PlayStation Vita testte!

Sony'nin taşınabilir PlayStation'ı, PS Vita, bizlere ne sunuyor? Artıları ve eksileriyle inceledik!

Anıl Öğütveren

Sony'nin uzun zaman beklenen taşınabilir konsolu kısa süre önce piyasaya çıktı. Detaya girmeden önce, tüm zamanların en çok konuşulan mobil oyun konsolunun etkileyici olduğunu söylemeliyiz. Peki ama tablet PC'lerin ve birçok uygulamaya sahip akıllı telefonların çağında, Nintendo 3DS'in çok önce piyasaya çıktığı bir dönemde, PS Vita'ya da cebimizde yer ayırabilecek miyiz?

Yapısı
PS Vita boyut olarak büyük. Ama neyse ki fazla rahatsız edici değil. 83.5 mm boyu ve 18.6 mm kalınlığıyla PSP 1000 modeline oldukça benziyor. Yani yine elimizde uzunlamasına siyah oval bir PSP konsolu tutacağız. Konsol omuzlarında, yani ekranın yanlarındaki üst kısımlarında, 2 çeşit buton, 1 adet D-Pad ve genelde tüm oyun kumandalarında alışmış olduğumuz kare, üçgen , yuvarlak ve çapraz işaretli butonlara sahip. Bunlara ek olarak her zamanki gibi start (başlat), select (seçim) ve ana menüye direk dönmeyi sağlayan PSP logolu ana menü butonu da var. Ayrıca 0.3 MP'lik kamera bulunduruyor.

PS Vita dizaynında en önemli farklılık çift analog kontrolden geliyor. Örneğin 3 boyutlu oyunlarda hem karakterinizi hem de kamerayı kontrol edebilmenizi veya FPS oyunlarında hem hareketi hem de hedeflemeyi sağlıyor.

Kamerası var ama...

PS Vita'da 1 adet 0.3 MP kamera var. Cihazın tutulması kolay olsun diye yine arka yüze sağda ve solda olmak üzere 2 adet girintili tutma noktası oluşturulmuş. Sadece Wi-Fi içeren modeli 260 gram iken, 3G eklenmiş modeli 276 gram ağırlığında. Muhtemelen uzun zaman kullanımda konsolu rahatsız edici bulacaksınız. Ayrıca dokunmatik arka yüzü oyun oynarken bazen ufak dokunmalardan etkileniyor ve oyunda istemediğiniz hareketlere sebep oluyor. Umuyoruz ki PS Vita için çıkacak olan yeni oyunlarda bu arka yüz dokunmatik Pad kullanımı seçmeli olur.

Konsolun kenarlarına baktığımızda, kulaklık girişi ve kabloyla bilgisayara bağlanan USB girişli şarj soketini görüyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi cihazın omuz kısımlarında butonlar var. Buna ek olarak ses ayarlama butonu, güç butonu ve biri Vita oyunları için diğeri de cihaza erişim için 2 adet slot yer alıyor.

5 inç boyutlarındaki çoklu dokunmatik ekran ise gayet başarılı. Yapımında OLED kullanılmış ve bu LCD ekranlara göre, pilden daha az güç harcayarak parlaklığı ve daha canlı renkleriyle avantaj sağlıyor. PS Vita hangi açıdan baktığınız farketmeksizin 960 x 544 çözünürlüğü ve inç başına 220 piksel değerleriyle keskin görüntü sağlıyor.

Oyun performansı ne kadar iyi?

PS Vita, 4 çekirdekli ARM Cortex-A9 işlemci ve yine 4 çekirdekli SGX543MP4 grafik işlemcisiyle tam bir oyun canavarı. Herhangi bir oyunu oynamadan da söyleyebiliriz ki PS Vita şu ana kadar elimize aldığımız en iyi grafiklere sahip oyun konsolu. Ne iPad'in, ne de Nintendo 3DS'in en iyi oyunları, PS Vita'daki başlangıç oyunlarından Golden Abisis'in yanına yaklaşamıyor. WipeOut 2048 gibi hızlı oyunlar PS Vita'da takılma olmadan oynanabiliyor. PS3 kadar iyi olmasa da, karşılaştırılabilmesi bile etkileyici.

Tabii ki Vita da kusursuz değil. Oyun yükleme zamanı uzun sürebiliyor. Ayrıca söylemeliyiz ki, oyunlarda kullanması oldukça maharet isteyen arka yüz dokunmatik Pad'in fanı değiliz. Bazılarınız da butonları ve yanlardaki çubukları küçük bulabilir.

Bütün bu eksilerine rağmen konsol, kullanıcılara çok fazla özellik sunuyor ve piyasada söz sahibi olacağı kesin gibi... Dokunmatik kontrolleri, üzerindeki kamerası, artırılmış oyun gerçekliği ve tabii ki internette gezinme gibi ekstra özellikleriyle daha rahat oyun oynamanın ve kullanımın önünü açıyor.

Arayüz ve yazılım tatmin ediyor mu?

Sony uzun süre kendi Xross Media Bar ara yüzüne bağlı kaldı. Bu fena bir arayüz değil ve Vita'da da buna dokunmatik özellik eklenerek kullanışlı bir kullanıcı arayüzü oluşturulmuş. Uygulamalar ve ayarlar yuvarlak ikonlar olarak ekranda gösterilmiş. Bizim açımızdan bu iyi bir şey. Android ve iOS kullanıcıları bu tipte ikonlu ve kaydırma pencereli arayüze çoktan beri alışkınlar.

Vita, içerisinde birçok uygulama yüklenmiş olarak geliyor. PS Store'dan da birçok orijinal tam sürüm oyun ve video indirebiliyorsunuz. Birlikte gelen uygulamalara örnek olarak navigasyon destekli çoklu dokunmatik web tarayıcı, arkadaş ve grup mesajlaşma uygulaması, çevirimiçi oyun şovları, Skype, Twitter Facebook, Flickr ve Foursquare verilebilir.

Medya oynatma özelliği çeşitli müzik ve video uygulamalarıyla çok iyi... Kullanıcı aynı zamanda PS Store'dan çeşitli filmler de satın alabiliyor. Kaliteli ekranı uzun sure izlemeye uygun. Filmlerde oynatıcıyı istediğiniz kareye sürükleyebiliyorsunuz.

Uzaktan oynama özelliği PS3 teki oyunlarınızı Vita ekranı vasıtasıyla oynamanızı sağlıyor.

Cihazın kamerası ise tam bir düş kırıklığı. 0.3 MP kamera ile fotoğraf galerisi oluşturmayı düşünmeyin bile. Vita ile çekilen fotoğraflar bulanık ve canlılığı yok. Aynı şeyleri video çekimi için de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Batarya ömrü yeterli mi?

Büyük parlak ekran, 4 çekirdekli işlemci ve bunların üstüne Wi-Fi/3G bağlantıları eklendiği zaman Vita'nın bataryasının tamamen bitmesinin çok da uzun zaman almayacağını bilmenizde yarar var. Grafikleri detaylı bir oyunda ekranın tüm parlaklığını kullanarak online oyun oynamak şarjı çabuk tüketiyor. Minimum ayarlarda ise batarya, 5-6 saat dayanabiliyor.

Bataryayı soğutmak için kullanılan madde ısıyı yayıyor ve konsolun elinizde ısınmasına sebep oluyor. Bir başka dezavantajı ise sıfırdan açarken açma süresinin uzun olması.

Bataryanın çabuk tükenmesi ve buna benzer detaylar kullanıcıyı sıkabiliyor ama bu sadece Vita'da değil genelde tüm taşınabilir cihazlarda yaşanan bir sorun. Sony'nin bu konuda yaptığı savunma, 3DS veya iPad gibi rakiplerinin de batarya ömrünün çok uzun olmaması temeline dayanıyor.

Verdiğimiz paraya değiyor mu?

En önemli sorulardan biri şu: Acaba Vita gerçekten verdiğiniz paraya değer mi?

Wi-Fi'lı modelin 800 TL civarinda etiket fiyatı varken, 3G eklenmiş modeli 950 TL'ye satılıyor. Eğer 3G'li modeli almaya karar vermişseniz, aylık veri kullanım ücretlerini de hesaba katmalısınız.

Piyasada bulabileceğiniz PS Vita oyunları oldukça pahalı. Genelde 100 TL civarında fiyatlar söz konusu ve PS Store'dan indirseniz dahi bu fiyat çok değişmiyor. Ayrıca oyunlarınızı yüklemek için Sony'nin özel hafıza kartını da satın almalısınız. Yani SD ve microSD kartlarınız Vita'da çalışmıyor. 4GB hafıza kartını saymazsak, 8GB ve 16GB kartlar pahalı. 4 GB'lık kart bile 50 TL civarında bir fiyatla satılıyor.

Kısacası şimdilik, konsol ve 2 oyun için en az 1.000 TL'yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu fiyat ucuz değil fakat "sıkı oyuncular" için kaliteli oyuna para vermek asla bir şikayet nedeni olmamalı. Her zaman olduğu gibi, PS Vita'da da "parayı veren düdüğü çalıyor."

Kısacası PS Vita, Sony'nin verdiği tüm sözleri yerine getirdiği bir cihaz. "Kusursuz oyun deneyiminden" hiç bir taviz vermiyor. Vita dokunmatik kontrolleri, çift analog kontrolleri, 3G bağlantısı ve indirilebilir içeriğiyle bugüne kadar gördüğümüz en iyi mobil oyun konsolu. Fiyatı ucuz değil fakat konsolu elinize aldığınız zaman anlayacaksınız ki bu cihaz daha ucuza zaten satılamaz. Yani Vita, sunduklarına göre en iyi fiyata satılıyor dersek yanlış olmaz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

kaliteli olması PS3 fiyatına satılmasına sebeb değil...

3DS gibi bir kaç ay satışlar yerde sürünürse o zaman alınabilinir fiyata düşer.

gayet uygun bir fiyat bence.Yani pahalı hemde bayağı pahalı ama bu özelliklerle karşılaştırdığında uygun. Birçok oyunun grafiğini PS3 ile karşılaştırıyorlar.üstelik 3DS bile ilk çıktığında 800 TL'ydi teknik özellik açısından karşılaştırdığında 3DS halt yemiş ama oyun kalitesini bilmem Nintendonun oyunları daha eğlenceli :D

gayet güzel bir alet fiyatıda ucuz
1000 lira neki ciddiyim 3tne aldm biri kendime biri kuzene biri kardeşe bnmki 3g wifi kuzininki wifi kardeşinki wifi :D

PS Vita nın fiyatı çok fazla aşırı pahalı değil , biraz pahalı ama; her hafıza kartının olmaması ve oyunlarının çok pahalı olması bence çok büyük 2 eksisidir

mesele teknolojiyi ve kaliteyi küçük boyutlarda yapabilmek.ps3 fiyatına olması gayet normal.dünyanın ilk dört çekirdekli avuç içi cihazı...

gayet güzel bir alet fiyatıda ucuz
1000 lira neki ciddiyim 3tne aldm biri kendime biri kuzene biri kardeşe bnmki 3g wifi kuzininki wifi kardeşinki wifi :D
..................................................................................................
eleman 1000 lira neki diyor!..1000 lira dediğin Türkiye'nin %70 nin talim ettiği bazılarının bunun içinde ev geçindirdiği,kira ödediği vs bir rakamdır kısacası!..sen sanırım hazırdan yiyorsunki daha ne anlama geldiğini bile bilmiyorsun,aslında senin gibisine vakit ayırıp cevap yazmak bile hata ya neyse...

cihaza gelince TR şartlarında pahalı,hafıza kartları ve oyunlar ondanda pahalı...en azından hafıza kartını koyda gönder be adam...

gayet güzel bir alet fiyatıda ucuz
1000 lira neki ciddiyim 3tne aldm biri kendime biri kuzene biri kardeşe bnmki 3g wifi kuzininki wifi kardeşinki wifi :D
----------------------------------------------
1000 TL nedir ki, bahşiş parası, ciddiyim.. köpeğide vardır.. adı paris.. babişkodan bi küçük rica hemen 6 tane alır.. birine kendine, öbürünü panpişine, diğerini kuzenine, öbür bi tanesini köpeği parise, bi diğerini kemale, birini barışa..en sonuncuyuda cazibeye verir olur biter

arm ın a15 mimarili küçük canavarları sene içinde boy görtersinde bakalım kalıyormuymuş vita mita.sony nin atacağı en akıllı adım bu tür platformlarını akıllı telefonları ile birleştirmesidir.aksi taktirde dik yamaçlardan aşağı paldır küldür yuvarlanacak.neden derseniz şu an bir akıllı telefona bluetooth üzerinden ses sistemi,klavye,mouse,oyun kumandaları...vs bağlana bilmektedir (ben 3-4 aygıtı aynı anda sorunsuz şekilde çalıştırdım) ayrıca görüntü panellerine çok kalıteli ses görüntü aktarımı yapılabilmektedir.birde onlive teknolosi ile donanımınız ne derece zayıf olursa olsun sağlam bir internet bağlantısı üzerinden en son konsol oyunlarını bile oynayabilrsiniz.microsoft un akıllı tefonlara el atmasıda var...varın gerisini siz düşünün.tüketici olarak tuzaklara düşmeyelim.

1000 tl nedir ki.. :) doğru canım 1000 tl nin lafı olmaz, koli koli alıp bizim mahalledeki çocuklara dağıtayım bende..
sınırsız internetin bile sınırı vardır ama bizim milletimizin görgüsüzlüğün de sınır yoktur.

Cihaza gelecek olursak, bence çok güzel, ama oyun fiyatları çok yüksek. Yani sony ps3 de olduğu gibi konsoldan değil oyunlardan para kazanılacak sanırım.

bu fiyatla ancak rüyalarında satış yapar... uyusunda büyüsün SONY tıpış tıpış yürüsün SONY...

Bence 1000 TL fazla para değil çünkü bazı oyun bağımlıları 10.000 TL fiyatına varan sistemler topluyor.Ona o kadar para vereceğine git PS Vita al daha iyi hem de onu her yere götürebiliyorsun.Birde oyunların fiyatına gelince o da hiç sorun değil çünkü yakında PSP deki ChickenHEN cracki gibi bir crack çıkar Vita için.

özelliğinin sadece %5 lik kısmını kullanabildiği 2.000 tl lerde olan cep telefonuna para veren yurdum insanı 1.000 tl ye çok diyor hangi dağda kurt öldü acaba.bence onlara para vermektense buna para vermek daha mantıklı.tabi benim için bu aletler lüks ama eğleneceğim bi mobil aygıta para ayırsam direk bunu alırdım.hem özellikleri var 3g wi-fi vs. hemde adam gibi oyalar bu adamı

Son kuruşuna kadar parayı hak eden bir cihaz. Kimse fakir edebiyatı yapmasın. Adamlar 2500 liraya telefon satıyorlar :))

Bence 1000 TL fazla para değil çünkü bazı oyun bağımlıları 10.000 TL fiyatına varan sistemler topluyor.Ona o kadar para vereceğine git PS Vita al daha iyi hem de onu her yere götürebiliyorsun
---------------------------
yalnız o 10.000 tlik sistemlerle ps vita karşı karşıya gelse ps vita diz çöker tövbe ister :P

yurt dışında global garantiyle 450 milyonluk bir cihaz nokia cep telefonu fiyatına portable ps3 not bad..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir