Pop-up pencereler için geç gelen özür!

İnternet kullanıcılarının kabusu olan pop-up pencerelerin yaratıcından, yıllar sonra gelen özür!

Pop-up pencereler için yıllar sonra gelen özür!
Pop-up'ın yaratıcısından özür geldi

İnternet kullanıcıların belki de en çok nefret ettikleri sorunlar arasında, pop - up yani ekrana biz istemesek de fırlayan pencereler kuşkusuz yer almaktadır. İşte 90'lı yıllarda bu mekaniği üreten adam artık karşımızda ve yarattığı şey yüzünden bizlerden özür dilemek istiyor...

MIT içerisinde bulunan Toplumsal Medya Merkezi'nin başında bulunan Ethan Zuckerman, bundan 20 yıl kadar önce çalıştığı Tripod.com için kodlarını kendi elleriyle yazdığı pop - up mekaniğinin, dünyada nasıl bir etki yaratacağını bilmediğini iddia ediyor ve The Atlantic'te yazdığı muhteşem makalesinde her şeyi bir bir anlatıyor...

"... Bundan 20 yıl kadar önce, internet dünyası soluğu online reklamlar ile aldı. O günlerde her kullanıcının ana sayfası üzerinden bir analiz yapılır ve kim ne ile daha yakından ilgiliyse, kişiye alakalı bir reklam gönderilirdi. Bu mekaniği en kolay şekilde çalıştırmak için de bugün insanların nefret kustuğu pop - up'ı yarattık. Esas amacımız, kullanıcıya reklamı rahatsız etmeden vermekti. Ama bugün gelinen noktada pornografi başta olmak üzere birbirinden farklı reklamlar, alakasız şekillerde etrafta patlayabiliyorlar... Geliştirdiğim pop-up mekanikleri tamamen iyi niyetliydi. Fakat bugün durum çok daha farklı; bu nedenle herkesten özür dilerim."

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

takma be kafana einstein bile başlıca elektrik gücü üretebilsin diye atomu parçaladı ama insanlar onu soğuk savaş silahı olarak kullandı(Hiiroshima 1945)

Pop-up daki amaç nasıl rahatsız etmemek olabilir ki. Bir linke tıklıyorsun tıkladığın linkten başka herşey çıkıyor.

yazık adam resmen "ben bir canavar yarattım" moduna girmiş. benim merak ettiğim şey o zamanlar internetin 34 numaralı kuralı dediğimiz kavramın olup olmadığı.

adam iyi niyetle yapmış ve özürdiliyor. bence bu yeterli :)

gerek yok chromun popup engelleyicisi var

Chrome eklentisi olarak AdBlock kullanıyorum. Kafam biraz daha rahat.

Oda beş para etmiyor ancak bilgisayarı kasıyor

@19 Ağu 2014 23:10 merak etme koyun google sana göre güzel reklamlar karşına çıkartır :)))

özrünü reddediyorum. artık çok geç ...

Adam zuckemberg kadar ünlendi.Şimdi milletin gözünde bir anonymous belki de.Aferin iyi düşünmüş

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir