Plazma TV'lere sert bir tekme daha!

Bir zamanlar hayranlıkla baktığımız plazma TV'lere atılan tekmelere sert bir tekme daha ekleniyor!

LG, plazmanın fişini çekmeye hazırlanıyor!
Yeni hedef kavisli 4K televizyonlar

Bir döneme damgasını vuran Plazma TV teknolojisi, son zamanlarda gözden düşmüş durumda. Bir süre önce Samsung ve Panasonic bu sektörden ayrılacaklarını beyan ederek, bir anlamda plazmaların yavaş yavaş piyasadan kalkacağının da en net sinyalini vermişlerdi.

Öyle görünüyor ki LG de konu hakkında daha fazla yatırım yapmanın peşinde değil zira firmanın eğlence bölümü başkanı Ha Hyun-hwoi'nin yaptığı bir açıklama, firmanın gelecekte üreteceği plazma televizyonlar hakkında kaygılar taşıdığını ortaya koydu. "Açıkçası PDP üretimimizi ne zaman durdurmamız gerektiği hakkında karar almak için uğraşıyoruz" şekilde bir açıklama yapan Hwoi, yayılan haberlere göre yakın bir gelecekte konu hakkında resmi açıklamasını yapacak.

Ayrıca Hwoi; "Eğer tüketicilerimiz OLED TV'nin en iyisi olduğunu düşünüyorlarsa, bizim için de OLED pazarı en iyi pazar haline gelecektir" diyerek, yatırımlarını daha ziyade 4K kavisli OLED teknolojisine harcayacaklarını da işaret etmiş oldu.  

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

LG 50 inç P6900 plazma tv sahibiyim. 2013 temmuzunda 1750 liraya almıştım. dahili wifi/widi/dts 2.0 destekli media player ı falan es geçiyorum, görüntüsü okadar şahane ki benim diyen lcd görüntüsü bile yanında birhayli sentetik kalıyor. aradaki farkı çok net görebiliyorum. hele hele sinema performansı harika. bugun tv alacak olsam yine plazma alırım. tabi piyasa conconlu ürünlerin peşinde koştukça, çakma led tvlere oled muamelesi çektikçe plazma üvey evlat durumuna düşüyor. yazık.

"Eğer tüketicilerimiz OLED TV'nin en iyisi olduğunu düşünüyorlarsa, bizim için de OLED pazarı en iyi pazar haline gelecektir" diyerek kendisinin plazmaların hala daha iyi olduğunu düşündüğünü de ima etmiş.

Milletteki bu plazma tv sevdası nedir anlamıyorum. Ondan sonra 20 yaşında tablet bilgisayarların ekranları bile küçük geliyor iyi göremiyorum diyorlar. Doğal değil mi gözlerin ırzına geçen plazma tv lere bu kadar sevdalı olanların 5"lik telefonları vs küçük bulması ;)

@02 Eyl 2014 05:02 ironik kere ironik asıl bu plazma tv`lere düşmanlık sevdası nedir asıl anlaşılmaz bu! nasıl bir saçmalık içersinde olduğunuzun kanıtı: plazma tv`lerin görüntü kalitesinin lcd`nin çok ötesinde olduğunu defalarca yazılmasına bir cevap veremeyip hala da plazma tv`lere savaş açmanızdan anlaşılıyor. sevgili dünyadan bi haber arkadaş firmaların plazma tv üretimini terk etmesinin tek sebebi; üretim maleyetinde işin beleşine kaçmak istemeleri, bunun için sizin gibleri kandırmak için lcd`nin iyi görüntü verdiğine ikna etmek için birkaç numara deniyorlar sizlerde buna kanıp ortalık yere saldırıyorsunuz senelerdir elin gavuruna para kazandırmak için körü körüne atmadığınız iftira kalmadı bu savaşı kazandınız üstüne; "neden plazmayı seviyorsun" diyede düşüncelerimize bile karışmak istiyorsun bu ne despotluk be! bu arada çok sevgili uyduruk lcd ekranın kaliteli tüplü televizyondan bile fark yiyor.....

@02 Eyl 2014 05:02 senelerdir plazma panele karşı o kadar iftiradan sonra şimdide sıra gözleri bozduğu iftirasına mı geldi?

@02 Eyl 2014 05:02 sevgili herşeyi bildiğini ama bir halt bilmeyen arkadaşım plazma üretimi terk edildi çünkü plazma üreten firmalar televizyon üretimi terk edip taşeron firmalardan hazır satın almaya yöneldiler: sony philips pioneer. kısaca firmaların plazma üretimi terk etmesinin tek sebebi maleyetin en ucuzuna kaçacak kadar cimri olmaları. hâlâ uyanmadıysan ne söylesek boş.

Fiyat performans olarak hala plazmalar en iyisi. Piyasa tamamen OLED'e dönüpte ucuzladığı zaman OLED daha mantıklı bir tercih olacaktır.

@02 Eyl 2014 12:47 oled ekran %100 digital görüntü verir plazma panel ise gazların tepkimesi prensebi ile çalışır (crt ekrana benzer bir şekilde) plazma oled ekrandanda iyidir. istediğiniz alanda uzman mühendise sorabilirsiniz analog digital`den her zaman üstündür (misal plak dvd audio`dan çok daha iyi ses verir) bunun sebebi insanların vücudunun anolog teknolojisine uygun olmasından kaynaklanır. bun u şu örnekle açıklayacağım; oled paneli insanlara kullanmayacağı kadar hızlı özellikli araba olarak tanımlayacağım, örnekteki araba 400 km hız yapar evet ama iş insanın yeteneklerinde biter bu yüzden 250 km hız yapan çok daha iyi yol tutan bu sayede daha hızlı gitmeye yarayan araçla daha hızlı gidilebilir. kısa net: özellikler etkileyici ağzımın suyunu akıtır ama asıl önemli olan detaylardır.....

geçende isim vermeyim bi tekno marketteydim altta lcd panel üstte plazma panel vardı ikisinde aynı film oynatılıyordu plazma hayranlık uyandıracak kadar akıcı iken lcd plazma yanında yavaş internet hızında görüntülü konuşmadaki görüntü aktarımına benzer bir çöp olarak kalıyordu ama bunu gelde bizim hiçbirşeyden çakmadan herşeyi bildiğini zanneden teknoloji cahili sığırlarımıza anlat!

ülkemizde teknoloji cahilliği korkunç boyutta artık iş güdülen koyunluğa doğru gidiyor güdende elelamin aç gözlü firmaları. hiç uzun uzun yazmayacağım adamlar kendini paralarcasına bulut hizmetini bile savunuyorlar yani savundukları 1 tb bulut alana 300 dolar (senede 3600 dolar türk lirası ile 7800 tl yapıyor) bu arkadaşlar bulut hizmeti savunuyorlar çünkü medyada bulut hizmet övülüyor (bu fiyatların son derece uygun olduğunu pahalı olmadığını iddia ettiklerini özellikle belirteyim), şimdi böyle bir saçmalığı bile böylesine savunan kişilere ne anlatabilirsin ki; bu adam tabiki üreticilerin neden lcd paneli tercih ettiğini araştırma zahmetine girmeyecek, teknoloji dergi veya sitelerinde milleti gaza getirmek uygulanan yöntemleri gargara yapmadan yutacak, tekno marketlerde panelleri sanki iyi görüntü veriyormuş sansınlar diye o ekrana özel ayarlanmış dvd video görüntülerine kanacak, tekno marketlerde neden her seferinde çizgi film animasyon film gösterimine başvurulmasının sebebini sormayacak. işin en mide bulandıcı kısmı ise bu arkadaşları ilgili alanda konuşmaktan hiçbir halt bilmemesi de durdurmaması her şeyi bilirim maskesi altında kendine yutturulduklarından yola çıkarak başkalarının da kazaklanması için emsalsiz savaşını verir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir