Polis isterse kontrol edebilecek!

Internet kullanımı artık gözler önüne seriliyor. Bakalım Kanadalı kullanıcılar ne cevap verecek (!)

Polis isterse kontrol edebilecek!

Henüz tasarı halindeki kanuna göre Kanada Polisi gerekli hallerde internet kullanıcılarının veri alışverişlerini gözetleyebilecek.

Veri alışverişi denilince akla metin, ses ve video dahil kapsamlı bir ortam geliyor. Eğer günümüzde polis bir ISP (internet servis sağlayıcısına)'ye bilgi başvurusunda bulunursa durum bir nevi ISP'nin insafına bağlı. Mahkeme kararı ile gidilmesi dâhilinde bilgi alınabiliyor fakat kimi ISP'ler abonelerin hangi işlemleri yaptığını takip edecek sisteme sahip değil.

Hükümet bunu da düşünüyor ve abone sayısı 100,000'den küçük ISP'lerin gerekli takip etme sistemlere sahip olması için masrafları ödemeye hazır!

Adalet Bakanı Rob Nicholson bir basın konferansında"Yargı organlarının suçluları adalet önüne çıkarması için gerekli donanıma sahip olmasını sağlamamız gerekiyor. 21. yy'ın gereği neyse o yapılmalı" şeklinde konuştu.

Hükümet haklı olarak gerekli adımların atılmasını öngörüyor ve çalışmalarını buna göre sürdürüyor fakat çoğu kişi bunun kişisel haklara saldırıya olanak sağladığını savunuyor.

Almanya, Amerika, Avustralya, İngiltere, İsveç ve Yeni Zelanda'da bu uygulama hali hazırda uygulanıyor.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Hükümetler internet üzerinden yapılan tüm işlemleri, telefon dinlemelerinde yaptıkları gibi kolay bir şekilde yapmak istiyor. Kanada'da bu kervana katılmaya hazırlanıyor anlaşılan...

Aman yapsinlar ikide bir telif hakkı telif hakkı adaletmiş. telif hakkının alakası yok ucunda para varya hani.. kafalarına göre ikide bir telif hakkı telif hakkı deyip internet dosya paylaşımı suç ise, bunun gerçek olarak gidip çalmak zarar vermek suç değil o zaman.. çünkü bu tür yasalar çoğalmaya başladı durup dururken. aç gözlülük işte böyle bişey..

çok iyi bir hacker olmak vardı ama...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir