PlayStation 4, PC'ye karşı!

Sony'nin son bombası PlayStation 4, üst düzey bir oyun PC'si ile karşılaştırılırsa...

  • Ender Duman
PlayStation 4, PC'ye karşı!

Sony'nin geçtiğimiz günlerde tanıttığı PlayStation 4, başarılı konsol serisinin "en PC'ye benzeyen" üyesi. Pek çok PC'nin temelinde yer alan x86 mimarisini esas alan PS 4, AMD tarafından üretilen işlemci/grafik çözümü olan bir APU'ya sahip olacak. Bu da PS 4'ün, en azından kısmen, PC'lerle benzer özellikler taşıyacağı anlamına geliyor.

Ama PS 4 bir oyun konsolu! Yani aynen serinin diğer üyeleri gibi, yıllar boyunca hizmet vermek, güncel oyunları sorunsuz çalıştırmak zorunda. Bu nedenle Sony, tasarımın her noktasında en yeni donanımları kullanmaya dikkat etmiş. Ancak bir donanımın "yeni" olması aynı zamanda "hızlı" olduğu anlamına gelmiyor. Bunu çok iyi bilen oyun piyasası PS 4 konusunda ikiye bölünmüş durumda. Just Cause serisinden tanıdığımız Avalanche gibi bazı oyun firmaları,  PS 4'ün oyun performansı açısından PC'leri, uzun yıllar boyunca geride bırakacağına inanıyor. Ancak bazı grafik uzmanları ve AMD'nin rakiplerinden Nvidia, PS 4'ün PC'lere rakip olamayacağını, alt-orta seviye bilgisayarlarda görülen donanımlara sahip olan konsolun GTX 680'in ancak yarısı kadar grafik performansı sergileyebildiğini iddia ediyorlar. Bu durumda herkes merak ediyor: Eğer durum böyleyse, ancak yıl sonuna doğru piyasaya çıkacak olan PS 4, PC'lerle kıyaslandığında nasıl bir performans sergileyecek?

PS4: Teknik özellikler

Sony, yeni konsolu PS 4'ü tanıtırken, piyasaya çıktığında sahip olacağı donanıma dair ipuçları da verdi. Buna göre konsolda sekiz çekirdekli APU (Jaguar) yer alacak. Jaguar mimarisi, netbook ve notebooklarda kullanılmak için tasarlanan Bobcat mimarisinin halefi niteliğinde. Bobcat mimarisine dayanan AMD E-350'yle yaptığımız testler, CPU ile GPU'nun ilginç bir bileşimi olduğunu gösteriyor. Ancak günümüz grafik canavarı oyunlarının gerektirdiği gücü sağlamaktan uzak olduğunu belirtmeliyiz.

Daha yırtıcı bir Jaguar

Elbette bu PS 4'ün zayıf grafiklere sahip olacağı anlamına gelmiyor. Konsolda kullanılacak olan Jaguar'ın performansı arttırılacak. Platformun mevcut uygulamalarının güçlü oyun makineleri olmadığı açık: Jaguar'ın kullanılacağı ilk APU olan Kabini, notebook ve mini masa üstü bilgisayarlarda, ikinci APU Temash ise tablet PC'lerde kullanılacak. Ancak PS 4 için özel bir Jaguar tasarlanacağını unutmamak gerek. Jaguar'ın diğer türevlerinde dört çekirdek bulunurken PS 4 için tasarlananda sekiz çekirdek bulunacak ama mimarinin temeli aynı kalacak.

Geleceğin hafızası

Sony PS 4'ün tanıtımı sırasında, konsolun sahip olacağı hafızaya dair de bilgiler sundu: PS 4'de 8 GB GDDR5 RAM bulunacak. Bu inanılmaz derecede hızlı RAM normalde AMD ve Nvidia'nın ürettiği grafik kartlarında, GPU başına bir, iki ya da üç GB düşecek şekilde kullanılıyor. Oysa geleneksel PC'lerde, daha yavaş olan DDR3 standardı kullanılmaya devam ediyor. İşte PS 4 tam da bu noktada performans açısından PC'lere fark atabilir. Konsolun GPU'sunda ayrı bir grafik RAM'i bulunmayacak. CPU ve GPU hafızayı ortak kullanacak.

Daha hızlı Blu-ray, USB 3.0

İşlemci ve RAM kadar göze batmayan teknik özellikler söz konusu olduğunda gönül rahatlığıyla PS 4'ün hiçbir eksiği olmayacağını söyleyebiliriz. Yeni konsolda kullanılan Blu-ray sürücüsü 6x hızında olacak. PS 3'de 2x hızında sürücü olduğunu düşünürsek, yükleme hızının fark edilir derecede artacağını söyleyebiliriz. Güncel standartla uyumlu olan USB 3.0 girişlerinin, dâhili hafızayı genişletmek amacıyla kullanılabileceğini sanıyoruz.

Çok fazla bilinmeyen var

Hangisi daha hızlı: PS 4 mü, modern bir oyun PC'si mi? Şu an bildiklerimize, kâğıt üzerinde gördüğümüz teknik özelliklere bakarsak rahatlıkla PC'nin açık ara çok daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şu an için PS 4 hakkında bilmediğimiz çok şey var. Ayrıca konsolların, PC'lerin asla sunamayacağı bazı faydalar sağladığını da unutmayalım.

Tek bir yapılandırma

PS 4 dünyanın her yerine aynı yapılandırmaya sahip olarak gönderilecek. Oyun yapımcıları "minimum sistem gereksinimleri" kısıtlamalarına dikkat etmek zorunda kalmadan, oyunlarının her konsolda aynı şekilde çalışacağını bilerek tasarım yapabilecekler. Bu nedenle konsol için yapılacak oyunların, sekiz çekirdeğin sekizini de sonuna kadar sömüreceğinden eminiz.

İşletim sistemiyle ilgili pek bilgi yok

Konsolun resmi tanıtımı sırasında işletim sisteminin nasıl görüneceğine dair bir fikir edinmiştik. Ancak sistemin teknik özellikleri konusunda ayrıntılı bilgi alabilmiş değiliz. Sony'nin elindeki tüm imkânları kullanıp işletim sistemini mevcut donanımla uyumlu hale getirmeye çalışacağı kesin. Söz konusu olan donanım her konsolda aynı yapılandırmaya sahip olacağından Sony'nin işi örneğin Microsoft'unkinden daha kolay. Çünkü Microsoft'un sistemleri tasarlarken PC, diz üstü bilgisayar ve tablet gibi çok farklı platformları dikkate alması gerekiyor.

Sonuç: Yeterince güçlü

Özetlemek gerekirse: Sony konsolun yeterince güçlü olduğundan emin olmadan piyasaya sürmeyecektir. Bileşenlerin kaba gücü dışındaki etkenleri hesaba katmayan Nvidia'nın iddialarının biraz "dayanıksız" olduğunu belirtmeliyiz. Sonuçta PS 4, bileşenlerinin toplamının ötesinde bir güce sahip olacak; tıpkı yıllardır yaşayan ve hala da en yeni oyunları çalıştıran mevcut konsol neslinde olduğu gibi...

Ancak PS 4'ün bir konsol olduğunu, bileşenlerinin güncellenemeyeceğini, piyasaya çıktığı günün donanımlarına sahip olacağını unutmamak gerek. x86 mimarisi üzerine kurulu bir PC'ye benzeyen konsol, PC'ler güçlenmeye devam ederken yerinde sayacak. Bu nedenle PS 4'ün uzun yıllar boyunca en yüksek performansı sunacağını iddia eden oyun geliştiricilerin sözlerine de şüpheyle bakmak mümkün. Şimdiden bir tarih vermek zor ama PC kullanıcılarının PS 4'dekinden çok daha iyi grafik performansı elde ettiği günlerin gelmesi, kimse için sürpriz olmamalı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 67 Yorum

alın iyi bir pc herşeyi yapın.sadece ps alıp ne yapacaksınız ki?

x86 mı kaldı artık 8 gb ram'in ancak 4 gb'ını adresleyebilirler. bu durumda 4 gb sistem ram'i 4 gb da grafik kartı rami olarak kullanılacaktır. sonuç olarak pc den çok da farklı sayılmaz.

O pcnin bir de ps4 un bağlandığı üst düzey tv ye bağlandığını düşünürsek off. Ne yazık ki her oyun pcyr çıkmıyor. Ama klaveye ve moıse umdan vaz geçmem

@05 Nis 2013 01:32 aynen hocam.. pc'yi hdmi'dan full HD tv'ye bağladın mı dehşet görüntü veriyor

Bide görebilseydik

Adı üstünde oyun konsolu bi pc asla oyun konsolu kadar akıcı ve keyifli olamaz ikisinin işi farklı pc de ps4 kalitesinde oyun oynayabilmek için ikinci el şahin parası dökmek lazım bugünkü orta seviye pc ler hala ps3 teki oyunları oynatırken canı çıkıyor al konsolu sıkıntı yaşama

@05 Nis 2013 08:13 sakın tam tersi olmasın.

Şu teknik özelliklerle bile benim pcnin 4 te biri değil muhahaha

konsollar pc lerle boy ölçüşemez..sadece her 5 senede yeni bir model çıkartmak zorunda kalarak varolmaya çalışırlar.

en iyisi her zaman olduğu gibi pc.. ps4 pc'den daha iyi bile olsa ilk başta, pc her türlü geçecek.. ayrıca pcyi ister monitörden istersen Full HD tv'den, ister klavye mousela ister gamepad'la oynayabiliyorsun..

Ya bırak git dayı ya ne ps4'ü. Oyun için verirsin 2000 lirayı alırsın babalar gibi masaüstü bilgisayarını, o ps4'ten kat kat daha çok performans alırsın. Ve bilgisayarın daima parçasını değiştirebilirsin ama playstation'da bu yapılamıyor diye biliyorm.

Benim için oyunların fiyatı önemli.pc ile ps3 oyunlarının arasında 80-100 Tl fark var.iyi pc alınıp 6 yıl parça değiştirmeden kullan.ps5 çıkınca ekran. kartını değiştir.exclusive oynamak istiyosan da ps5 çıkınca ucuza ps4 al paşa paşa oyna exclusiveni .

500tl ye a10 5800k lı bi sistem toplamak ps4 den dahamı iyi olacak demektir bu yoksa apu su ileri seviyede mi olacak 5800k nın apusu (7660d)

PS4 rahat tokatlar.... üzgünüm pisiciler acı ama gerçek olan bu. sonuçta görüntüler ve veriler ortada....

pc yada ps 4 kıyaslaması saçmalık ps 4 ün verdiği keyifi klavye veriyor mu?

@05 Nis 2013 15:41 sen de pc ye ps4 kolu tak oyna.

Ben her şekilde iyi bir pc ve exclusive içerikleri bol olan konsollar edinme taraftarıyım. Ps3'e özel çıkan ve benim gününün en iyi bilgisayarlarında oynayamadığım oyunlar o kadar çok ki.. Konsollar daha ucuz olsaydı bu tartışmaları muhtemelen yapmıyor olurduk. Düşünsenize atari zamanlarımızı..

nvidia ps4 ün gtx 680 in yarısı kadar performans verdiğini söylüyor.Amd de 680 kadar performans veren gpu üretmesini biliyor ps4 ün gpu su maliyet odaklı hazırlanmış. şatış fiyatı 1500 lira civarı olan gpu yu kimse konsolunda kullanmak istemez. nvida nın açıklamaları çok gereksiz.

Günümüz teknolojisinde neden konsollarda "donanım yükseltme"diye bir seçenek konmaz ki? m2m slotu tarzı bişiler tasarla 5 yıl sonra kendin yeni grafik kartını piyasaya sür kapış kapış gider ve ayrıca mevcut konsolunun ömrünü uzatır

PS4 ile oyunu rahat ve keyifli oynayacakken pc ile niye çile çekesiniz ki? oyunu kur güncelle... o ne ekran kartı yetmedi...

@grezimonk Ya senin işin gücün yokmu arkadaşım;her yerde her yorumada bulaşma görende uzman sanacak seni.senin gibi bebeler oyun konsolunda oyun oynar bizim gibi proflarda pc de:)))))

ps 4 ün verdiği keyfi klavye verir mi diyen arkadaş.pc de klavye ile oynamaya mecbur musun?ayrıca ben klavye de oynamayı daha kolay buluyorum.kişisel tercih.

bir konsolun içindeki donanım pcnin donanımlarını geçebilirmi ayıptır ya bir konsol bilgisayardaki mause klavye ve grafik zevkini verebilirmi ne kadar cahilsiniz

yahu sony nin exclusive oyunları bile konsol almak için yeterlidir. siz neyin kafasındasınız hala.....

AMD'nin rakiplerinden Nvidia, PS 4'ün PC'lere rakip olamayacağını, alt-orta seviye bilgisayarlarda görülen donanımlara sahip olan konsolun GTX 680'in ancak yarısı kadar grafik performansı sergileyebildiğini iddia ediyorlar: OHA diyorum başka da bir şey demiyorum!

ya arkadaş neyi neye karşılaştırıyorsunuz . 4gb ram , 7770, i5 GTAIV gibi bi oyunda 1920x1080de ultrada kasmaya başlıyabiliyor. ps3 400hz 1080p tvde GTAIV ü on numara grafiklerde gram kasmasız oynatabiliyor . tamam fps gibi oyunlarda ps zevk vermez ama 256 mb ana ram 256 mb ekran kartlı bi ps3 4 çekirdekli pclerden daha iyi oyun deneyimi sağlıyor.

@06 Nis 2013 20:53 battlefield 2-3,far cry 2-3,crysis serisi,call of duty mw2-3 gibi oyunları pc de hiç kasmadan ve mouse rahatlığında çok kolay bir şekilde oynadım.senin pc kasıyor diye ps daha iyi mi oluyor?

@07 Nis 2013 02:07 ben ne diyorum sen ne diyorsun ispirtomu içtin hacı

@07 Nis 2013 02:07 arkadaşın demek istediği hiç bir türlü ps kasmıyor demek

@07 Nis 2013 14:08 iyi de haber ne siz ne yazıyorsunuz.üst düzey pc ile ps4 ü karşılaştırırsak ne olur diyor.ps kasıyor mu kasmıyor mu demiyor ki.1000 liraya pc toplarsan kasar tabi.ps kasıyor demiyorum ki.üst düzey pc en az 5 sene çok rahat gider.ayrıca birçok kişi ps grafiklerinin pc ye göre kötü olduğunu söylüyor.kasmadan oynayabilir ama grafik kötüyse ne yapayım.

@07 Nisan 2013 17:03 apuyu sök gtx 980 ve skylake 6700k koy 4k canavarı :D

Her konsol çıkarken aynı muhabbet pcyi geçeceği iddaa ediliyor ilk çıktığında konsol oyun grafiği konusunda pcler yanında çok kötü kalıyor anca 4yıl sonra ilk çıktığı günkü karşılaştırdığı pc kalitesinde sunuyor ama o zamana çoktan pc teknolojisi almış başını yürüyor o yüzden hiç bir konsol pc yerini tutamayacak bu bir gerçek

beyler ben geçen sene GTX 560 Ti aldım her oyunu full ayarda oynuyorum ( sadece fps oyunları oynuyorum multiplayer cod bf crysis gibi) crysis 3 çıktı 1920 de çalıştırmıyor ben şimdi bi 800 tl daha mı verecem gtx 680 için , ps3 6 yıldır var ve battlefield 3'ü sorunsuz çalıştırıyor siz ne konuşuyorsunuz , artık konsola dönmeyi düşünyorum bıktım pc'ye para vermekten

@07 Nis 2013 14:25 oyun için bencede en iyisi konsol pc artık ofis ve internet için

@07 Nis 2013 14:25 gören de sürekli ekran kartı değiştirecek sanır.Diğer taraftan o dediğin oyunun pc sürümü ile ps3 sürümünü kıyas ederken utanır insan.Sanki mütiş bir grafik şölenini en ucuza sağlıyormuş gibi.hey Allh ya akıl fıkır ıhsan eyle şunlara.Bızım de ps3 var ama bu kadar övmüyoruz.

Hiç sıkılmıyorsunuz değil mi editörler, bu muhabbetleri her konsol çıkışında? pazarı şişirin şişirin..

Bilgisayar ortamında oyun varmıki :)

elma ile armut kıyaslanmaz arkadaşlar. ikiside meyvedir ikiside manavda satılır ama fiyatları ve tatları farklıdır ikisinede ihtiyaç vardır.

Pc de kopya oyun çok yaygın olduğundan oyun geliştiricileri bir oyun geliştirmek için milyonlarca dolar harcadığından haliyle konsollara yöneldiler. Konsol için üretilen oyunların çoğu PC'lere çıkmıyor gelecekte pc için oyun bulmak bile çok çok zor olacaktır. Crysis 3 vs. uç örnek nvidia bu tür bir kaç oyuna sponsor oluyor ürünlerini satmak için. Ayrıca foto realistik grafikler için en az 20 sene daha var. Chip'in web sayfasındaki videoyu izleyin 16.000 TL'lik pc'de 16x2 çekirdekli iki ayrı işlemci çift nvidia titan grafik kartı, 32 GB ram makinada 2K çözünürlükte bile crysis 3 kasıyor 30fps altına düşüyor. Film animasyonları için bile yüzlerce paralel bilgisayar kullanılıp aylarca render ediliyor ve hala foto realistik görüntü elde edilemiyor. O nedenle beklentilerinizi düşürün.

pc'de oyun belki az ama olan oyunlarda konsollardan daha iyi grafiklere sahip

Razer Deathadder Mice - Razer Goliathus mat vs Gamepad ? Gamepad'le FPS'lerde top 50'ye girmeyi hayal ediyorsanız bence bi gameboy advance alın ((: - FPS - RTS - FRP gaming diyorsanız PC. - Adventure - Sports diyorsanız Konsol.

pc en rahat cihaz

Beyler sony ps3ten istediği karı yapamadı. Oyüzden busefer maliyetten kısmak için donanımı düşük tutacaktır beklentilerinizi düşük tutun derim. Ben babalar gibi bi pc alıp tvye bağlamaktan yanayım oyunları ucuza indirip oynamak varken 100küsür liralara oyun almak bana mantıklı gelmiyor zaten oyun parası pc parasını katlar 2-3 senede. Nezamanki oyun üreticileri aklını başına alır 15-20 liralara düşürür oyunları ozaman konsol alınmalı bence. akıllı telefonlarda gördük 1 dolarlık oyunların kırdığı hasılat rekorlarını sistem ucuz ve iyi oyun üretip sürümden kazanma şeklinde gelişiyor. Konsol alıp süreci yavaşlatmayın derim.1 sene kimse konsol oyunu almasa tüm oyunlar 10 tlnin altına düşer. Birlikten kuvvet doğar akıllı olalım paramızı kaptırmayalım

Bilgisayarda hem daha çok oyun var hemde daha yüksek efekt kalitesi ve daha iyi fps vede daha iyi zevk vardır klavye ve mause olduğu için

Oyun yapımcıları Pc deki korsan olayından şikayetci oyun yapımcıları bir süre sonra Pc leri bırakıp konsollara yönelecek siz neyin kafasını yaşıyorsunuz hala?

adı üstünde oyun konsolu, tüm güç oyun için harcanacak, 4. nesil cihazını çıkaran bir firma ne yaptığını biliyordur şüphesiz....

ps4 ün kullandığı ekran kartı şuan gtx680 e eşit pcde cok daha iyisi herzaman vardır. Oyunlarıda çok pahalı cihazda ole forever pc

Hayatlarında Sony Play Station kullanmamış komik zatlar gelip burada bir zahmet saçmalamayın ve biraz büyüyün artık....

@09 Nis 2013 18:29 her köşe başında ps cı var.sen ne saçmalıyorsun.

@10 Nis 2013 00:26 Bir ps oynamayı bilen birde oynadığını zanneden vardır iyi düşün derim.

@09 Nis 2013 18:29 HAHAHA KARDEŞİM PS 3 SAHİBİYİM PS 4 ÇIKTI BU GÜN SALAK SALAK ŞEYLER BIRAKIN PC OYNAYIN NE DIR BU ARKADAŞ ANLAMIYORUM MAUSE NİN ZEVKİ AYRI FPS OYUNLARINI PC DE OYNARSINIZ BEN PS 3 Ü (ÖĞRENCİYİM) PES İÇİN ALMIŞTIM HALEN DE İŞİMİ GÖRÜYOR PS 4 ÇIKTI AMA ALMAYACAĞIM AMACIM FUTBOL TARZI OYUNLAR ARTIK EKRANA PC Mİ BAĞLAYIP OYNUYORUM NE GEREK VAR PS 4 E EĞER GAMER SENİZ BİLEMEM FPS TARZI OYUNLAR PC DEN MAUSE TARZI İLE ÜRETİLMİŞTİR PS İÇİN DEĞİLLLL GİDİP GT FALAN OYNAYIN PS DE

Pc her zaman Ps4 onune gecer , Pcye kafa tutamaz PS4 fiyatıı 1800 Tl olacakmıs oyun konsolu satan iyi bir site varmı

@09 Nis 2013 20:58 technofoni diye bir site var oyun konsolları için cok iyi bakamnızı tavsiye ederim

Hiç bir oyun konsolu mouse'un verdiği rahatlığı veremez. PS kollarına oynadokça alışılıyor belki ama yenide pc her zaman için en iyisi. bir strateji oyununu ne kadar rahat oynayabilirsiniz ps de.

Konsol feşisti yazı yazanların yaşını çok merak ediyorum. Ps ilk çıktığında biz 80 tayfası vardı siz diil ? Ps'da ilk çıkan oyunlarıda biz oynadık siz diil. bkz. Crash Bandicot. Böyle beyinler olduğu sürece biz ülke olarak tabiki gelişemeyiz. Yaşı 18 ancak kalasın önde gideni. Bi sonraki nesilin daha zeki olması gerekirken bu bizim ülkede tersine işliyor belli.. Bilgi paylaşımı değil çöp üretiyor bu yeni nesil.

zamanında bizler oyun yazıp oyun oynayan bir nesil oldugumuz için sizin ps4 de oynayacagınız mükemmel dediğiniz oyunlar biz pc de yaşadığımız zevki asla vermez çünkü pc de ki gpu lar hiçbir zaman oyun konsollarındakiyle bir olmaz.Birde lcd ye pc bağlamakmı yoksa ps4 bağlamak mı daha zevkli siz karar verin adı üzerinde sadece oyun konsolu sadece oyun oynayanlar için bizler herşeyi yapıyoruz pc lerde.

Playstation'ı bulunan kişilerin tamamının zaten PC'si vardır. PS oyunlarının incelemelerini, yorumlarını, yeni çıkacak oyunların haberlerini, oyunların tam çözümlerini vs.vs. pc'lerini kullanarak internetten okuyorlar, forumlara yorum yapıyorlar. Burada yorum yaptıkları gibi.

@12 Nis 2013 16:26 tabi hepsi objektif, tarafsız değil mi akıllı arkadaş

pc de oynan oyun ile ps de oynan oyunlar farklı çıkıyor arkadaşım birinde kasıp diğerinde kasmama durumu bundan ileri geliyor pc de sürekli yeni teknoloji çıktığı için oyun üreticileri son sistem pc lere göre hazırlıyor. ps de öyle değil malesef belirli standartlarda çıktığı için ps ler o doğrultuda hazırlanıyor ps oyunlar bu sebeplede ps deki oyunlar kasmıyor. pc ile ps leri oyun bazlı kasıp kasmadığını test etmek yanlış olur. sadece oyun oynamak için iste ps de güzeldir tabiki lakin pc nin yelpazesi çok daha geniş.

Nvidia'nın konsolları aşağılaması yeni değil nvidia'nın bir gayesi var adamlar konsolları bitirip oyunların tamamen cloud tabanlı olmasını istiyor yatırımları bu yönde ancak ben şöyle kaba taslak bir hesap yaptım nvidia'nın iddia ettiği gibi cloud tabanlı oyunlar çok ucuz olmuyor ayrıca sony microsoft ve nintendo gibi firmalar konsollarını öldürmeyeceklerdir sadece cloud hizmet verseler o zaman onların yaptıkları işi yeterli sermayeyi bulursam bende çok kısa bir sürede yapar duruma gelirim yani nvidia biraz hayal görüyor ama şu var cloud çok gelişecek fakat nvidia'nın istediği gibi konsolları bitirmeyecek.

PS4 şu an PC'lerden 1 nesil önde.PS3'e bakın.GPU'su sözde Nvidia'nın ürettiği G70 serisine ait özel RSX adı verilen bir GPU.buda PC'ye çevirilirse 7800GT oluyor.ve 256MB RAM'e sahip.ama son çıkan oyunu olan The Last of Us'ı görünce PS4'ün neden PC'lerden 1 nesil önde olduğunu anlarsınız.

fps oyunlar mause klavye ile oynanır diyenler ps4 de klavye ve mause takıp pc deki gibi oynabilirsiniz ve pc de her zaman donanım degisikligi yapmak gerekiyo pc ye daha fazla para gidiyor ve konsoldaki zevki vermiyor.

Kimi pc de sever, kimi ps de sever oyunu. Ama pc herzaman kraldır. En kral ps, pc yi gecemez. Ben oyunu pc de severim.

400 dolarlık bir aletle binlerce dolara toplayabilecegin bir oyun pc sini karşılaştırmak bence mantıksız,Xbox one ve ps4 karşılaştırması daha mantıklı olurdu..

çözünürlüğü 1366-768 olan bir tv de ps4 çalışırmı

Android ve ios daha iyi :D 2k ekranda video izlerken sizde full hd ye bakarsınız öle mal mal biz 4k video çekip izlerken sony işlemci çökecek :D

Offf android ios alın kapatın işi ps4 kullanıcılarının yapamayacağı şey: 4k video (çek ve izle) 1000000 uygulama ve oyun (en pahalısı 20 tl) ps plus olmasan mc nfs nl gihi oyunları bedava oynama skydrive gibi depolama servisleriyle 15 gb fıstık gibi hayat ' 4G ac wifi göremicekler :(

ps4 ün özel oyunlarını unutmamak bunun için bile almaya deyer

Ben 97 beri ps ve pc var oyun oynuyacaksan konsoldan başka bişey almiycan pc de yok ekran kartı isinmalar duraklamalar donmalar oyunu kurmalar hepsi ayrı bir sıkıntı ayrıca pc lerde seneler geçtikçe parçalar birbirine uymuyor

Sen de yorum yaz