Plazma TV ölüyor; yaşasın LCD TV!

Plazmanın en büyük savunucusu Pioneer'ın attığı geri adım, LCD'nin Plazma TV'yi silmek üzere olduğunu gösteriyor.

Plazma TV ölüyor; yaşasın LCD TV!
Plazma - LCD rekabetinde sona geliniyor.

Pioneer'ın Kuro plazma TV serisi, plazma jenerasyonunun son dönemlerdeki en başarılı örneklerinden biri oldu. Herkes Kuro'nun pazarın en başarılı projelerinden biri olduğu konusunda hemfikir.

Panasonic ve LG de plazma televizyonlar konusunda çeşitli başarılara imza attılar.

Fakat plazma TV'ler düz ekran televizyon satışlarının sadece %10'unu oluşturuyor. Bu arada LCD ekranlar her yıl hızlanarak gelişiyor. OLED de gelecek için ümit vaat eden bir teknoloji olarak karşımıza çıktı. Bu gelişmeler ışığında bazıları plazma TV'lerin sonunu öngörmeye başladı.

Philips'den Danny Tack, LCD televizyonların varlıklarını devam ettireceğini, plazmaların ise yavaş yavaş ortadan kalkacağını tahmin ettiklerini belirtti. Tack, Pioneer'in bile plazmanın geleceği olmadığını gördüğünü ve LCD'ye kaymakta olduğunu düşünüyor. Tack'e göre, OLED televizyonların ortaya çıkmasının da plazma TV teknolojisine darbe vurması kaçınılmaz.

Pioneer LCD'ye mi kayıyor?

Pioneer gerçekten de plazma TV üretimi konusunda küçük bir geri adım attı. Şirket'in Panasonic ile yaptığı anlaşma, artık plazma TV üretiminin Panasonic'e devredileceği anlamını taşıyor.

Pioneer'in yaptığı diğer bir anlaşma ise Sharp ile... Sharp da yeni LCD serisi için Pioneer'a LCD panel üretecek. Kısacası Pioneer plazma üretimini Panasonic'e kaydırırken, LCD işine daha fazla önem vermeye başlıyor.

Sony'den Tim Page de Tack'ın görüşlerine katılıyor. Page, Sony'nin plazma TV üretimini birkaç yıl önce bıraktığını belirtiyor. Page'e göre eskiden büyük ekran TV yapmanın tek yolu plazmayken, artık 82 inçlik LCD'ler üretilebiliyor.

Günümüzde televizyon pazarında plazma TV'lere hala bir yer olsa da, görünüşe göre gelişen LCD teknolojileri ve OLED, plazmanın sonunu gittikçe yakınlaştırıyor. Bakalım plazma teknolojisi daha kaç yıl hayatımızda kalmayı başarabilecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Plazma TV ölüyor mu? Yavaş ölsün.

Plazma TV'lerin dinamik kontrast oranı 1.000.000:1, LCD'lerin daha 20.000:1.
Plazma TV'lerin tepkime süresi 0,001 milisaniye, LCD'lerin hala 2 milisaniye.
Plazma TV'lerde ekran parlaklığı 1500 cd/m2, LCD'lerde 550 cd/m2.

LCD'ler tüm bu değerlerde Plazmaları yakalayamadığı sürece Plazma TV'ler ölmez.

hepsi ölsün oled yaşasın

plazma zaten lcdye göre daha pahalı olduundan lcd seçimde öne çıkıyo. yinede güzel 1 adım

kimin için ölüyosa ölsün kardeşim ben vazgeçmem plazmadan:)

taıdığım lcd yerine plazma aldı. hata ettğini fark etti. plazma daha iyi kontrastoranına sahip olabilir ama hem daha pahal hem de ömrü az. onca para verip ondan sonra da atmaya değmez.

En iyisi Tüplü tv valla görüntü olarak cam gibi. Bu lcd Plazma falan tv yayınında hiç iyi değil adamları karton gibi gösteriyor. Şimdi onu alıcaz bide milyarlar harcayıp blu ray den tutup sinema sistemine kadar almak lazım. Onlada bitmiyo ülkede hd yayın yok. Gidip Digitürk plus almak lazım oda ateş pahası.

Plazma şuanki zamanda en iyi tv seçeneği bence. Lcdlerin görüntüleri vasat kalıyor plazmaların yanında. En ince ayrıntılarına kadar her iki teknolojiyide inceledim birçok yönden ileride lcdden.

72 ekran sont tüplü tvmiz var gören görüntü kalitesine şaşıyor. bi kersinde ps2 getirdik oynadık arkadaşlarla görüntü kalitesi tartışılmaz sonynin.

ek olarak bende lcd ve plazmaların adamları karton gibi gösterdiğine KATILIYORUM. görüntü kalitesi hiç hoş değil. iyi gösteren bi lcd tvyede benim param yetmez :)

Plazmaların ömrü az diyen arkadaş, 100.000(yüz bin) saatlik ömür az mı? Ömrü 100.000 saat olan bir Plazma TV'yi sen 24 SAAT ARALIKSIZ çalıştırırsan 11,5 yıl ömrü var. Yani 11,5 yıl boyunca televizyonu hiç kapatmasan ömrünü ancak tamamlıyor. Çevrendeki o yakınını bilmem ama benim çevremde 11,5 yıl boyunca 24 saat aralıksız televizyon izleyecek kimse yok. Günde en fazla 12 saat TV izleyen ortalama biri için Plazma TV'nin ömrü = 23 yıl. 23 yıl da bir televizyon için son derece makul bir kullanım süresi. Kaçımız 23 yıldan daha eski TV kullanıyoruz ki.

ah çok üzüldüm evimize tv alacaksak plazma tv alıcaz 3 sene sonra bnce tvde sınır tanımaz marka samsung

100.000 saat bölü24 =4,166,6 gün yapar 12 sat kullanırsak 8,333 gün yapar 22 yıl ömür yetmez yani fakat çözünürlük her2 yılda bir yükseliyor 5 yıl sonra demode olur teknolojiye yetişmek mümkün değil...

Bence teknoloji yarışıyor.Kör kızın bile alıcısı vardır.

Bence esas plazmadan umudu kesen şirketlere gülüyorum ben. Ve yalnızca reklamlara aldanıp lcd nin en iyi olduğunu düşünenlere diyorum. Panasonic şu andaki tek plazma üreticisi ve geliştiricisi olarak plazmanın artık gelişemeyeceğini düşünüp lcd ye geçen şirketlere inat plazmanın neler yapabilecegini gosteriyor. Alın siz daha alın lcd alın arkadaslar, koyunluğa devam edin. siyah yerine gri, hızlı sahnelerdede gölgelerle mutluluklar size. Hemde görüntü kalitesi ve parlaklığı lcd ye göre kat kat iyi.

Tv satın almaya gittiğinizde satıcıların özellikle lcd leri satmaya calıştıklarını farkettim hernedense.
1024*768 çözünürlüğe sahip diğer özellikleri cok vasat bir plazmayla fullhd 15.000+ YTL lik bir lcd i işaret edip "gördünüzmü lcd çok daha iyi" dediğinde çok gülmüştüm mesela.

Neyse sonuç olarak herkesin hala lcd alacağını düşünüyorum ben çünkü satıcılar onu istiyor bizde alışkınız ztn hemen denilene inanmaya :S

plazmayı ayna olarak kullanırsınız ama lcd ışığı yansıtmaz. eve ayna almanıza gerek yok yani muhaha :D

plazma daha uygun fiyata daha kaliteli görüntü sunuyor. bu chip'in son sayısındaki incelemelerle ortaya konulmuştu.

üreticilerin lcd'ye kaymasının sebebi daha karlı olması olsa gerek.

not: pazar/20:49 yanılıyor. esas lcd tv de şahane saç taranır hocam :)

ne lcd ne plazma adamlar bundan geçmişler anlamak zor diil en az elektrik tüketen işi bitirir bence oda oled tv

Plazma TV ölüyor mu? Yavaş ölsün.

Plazma TV'lerin dinamik kontrast oranı 1.000.000:1, LCD'lerin daha 20.000:1.
Plazma TV'lerin tepkime süresi 0,001 milisaniye, LCD'lerin hala 2 milisaniye.
Plazma TV'lerde ekran parlaklığı 1500 cd/m2, LCD'lerde 550 cd/m2.

LCD'ler tüm bu değerlerde Plazmaları yakalayamadığı sürece Plazma TV'ler ölmez.

Bunları göre göre hala LCD diyenler varsa "hı o dediğinden" diyip geçmek lazım arkadaşlar...

O söylediğin özelliklerdiki plazmanın fiyatlarınıda bir araştır istersen..Aynen dedikleri gibi plazma tv ölüyor..

ya benim anlayamadığım birşey var. bu yazıları yazan bize bu bilgileri aktaran arkadaş neye dayanarak bu yorumu yapabiliyor. acaba hiç hayatında LCD ve PLAZMA arasındaki farkları inceleyip görmüştemi bunları bizleri aktarıyor ve bu kadar rahat olabiliyor. ben 3,5 yıldır elektronık sektörünün içindeyim. 2 yıldır LCD ve PLAZMA satışı yapıyorum. ve her gün araştırma yapmak zorunda olduğum halde ben hiç duymadım Plazmanın ölmek üzere olduğunu. Tepkime süresi en iyi olan plazma.kontrast değeri en yüksek olan plazma.gerçek renkleri ve doğal renkleri en iyi verebilen plazma.neden gazla çalışıyor.bu yüzeyının cam kaplama olmasını zorunlu kılıyor.lcd ise kontrast değeri çok düşük olduğu için gece karanlık sahnelerde çok kötü bir görüntü veriyor.tepkıme süresi çok kötü olduğundan hareketlı sahnelerde futbol maçlarında gölgelenme yapıyor.şimdi soruyorum size neye dayanarak plazma teknolojısı ölüyor.lcd nın tek avantajı lambayla çalıştığı için çok parlak görüntü vermesi buda detayların çok iyi görunmesı sağlıyor.tek avantajı bu.şimdi bunu yazan arkadaş kesın bu yazımı okuyacaktır.neye dayanarak PLAZMA devri kapanacak.insan biraz araştırma yapar öle konusur.PANASONIC 94 den buyuk lcd üretmez neden? çünkü görüntü kalitesının buyuk ekranlarda sadece plazmada başarılı olduğu görüşünde .bu şirkette çalışan yuzlerce muhendıs salaktamı halen daha plazma üretiyor.ltf biraz akıllı olalım ya.yazarken biraz düşünelim ltf ama.

bu arada plazmal tvlerin fiyatları ise gayet makul araştırmasını bileceksınız arkadaşlar.sağdan soldan duyduklarınıza inanmayın.görün öle konusun.fiyatları yüksek dıye plazma tv ölüyor cimlesini savunanlar varsa size söyleyecek hiçbir sözüm yok:) yok plazmaların ömrü 5 yıl, yok plazmalar kötü ıddaa atıyorsanız araştırın öle gelın

Plazmayı öldürenler biziz sağdan soldan duyduklarımızla. Plazmayı kötüleyenler lcd plazma arasındaki farkları bir araştırsınlar iki teknoloji birbirinden cok farklı hem omru kısamıymış onuda öğrenirler.Plazma pahalı teknoloji diğenlerde fiyatları arastırırlarsa iyi olur. :) insanları yanlış yönlendirmeyelim..

Şu ana kadar yazılanlar çok yerinde bu konuda uzman biri olarak söyleyecek çok şey kalmamış. Arkadaşlar gerekli görüşleri bildirmişler. Ama şunu unutmayalım "kulaktan dolma!" pazarlama en iyi pazarlama aracıdır. Kimse ne/neden diye sormaz! Aynan plazma/lcd olayında olduğu gibi. Piyasa da bir defa "LCD iyi televizyonmuş" dendiyse olay bitmiştir. Artık LCD'nin önünü kimse alamaz. Ama gerçekten LCD'ye verilen paraya çok yazık! Özelikle son jenerasyon plazmaları incelerseniz neden böyle dediğimi daha iyi anlarsınız...

PANASONİK PZ800E ARAŞTIRIN SONRA SONRA 2 KELİMEYİ BİR ARAYA GETİRİN TEPKİ SÜRESİ 0,001 GERÇEK KONTRAST 30000 DİNAMİK KONTRAST 1,MİLYON ZOR BEYENENLERİN SON NOKTASI

yaw ben bu işten bişey anlamadım.bu gün 10 mağza dolaştım.kafam allak bullak oldu.birde üstüne bu yorumları okudum.ben en iyisi televizyon almayım. çü
nki teknolojinin en son geleceği yeri bekliycem.sizde bekleyin ki firmalar teknolojiyi çabuk getirsin.:))

Plazma ölecekte Lcd yaşayacak mı?
Sonuçta hepsi sırası gelince ölecek ama asıl mesele ne zaman ölecekleri.
Lcd lerin orta sınıf bir plazma seviyesine ulaşmaları yaklaşık 3 yıl sürer. Ben zaten 2 yıldır plazma kullanıyorum, etti 5 yıl. 5 yıl boyunca yarım yamalak teknoloji lcd mi izleseydim yani. Hayatta her günün değeri varken 5 yıl kendime işkence etmemin ne anlamı olabilir. Lcd ler 2 yıl önce aldığım plazmaya yetiştikleri gün düşünürüz bu yazılanları.
Yalnız başlık çok etkileyici olmuş. Teknolojiyi kullanarak değilde okuyarak yazan arkadaşı tebrik etmek lazım.
Cevdet

plazma alınacaksa zaten belli markalardani alınır..... onlarında kalitesine lcd çokkk sonra yetişir gibi geyor bana plazmanı al kullan zaten ldc plazma gibi iyi seviyeye gelince senınde değitime ihtiyacın doğar buda 6-7 yıl sürer ve plzma kalitesine gelen lcd fiyatlarıda ne olur o bilinmezzz

plazma nın yeri her zaman ayrıdır kullanan bilir yeterki anılmış bir marka ve yüksek model olsun,

yorumları okuyan da gerçekten plazma görüntüde harikalar yaratıyor sanır :)

Daha plasmalarla tanışan bile olmadı,LCD ile tanışsa demek ölücek...

Plazma kullananlar sanırım hiç LCD ile karşılaşmamışlar. Özellikle renklerin keskinliği ve netliğini Plazamada kesinlikle bulamazsın. LCD nin plazmaya göre bir çok artısı var.
Süleyman

Ben 15 yıldır elektronik ve yüksek teknoloji ile ilgileniyorum.
Bir çok marka ve model tv leri test etme şansım oldu. Tvleri denerken bir çok farklı görüntü kullandım. Bunlar full hd gmrüntü verebilen bir bilgisayar, ve play station 3 idi. Hem karanlık hemde aydınlıkta test ettik. Plazmanın lcd ye göre tek artısı karanlıkta siyahları tam siyah vermesidir. bunun haricinde hiç bir artısı yok. Plazmanın eksileri şöyle çok fazla ısınması, ses yapması gün ışığında ekranda hiçbirşey görememeniz yansımalar çıldırtıcı oluyor. Pc bağladığınızda çok kötü görüntü vermesi, ekrana dokunduğunuzda el iziniz sanki tutkal gibi ekrana yapışıyor silmek için uğraşıyorsunuz. vs vs .

Lc de herşey farklı mesele full hd bir resim açtığımda kendimi çerçeveden geçip oraya gidebileceğim hissini verdi. Pc kullanıımında çok net görüntünün yanısıra plazmadaki kocaman nokta aralığı yüzündem göremediğim yazıları rahatlıkla okuyabilmem. Full hd blu-ray görüntüde büyülendim. Dandik lcd lerde olan flu görüntüleri bahane eden ler içinde şunu söyleyebilirim ps3 te pes2009 ile test ettim hiçbir flu görüntü olmadı. Son olarak parlaklıklarda plazmanın yüksek olduğunu söylüyorlar ama yanyana duran iki ekrana aynı resim i koyup hiç baktınız mı ? biri renkleri solmuş soluk görüntü veren plazma, diğeri sanki gerçek görüntüye çerçeve tutulmuş gibi gösteren lcd.

Hala plazma yı iyi diyenlere ben şunu derim kendinizi avutmayın. Zaten iyi bir teknoloji olsa idi telsiz telefon üreticisi panasonic üretmezdi :) bir tek o kaldı hahahahah

Doktor ne çabuk bizim eve daha plazma girmedi tüplü 72 ekranla cebelleşiyoruz :D

Lcd tv lerin parcalari toplamadir %80 cin mali sony bile sagdan soldan toplama parcalarla lcd leri uretiyor. Plazma tv ler uretici firmalarin kendi teknolojilerini kullanarak gelistirdikleri tv lerdir. Bilincli tuketici olmak cok buyuk bir artidir kanaatimce; bunun sonucunda neye guvenmesini bilerek plazma ya da Lcd tv ye karar vermek cok basit olacaktir..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir