PlayStation Günü'nde çok özel açıklamalar

Sony, Londra'da düzenlenen PlayStation Günü'nde PS3 için planladığı ömrü de açıkladı.

PlayStation Günü'nde çok özel açıklamalar
PlayStation 3, daha uzunca bir süre aramızda olmayı sürdürecek.

SONY'nin 6 Mayıs 2008 tarihinde Londra'da düzenlediği ve oyun dünyasından 500'ü aşkın katılımcının yer aldığı "PlayStation Günü" (PlayStation Day) etkinliğinde bir konuşma yapan Sony Computer Entertainment Başkanı Kazuo Hirai, ev eğlence merkezi olarak konumlanan PS3'e önümüzdeki dönemde birçok yeni özelliğin ekleneceğini belirtti. Kazuo Hirai; "Oyun, oyun, daha fazla oyun" diyerek 2008 yılında bu alanda önemli gelişmelerin yaşanacağını söyledi.

Piyasaya çıktığından bu yana Avrupa'da 5 milyon adet satan PS3 için geliştirilen oyunların dünyanın farklı bölgelerindeki geliştiriciler ve tasarımcılar tarafından hayata geçirildiğini belirten Hirai; "2008 yılına Gran Turismo 5 Prologue ve Grand Theft Auto 4 gibi iki iddialı oyunla başladık. Bunun arkası geliyor; LittleBigPlanet, Resistance 2, MotorStorm, Pacific Rift and Buzz, Quiz TV, Metal Gear Solid 4 ve Haze gibi oyunlar çok yakında oyun severler ile buluşacak. 2009 yılında da Kill Zone 2'yi piyasaya sunmayı planlıyoruz" dedi. Kazuo Hirai ayrıca PS3'ün planlanan ömrünün 10 yıl olduğunu açıkladı.

Kullanıcıları bekleyen yenilik

PS3'ün yenilikleri arasında SingStar karaoke uygulaması ve PlayTV ürünü bulunuyor. PlayTV, PS3'ün karasal dijital yayınlar üzerinden kayıt yapmasını sağlıyor. Bu sayede dijital televizyon yayınında bir program izlerken, aynı anda yayınlanan bir başka program da kayıt edilebiliyor. PS3'ün dahili sabit sürücüsünde kaydedilen görüntü daha sonra izlenebiliyor.

Etkinlikte ayrıca; 2006 yılının Kasım ayında piyasaya çıkan PS3'ün 2007 yılında 10 milyon adet satıldığını, PSP satışlarının toplamda 34 milyona ulaştığı ve PlayStation 2'ninse 127 milyon adet satıldığı belirtildi. Avrupa pazarında ise PS3'ün 5 milyon adet, PSP'nin 12 milyon adet ve PS2'nin ise 48 milyon adet satıldığı açıklandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

10 yıl ? Güldürmeyin beni Sony hangi ürününe 10 yıl biçmiş ki Sony nin diğer konsollarında olduğu gibi en geç 2010 da yeni bir konsol çıkarır.Ps3 ü de atar kenarı,bu hep böyle olmuştur.Eminim gene aynısı olacaktır.

psp almayı düşünüyorum aslında.

Şu anki PC teknolojisi PS3 ü geçmiş durumda. PC'ye çıkan Crysis gibi çok iyi grafikli oyunların PS3'e uyarlanması için oyunun görüş mesafesinin kısaltılması gibi optimizasyonlar yapılmak zorunda kalınıyor. Çünkü PS3 sadece 256 MB RAM ve 256 MB video-RAM'e sahip. Bunun dışında PS3'ün işlemci mimarisi oyun yapımını çok zorlaştırıyor ve maliyeti arttırıyor. Bu yüzden PC'ye çıkan her oyunun PS3 versiyonunu bulmak mümkün olmuyor.SONY, XBOX 360 ve HDDVD ile rekabet edicem diye PS3'ü aceleye getirdi. Sonuçta ortaya artan maliyetler yüzünden astronomik fiyatlara satılan oyunlar ve piyasanın en güçlü donanımına sahip olmasına karşın doğru dürüst oyunu olmayan bir konsol çıktı. Henüz Blu-ray teknolojisi tam oturmadığı için şuan alacağınız PS3'de film seyretmek biraz tuzlu olacaktır. GTA 4, GrandTurismo Prologue ve MGS4 dışında da şuan PS3 almayı gerektirecek oyun yok. Ama PS3 çıkalı 2 yıl olacak neredeyse. 2 sene boyunca adam gibi oyun çıkmayan konsoladan da ben bundan sonra çok fazla bir şey beklemiyorum. Zaten PS ve PS2 kendilerine biçilen 6 yıllık ömürlerini doldurdukları zaman o günün grafik teknolojisinden ne kadar geri kaldıklarını görmüştük. Bütün bu olumsuzlukları ve bilgisayar teknolojisinde rekabetin artmasıyla teknoloji hızındaki ivmelenmeyi de hesaba katarsak bence PS3 eski konsolarda olduğu gibi 6 yıllık ömürle 2012 ye kadar idare ederse büyük bir iş başarmış olur. Tabii SONY'nin 10 yıldan kastı yeni kosol çıkrabiliriz ama PS3'e 2016'ya kadar oyun yapımı sürececek şeklindeyse o ayrı mesele. PC fiyatlarının giderek düşmesine karşın PS3'ün bir konsol için yüksek olan fiyatını ve PS3 oyunlarının PC oyunlarının 2 katı fiyata satıldığını düşünürsek PS3 almak bana hiç mantıklı gelmiyor. Tabii illa konsol alıcam derseniz mutlaka PS3 alın :))

xbox360 forever... :)

1024 mb 512 bit lik ekran kartları çoktan çıktı.PS3 beni kesmez...

işte bunun için konsolu öneriyorum, cunku bir pc almaya kalksanız maksimum oyun ömrü 6-12 ay ama konsollarda daha uzun omurlu, cunku konsola uygun oyunlar cıkıyor... PSP ile 2 senedir oyun oynuyorum ve birkac yıl daha gidecek gibi ;)

Ama toplamda oyunlara verdiğin para ile (150 YTL olarak kabul etsen bir oyun fiyatını, ki PS3 oyunları mesela GTA4 185YTL) 30 oyun alsan Play Station 4 çıkana kadar, o parayla mütiş bir PC alırsın. Vista Ultimate inden tut, ekran kartının 1.5GB bellek kapasiteli olannına kadar. Mesela ekran kartına ver 1000$ bak ne oluyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir