daha gerçekçi bir deneyim yaşamasını istiyoruz" demesiyle su üstüne çıkan gerçekler arasında.

PlayStation 4'ün çıkış tarihi hakkındaki teorilere gelecek olursak; bu konudaki söylentilerin daha umutsuz olduğu aşikâr. Zira Sony, PS3'ün daha 10 yıl ömrü olduğunu söylüyor, fakat söylentilere göre yeni Playstation'ın en geç 2016'da çıkacağı düşünülüyor. Sony'nin PS4'ü şimdilik düşünmemesini tetikleyen bir diğer etken ise, geliştiricilerin PS3'ü henüz tam performansla kullanamaması olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

2016 mı??!! Tamam hacılar biliyoruz ps 3 iyi ama abartmayın lütfen!!

10 yilda bir konsol du simdi 20 yilda bir konsol.
Uzerindeki kart 7800 GTX...
El insaf be sony.
x86 islemciye gecmeleri bence hata olur, DX kullanmak o kadar karli bir is degil.

2016 çok geç.

"DX kullanmak o kadar karli bir is degil."

Zaten OpenGL, MultiPlatform ve DirectX sadece Windows uyumlu. İsterlerse x64 mimari kullansınlar yine de OpenGL'e devam edecekleri aşikar. Bu arada DirectX kullanmak, OpenGL kullanmaktan daha mantıklı oyunlarda. OpenGL öğrenmesi kolay değil ve DirectX bilenlere göre sayısı oldukça az. Bu nedenle genelde OpenGL kapasitesi tam olarak kullanmıyor, ki hâl böyleyken DirectX kullanmak daha mantıklı. Xbox 360 daha az donanımla PS3'ten daha iyi grafik gösteriyor çoğu oyunda. Nedeni bu, yazılımsal...

Arkadaşlar Ps3 Şuanda Her oyunu kaldırıcak seviyede Ps4'e gerek duymuyorlar. Eğer Zaman ilerledikçe Ps3 Yeni Çıkan Oyunları Kaldıramadığı zaman yani Oyunu Tam anlamıyla Görüntü gerçekçilik olarak gösteremediği zaman Ps4 Çıkarırlar %100 eminim. Zaten Ps4 Şimdi Çıkarsalar Ps3 İle Ps4'ün Aynı oyunu açtığını farz edersek ikisinin arasındaki Görüntüde Hiç bir fark olmucaktır ama Daha iyi oyunlar Çıktığı zaman Ps3'ün Kaldıramadığı Oyunlar Çıkınca Ps4 Gene Kaldırcaktır Yani Şuanda Ps4'e ihtiyaç yok Çıksa bişey fark etmez :D Çok uzun Oldu bea :D.

2016' ya kalmaz. Microsoft rahat bırakmaz Sony'i 2016'ya kadar :)

Ben bu tür haberlere inanmıyorum ve yeni konsolların en geç 3 sene sonra çıkacağını düşünüyorum.
Henüz playstation potansiyelini kullanamıyor diye bahaneler söyleniyor, bu tam olarak ne anlamda? İşlemci kullanılamıyor evet peki grafik işlemcisi ne durumda? 2-3 sene güzel oyunlar çıkacaktır evet, ama ben bu konsolu 2008 yılında almıştım ve 2006 yılında aldığım xbox 360 dan daha iyi bir görüntü sunamıyordu, 2011 yılındayız ve bilgisayarların geldiği nokta konsollara kıyasla uç noktalarda, eğer 10 senelik bir ömür biçilmiş ise bence tam bir palavra insanları kandırmaktan başka bir şey değil. Bunu ancak cell işlemcisine yatırılan yatırımlara bağlayabiliriz. 2 senedir pc kullanıyorum ve ps3 şu saatten sonra beni hiç bir şekilde tatmin etmeyecek. Şuan da pc oyunlarını 3d olarak oynayabiliyorsunuz fakat sony bunun için geç kalmış durumda. Ancak xbox taktiğini yaparak insanları daha fazla oyalama içerisindeler. Yeni paketler çıkarılıyor harddiskler genişletiliyor bunların oyunlara hiç bir katkısı da bulunmuyor. Eğer 2 yada 3 sene içerisinde net bir şekilde konsol planları olmazsa bu işten kar değil zarar edilecektir çünkü zaten 2 senedir pc kullanıcıları ekran kartlarına büyük paralar harcıyorlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play