PlayStation satışlarında şaşırtan sonuçlar

PSP, PS2 ve PS3... Sony'nin bu üç oyun canavarı arasında yaşanan gizli rekabetin galibi belli oldu.

PlayStation satışlarında şaşırtan sonuçlar
PSP'nin yakaladığı satış başarısı, Sony'nin zarar etmesine engel olamadı.

Geçtiğimiz yılın en çok satan PlayStation modeli açıklandı. Kardeşler arasında yaşanan rekabetten galip çıkansa küçük oyun devi PSP oldu.

Yapılan açıklamaya göre, 2007 yılında 13.9 milyon adet PSP satışı yapılmış. PSP'ye kılpayı geçilen PS2 ise, 13.7 milyonluk satışla ikinci sırada. Sony'nin büyük umutlarla piyasaya sürdüğü PS3'ün satış rakamı ise ancak 9.3 milyonda kaldı.

PSP'nin bu başarısı şaşırtıcı gibi görünse de, aslında yakalanan satış rakamını sürpriz değil. Konsolun Memory Stick Pro Duo desteği ile güçlendirilmesi ve UMD sorununun biraz olsun önüne geçilmesi PSP için büyük bir artı olmuştu. Kasada yapılan olumlu değişiklikler, Wi-Fi özelliği ve God of War: Chains of Olympusgibi hit oyunların varlığı ise, bu başarının ilk sinyallerini zaten vermişti.

Yakalanan rakamlar Sony'ye yetmemiş olacak ki, bu yıl için 15 milyon PSP satmayı hedeflediğini açıkladı. Ancak konsolun bu rakamı da aşması kimse için sürpriz olmayacak. GoTV özelliği ve PS3 ile iletişim imkanlarının artması PSP'yi daha da arzulanan bir konsol haline getirebilir.

Sony nerede yanlış yapıyor?

Sony'nin PS3 kumarı şimdilik tutmamış gibi görünüyor.

PSP'den kar eden, PS2 ile zarar etmemeyi başaran Sony PlayStation bölümü, yine de geçtiğimiz seneyi zararla kapattı. Bunun en büyük nedeni ise, hiç kuşkusuz PS3 satışlarında hedefin çok gerisinde kalınmış olması.

Sony, 11 milyon adet PS3 satmayı hedeflerken, bu rakam ancak 9.3 milyona ulaşabildi. Buna bir de oyun lisansları için harcanan büyük paralar da eklenince, PSP'nin başarısı bile Sony'nin zarar etmesine engel olamadı.

CHIP Online yorumu:
PSP ve PS2'nin hala iyi satması, aslında PS3'ün neden az sattığını da gösteriyor. Piyasada oyunculara halen çekici gelen iki konsol varken PS3'ü de bunlara eklemek büyük bir kumardı ve Sony, şimdilik bu kumarı kaybetmiş gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ps3 un fiyati daha makul olsaydi satis rakamlari gecilirdi
gerci is sadece konsolun satis fiyati degil
1 tane oyun 100 ytl 200 ytl arasi degisiyor

bu fiyata iyi bile satmis
arti diger 2 konsol ( 1 i zaten tvye ihityaci yok)
os2 her turlu tvde oynanyior hd falan aramiyor

ps3 icin hd tv de lazim

Ps3 ün önündeki tek engelin 200 ytl e varan oyunlar olduğunu söyleyebilirim ki bunu herkes biliyor, Sony de dahil. Ama yavaş yavaş geçmiş yıllarda karşılaştığımız psp satışlarını arttıran olay gibi bir çözüm yolu ps3 ün başına gelicek gibi duruyor. Bu kadar kötü satış rakamlarından sonra hemde, zamanı geldi gibi. Beklemedeyiz...

PSP de bazı yollardan UMD siz oyun oynanması psp nin maliyetini düşürüyor.Yani alan kişi sadece cihaza ve de karta para vermiş oluyor.Bu yüzden PSP 1.ci
Aynı sekilde PS2 de HDD ekleterek oyun maliyeti sıfırlanıyor.
Fakat PS3 de henüz bu yok.
Ayrıca XBOX 360 PS3 e çok önemli bir rakip.Geçenlerde bir elektronik mağzasına gittim PS3 baktım.Ve GTA 4 ü PS3 de biraz oynadım.Performans fragmanlarla örtüşmüyor.Ancak XBOX 360 ta söz konusu performans ses,görüntü,efektler olarak mevcut.Ayrıca xbox 360 3 çekirdekli.Bunlar ps3 ün işini zorlaştırır.

Ps1 aldım memnunum
Ps2 aldım memnunum
Ps3 alıcaktım vazgeçtim...
Sebepler;
-Sony yeni ürün çıkarınca hemen eskisinin pabucunu dama atıyor(PS3 çıktı ps2 ye oyun çıkmaz oldu vb.)
-Çok sık ürün çıkartıyor ve hemen bir önceki ürünün popüleritesi düşüyor
-Ps3 ve oyunları çok pahalı
-Ps3 oyun makinası yerine bilgisayar gibi bir izlenim veriyor ve bence bu çok kötü
Sonuç ;
Ps3 ve oyunlarını alacağım paraya güzel bir pc toplıcam onda oyunlar oynıcam ve konsol oyunlarını sevdiğim için arada PS2 ye devam edicem.Sony müşterilerine para gözüyle bakmayacağı zamana kadar böyle yapıcam...

PS3 ün bir diğer başarızlığı nintendo wii oldu, sony ps3le yeni bir oyun sistemi getirmedi. PS3, ps2nin geliştirilmişidir farklı bir şeyler sunmaz bir devrim değil evrimdir. Ancak nintendo wii tamamen farklı bir şekilde yeni oyun tarzı getirdi. Bu yüzden nintendo wii'nin hep gerisinde kalacak. Ps2 zaten doygunluğa ulaşmıştı benzer oyunların daha gelişmişini oynamak yerine tbiki bambaşka deneyimler yaşamak için wii aldı çok kişi.

son 2 yıldır oyun dünyasında sadece PSP'im ile takılıyorum ve bu alet bu teknolojisiyle bence PS3'den bile daha iyi ve teknolojik bir konsol...

PSP konusuna katılıyorum, bende yeni psp aldım elde olması telvizyona gerek bırakmaması çok önemli. Üstelik grafikleri ses kalitesiydi şuyuydu buyuydu gerçekten güzel yapmışlar. Film bile seyrediyorum götürdüğüm her yerde yanımda. Portatif ve taşınabilir ürünler her zaman avantajlıdır. Zaten dünyada en fazla satan konsollar hep taşınabilir dediğimiz handheld konsollar. Game Boy'la başlayan bir serüven bu...

Buraya yazıyorum 2 sene sonra herkes PS3 oynuyor olacaktır. Ve o zaman hiç kimse bu günleri hatırlamayacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir