Power9: Süper bilgisayarlara süper işlemci!

IBM'in Power9 isimli yeni süper işlemcisi, dünyanın en hızlı süper bilgisayarları listesinde depreme yol açabilir!

  • Ercan Uğurlu
Power9: Süper bilgisayarlara süper işlemci!

IBM'in yaklaşan Power9 çipi ile ilgili çok sayıda hedefi var. Bunlardan biri de kuşkusuz Intel'in x86 mimarisine dayalı çipleriyle mücadele etmek. Özellikle veri merkezlerinde kullanılan devasa sunucular arasında büyük rekabet söz konusu. Elbette rekabet halinde olan şirketler arasında başta Intel olmak üzere, ARM ve IBM yer alıyor. IBM'in genel müdürü Doug Balog'un gerçekleştirilen bir röportajda verdiği bilgiye göre Power mimarisi, çift haneli sunucu işlemci pazar payını 2020'ye dek IBM'in lehine çevirecek.

x86, Power ve ARM arasında geçen rekabet, çift haneli pazar payında önümüzdeki 4 yıl içinde benzer hedeflere göz kırpıyor. Halihazırda Intel'in veri merkezi çip pazarında yüzde 90'ın üzerinde hakimiyeti sürerken, IBM bu gidişatı Power9 süper bilgisayarıyla değiştirme fikrinde.

Power9 çiperiyle donatılan ve Summit olarak anılan süper bilgisayar, 2018 yılında görev yapmak üzere hazırlanıyor. 200 petaflop işlem gücüne sahip olacak olan Summit, ABD Enerji Bakanlığı tarafından Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'nda kullanılacak.

Summit, bu hızla şu anki tüm süper bilgisayarlardan daha hızlı olacak. Ancak IBM'in rakiplerinin de 2 yıl içerisinde sessiz sakin yerlerinde oturmayacakları kesin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Ibm nokia gibi sessiz sakin işini yapıyordu elinde power gibi mimari varken oturmaması lazım. Power x86 ve arm den kat kat iyi. X86 normal pcler için arm cep telefonu tablet ve 2si 1 arada için ve power sunucular için en uygunu olacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost