Polis, sürücüsüz aracı durdurursa...

Google'ın sürücüsüz arabaları, muhtemelen ilk kez bir polis tarafından sağa çekildi. Nedeni ise...

  • Levent Öztürk
Polis, sürücüsüz aracı durdurursa...

ABD'de bir polis memuru, aşırı derecede yavaş gittiği gerekçesi ile bir aracı sağa çekince ilginç bir sürpriz ile karşılaştı: Aracın sürücü koltuğu boştu.

Sürücü koltuğunun boş olmasının sebebi ise, sağa çekilen aracın Google'ın sürücüsüz araçlarının yeni bir sürümü olması ve en yüksek hızının 40 km/h (25mph) ile sınırlanmış olmasıydı. Aracın sağa çekildiği anlar, Google'ın Mountain View, Kaliforniya merkezi yakınlarından Facebook kullanıcısı Zandr Milewski'nin çektiği görüntülerde net bir biçimde görülebiliyor.

Milewski, yaptığı yorumda, polisin aracı kenara çekerek neden bu kadar yavaş gittiklerini sorduğunu söylüyor. Ama bu soru, doğal olarak araç içerisindeki yolcuya soruluyor; aracın bir sürücüsü yok. Milewski'ye göre bu olay, polis teşkilatının otonom elektrikli araçlar için halen hazır olmadığını kanıtlıyor.

Google'ın sürücüsüz arabalar konusunda oldukça dikkatli davrandığı söylenebilir. Bu olay ile ilgili yayınlanan bir Google+ yazısında "biz (sürücüsüz arabaların) mahalle ve sokaklarda korkutucu bir şekilde dolaşmalarından ziyade dostane ve yaklaşılabilir hissedilmelerini istiyoruz" deniliyor. Bu ve benzeri bazı durumlarda insanların araçları durdurup proje hakkında daha fazla bilgi almak istedikleri belirtilen yazıda, 1.9 milyon kilometre yol (ortalamada 90 yıllık insan sürüş deneyimi) ilerlenmesine rağmen tek bir trafik cezası alınmadığının altı çiziliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

tek bir trafik cezası alınmadığının altı çiziliyor...???? o araçlar bi de istanbul yollarında denesinler bakalım... kaç kez ceza yiyecek :)

Olayın sahte olduğu belli. Test ederken zaten izin alıyorlar üstelik test edilen bölgede insanlar haliyle de polisler mutlaka aracı bilir. Her yerinde Google yazıyor.

Sen de yorum yaz