Plüto'dan, şimdi de "mavi" sürprizi geldi!

Hakkında çok şey öğrendiğimiz cüce gezegen Plüto'dan, şimdi de "mavi" sürprizi geldi!

  • Levent Öztürk
Plüto'dan, şimdi de "mavi" sürprizi geldi!

NASA, Plüton'un Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracı tarafından çekilen yeni fotoğrafları yayınlamış durumda ve bu fotoğraflarda, cüce gezegenin bulanık, mavi bir gökyüzüne sahip olduğu görülüyor.

NASA'nın Yeni Ufuklar uzay aracı baş inceleyicisi Alan Stern'ün cümleleri ise şu şekildeydi: "Kuiper Kuşağı'nda mavi gökyüzünü kim beklerdi ki? Bu muhteşem (bir şey)!"

NASA, mavi gökyüzünün genellikle güneş ışığının çok küçük parçacıklar ile dağılmasından kaynaklandığını söylüyor. Ancak, her ne kadar Dünya'da bu renge oldukça alışkın olsak da, Plüton'un atmosferinde bulunan ve mavi bulanıklığa sebep olan parçacıklar bizimkinden çok daha farklı.

NASA araştırmacısı Carly Howett'in açıklamasında göre "Dünya'da, bu parçacıklar çok küçük nitrojen molekülleri oluyor." Ancak Plüton için durum biraz daha farklı. "Plüton'da onlar (parçacıklar) daha büyük – ancak göreceli olarak küçük – duman benzeri tholin'ler adını verdiğimiz parçacıklar."

Ayrıca, Dünya'dakinin aksine Plüton'da mavi gökyüzünü her zaman görmeniz mümkün olmuyor. Gezegenin atmosferinden kaynaklı olarak, çoğu zaman mavi yerine siyah bir gökyüzü görmek oldukça normal bir durum.

Howett'in BBC'ye yaptığı konuşmada söylediği üzere "sis oldukça ince ve genellikle sisin rengini mavi gün doğumları ve gün batımları halinde görürdünüz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Böyle haberlerde bilim adamlarının kişisel görüşlerinin olduğunu düşünüyorum açıkçası. Net şeyler değil gibiler.

Yahu orda mangal yapan adamlar bile görseler şu bilimadamları "azottan, karbondandan dır siz merak etmeyin" derler

Ben daha dünyadaki bulutu ve sisi anlayamadım ki...seni de anlamış gibi yapıyorum sayın bilim adamı. Sis bir bulut ise ve bunlar su buharı ise, bu buhar 3 derece hava sıcaklığın da ve buz gibi kayaların üzerine çökmüş, bende içinde kalmışım, nasıl oluyor da hala buhar kalıyor. Anında kayaların üzerine yapışıp kalması lazım değil mi? Bu buhar başka buhar mı ben daha bunları anlamış değilim. Bilen biri varsa anlatsın bunu öğrenelim. Çaydanlıktan fışkıran buharı buzdolabına verdim, Yağmur falan

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost