Plex hack'lendi, şifreler gitti!

Eğer siz de bu internet hizmetini kullanıyorsanız, şifrenizi elden geçirmenin vakti geldi demektir!

Plex hack'lendi, şifreler gitti!

Video, müzik ve fotoğraf koleksiyonlarınızı kolayca organize edebilmenizi sağlayan Plex, resmi blog sayfası aracılığı ile forum barındırma sunucularının 1 Temmuz tarihinde saldırıya uğradığını açıkladı. Saldırıyla birlikte hackerların IP numaraları, forum özel mesajları, e-posta adresleri ve parolalar gibi verileri ele geçirdikleri bildirildi.

Şirket önlem olarak tüm kullanıcıların plex.tv şifrelerini sıfırladı ve saldırıdan etkilenen kullanıcıları e-posta yoluyla bilgilendirdi. Soruşturma tamamlanana kadar forum sunucuları çevrimdışı kalacak.

Haberle birlikte Plex platformuna kayıtlı kullanıcılar büyük bir endişe içersine girdi. Şirket her ne kadar hacklenen sunucular üzerinde, kredi kartı ödeme bilgileri gibi hassas verilerin depolanmadığını söylese de, kullanıcıların kart şifrelerini değiştirmelerini tavsiye etti. Kırılması zor şifreler oluşturmak için ise mutlaka 1Password ve LastPass gibi şifre yöneticilerinin kullanılması gerektiği hatırlatıldı.

Şirket, forum dışındaki tüm hizmetlerin aktif durumda ve çalışabilir olduğunun altını çizerek konuyla ilgili araştırma sürecinin devam ettiğini açıkladı.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Plex de kullanıyordum LastPass da. Ayrıca LastPass da geçen günlerde hacklendi ve master password şifrelerini değiştirdik. Plex'i neden hacklerler ki? Ne bulmayı umdunuz? İnternet üzerinde güvenliği sağlamak galiba hayal.

@03 Temmuz 2015 16:07 GÜNAYDIN ! Tabi ki hayale doğru gidiyor. Şifrelerinizi azıcık zor bile gelse bir kağıda not alın ! Asla bilgisayarınızdaitablet,telefon veya internet üzerindeki hizmetlerde şifrelerinizi kayıt ettirmeyin. Özellikle bu kadar ünlem kullanıyorum çükü herkes kendini saldı ve tam birer gönüllü köle oldular. Tüm firmalar sizden bir tek donunuzu almayız durumuna kadar getirdiler işi ama insanların bu konuda tepkisi 0 evet kimse hiç bir tepki vermiyor. Çünkü kölelik içlerinde var

Plex hesabım var ama ne mail geldi ne de şifrem sıfırlanmış. Sadece forum kullanıcılarının şifreleri sıfırlanmış. Plex.tv adresindeki şifrelerde sorun yok.

Ne olursa olsun %1 de olsa her zaman güvenlik açığı vardır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir