Plüton gezegendir, yeniden gezegen sayılsın!

2006 yılında aslında bir gezegen olmadığı açıklananan Pluton'dan vazgeçemeyenler de var. İşte nedeni

  • Ümit Öncel
Plüton gezegendir, yeniden gezegen sayılsın!
Plüton bir gezegen. Tabi eğer Illinois'ten bakıyorsanız.

Bundan yaklaşık 3 yıl önce International Astronomical Union (Uluslararası Astronomi Birliği) Plüton'un aslında bir gezegen olmadığını ve cüce gezegen statüsüne girmesi gerektiğini söylemişti. Pek çok insan bu karar üzerine değişik görüşler bildirdiler ama hiç kimse ABD'nin Illinois eyaleti kadar net bir tavır almadı. Illinois'liler Plüton'a sahip çıktılar ve IAU'ın kararını tanımadıklarını açıkladılar. Hatta 13 Mart'ın, Illinois eyaletinde "Plüton Günü" olarak kutlanacağı bile açıklandı.

Biraz araştırınca ortaya çıkan bir gerçek Illinois'lilerin bu can siperane Plüton aşkının sebebini ortaya koyabiliyor. Plüton 1930 yılında, o zaman henüz 24 yaşında olan Clyde William Tombaugh tarafından keşfedildi. Ve tahmin edin Tombaugh nereli? Evet, Illinois'in bağrından kopup gelen bu gök bilimcinin keşfettiği Plüton'un artık gezegen kabul edilmemesi, hemşerilerinin ağrına gitmiş olacak ki, merkezi Fransa'da bulunan ve bu konudaki en büyük otorite kabul edilen IAU'nun kararını bile tanımayabiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Plütonu un çokta umrunda

40 yıllık Pluton şimdi oldu "cüce", pöh...

''Hepimiz Plütonuz!'' Diyerek, maçta bayrak açıp Türkiye sınırları içindeki en sert tepkiyi göstermişti Beşiktaş Çarşı tribünü. Unutulmasın diye yazalım.

ne gereksiz insanlar:S

belli boydaki herşeyi uydu ve küçük gezegen olarak adlandır plüton hariç de...bundan 50 yıl sonra bir çocuk neden bu istisna deyince artık 3 5 kendini bilmez başka türlü kabul etmedi diye açıklarsınız...

BUnlar kesin plutonlu :D:D:D:D:d

dünya plütona küsmüş plütonun haberi yokmuş

pluton cüce ise jupiter de dev gezegen o zaman :) cüce dev ne farkeder gezegen işte kardeşim

Veren bana bi roket dünyadan uzak birde ttnet haric bi internet bağlattıkmı tamamdır ya su felan hallederiz oraya koloni kurar yaşarız ya fotosentez biçimi :)

Ne abuk subuk yorumlar herkes cahil sanırım.Gidin kitap okuyun.

plüton gezegen olsa ne olmasa ne? Bize ne.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play