Polis, Uber'in Kazada Suçsuz Olduğunu Düşünüyor!

Polis şefi, Uber'in karıştığı ve bir yayanın ölümü ile sonuçlanan kaza konusunda düşündüklerini açıkladı!

  • H. Hüseyin Öztürk
Polis, Uber'in kazada suçsuz olduğunu düşünüyor!

Uber, Pazar akşamı Tempe, AZ'de gerçekleşen ve çok ses getiren bir kaza sonrası tüm kendi kendine sürüş testlerini duraklattı. Şimdi ise, Uber'in kaza için kusurlu olmadığı düşünülüyor. Tempe Polis Şefi Sylvia Moir, San Fransisco Chronicle'a, aracın kameralarından gelen görüntülere dayanarak, bu çarpışmadan kaçınmanın insanın kullandığı bir araçla da çok zor olduğu sonucuna vardı. Çünkü yaya, aracın bir anda önüne atlıyor.

Araçta bir sürücü vardı, ama otonom moddaydı. Şöför Rafaela Vasquez, kişinin aracın önünden orta bir merkezden aniden çıktığı zaman "bir flaş gibiydi" dedi. Moir, San Francisco Chronicle 'a yaptığı açıklamada, "Çarpışmayı fark etmem çarpışmanın sesiyle oldu." dedi. Araç 35 hız sınırı olan bölgede 38 mil gidiyordu. Karşıya geçmeye çalışan yaya, bir yaya geçidi kullanmıyordu ama görünüşe bakılırsa caddenin o kısmı insanları karşıya geçmeye davet eder bir şekilde yapılmıştı.

Tempe polisi, kaza için kimlerin suçlu olduğunu belirlemek için Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi ile aktif olarak çalışıyor. Moir, "Öncelikle, Uber'in bu kazada kusurlu bulunmayacağını düşünüyorum." dedi.

Uber, çarpışmadan sorumluysa, bu hem şirket için hem de kendi kendini süren araçların geneli üzerinde oldukça büyük etkiler yapabilir. Uber'in otonom araçlarının daha önce kendi kendini süren kazaları oldu ve şirket hiçbir zaman sorumlu bulunmadı. Ancak bu, bir ölümle sonuçlanan ilk olay, bu nedenle kendi kendine sürüş testleri yürüten tüm şirketlerin bu durumu çok yakından izleyeceğine bahse girebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

tamamen yaya hatası böyle gereksiz kazalarla teknoliji devrinin önünü tıkamayın tıpkı 1930 larda uçak üreten işadamımızın tesisisinde test sürüsünde ölen işçi yüzünden uçak fabrikasının kapatılması gibi olmasın o gün o kaza yaşanmasa ve kıt kafalılar o uçak fabrikasını kapatmasa şimdi belkide dünyaya uçak satıyorduk.

Sen de yorum yaz